REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

UP Core to godny konkurent Raspberry Pi, na którym zainstalujesz pełnego Windowsa

Do tej pory mikrokomputery wyposażone w procesory x86 nie cieszyły się zbyt dużą popularnością wśród użytkowników. Trudno się temu dziwić. Większość z nich jest bowiem droga, mocno się nagrzewa i niemal na każdym polu ustępuje konkurencyjnym modelom z układami ARM. Jednak promowany na Kickstarterze UP Core na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie inny.

06.06.2017
14:35
UP Core to godny konkurent Raspberry Pi, na którym zainstalujesz pełnego Windowsa
REKLAMA
REKLAMA

Środki potrzebne na jego produkcję udało się zebrać w zaledwie kilka dni. Oznacza to, że zadebiutuje on na rynku już w sierpniu, a jego regularna sprzedaż rozpocznie się we wrześniu.

Jaką specyfikację ma UP Core?

Wymiary tego komputera to 56,5 x 66 mm. Na jego specyfikację techniczną składa się chip Intel Atom x5-Z8350 wyposażony w cztery rdzenie i układ graficzny Intel HD 400, 2-4 GB pamięci operacyjnej DDR3L-1600, 16-64 GB pamięci flash, a także moduły obsługujące standardy łączności bezprzewodowej WiFi b/g/n 2,4 GHz i Bluetooth 4.0 BLE. Komputer będzie wyposażony w wyjścia HDMI, eDP oraz porty USB 3.0.

Do płyty głównej będzie można podłączyć dodatkowo dwa porty USB 2.0. Możliwości Up Core będzie można dodatkowo zwiększyć za pomocą karty rozszerzeń BRKH01, która będzie wyposażona w port Ethernet RJ45 (Realtek RTL8111G-CG), diodę LED, dwa porty USB 2.0 oraz slot na karty SD. Niestety akcesorium to będzie trzeba dokupić we własnym zakresie, nie będzie ono dostępne w zestawie z komputerem.

 class="wp-image-568992"

Największą zaletą UP Core jest kompatybilność z różnymi systemami operacyjnymi. Na sprzętach z procesorami ARM można uruchamiać głównie systemy linuksowe lub bardzo okrojoną wersję Windows 10 stworzoną z myślą o Internecie rzeczy. Z kolei na sprzętach z procesorami x86 działają praktycznie wszystkie istotne dystrybucje Linuksa, Android oraz pełne wersje systemów Windows. To znacznie zwiększa możliwości tego komputera.

UP Core to bardzo ciekawe urządzenie, które nie jest przeznaczone dla zwykłego użytkownika.

REKLAMA

To sprzęt dla entuzjasty, który chce mieć pełną kontrolę nad swoim urządzeniem i dopasować je do swoich potrzeb. Jestem przekonany, że zdecydowana większość użytkowników nie zdecyduje się na kupno tego sprzętu ze względu na jego cenę. Najtańsza wersja UP Core kosztuje bowiem 89 dolarów. Jeżeli będziemy chcieli zainstalować na nim system Windows, konieczne będzie dokupienie do niego legalnej kopii oprogramowania.

Za jedyne 249 zł można kupić komputer Intel Compute Stick, który cechuje się bardzo podobną specyfikacją sprzętową i wydajnością, jest zamknięty w estetycznej obudowie a system Windows 10 jest do niego dołączony w zestawie. I choć nie jest to sprzęt moich marzeń, to dla większości użytkowników okaże się lepszym wyborem, niż dowolna płytka przeznaczona do samodzielnej konfiguracji. Dlatego jeżeli rozważaliście kupno Raspberry Pi, ale jego możliwości były dla was za małe, możecie zastanowić się nad wyborem UP Core. W przeciwnym razie wybierzcie gotowy komputer, który będzie po prostu działał.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA