REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Anatomia Toughbooka. Widzieliśmy najnowszego Panasonica Toughbook CF-XZ6

Panasonic daje na niego minimum 3 lata gwarancji i zapewnia, że w tym czasie zniesie zrzucanie z biurka i deptanie. Oto Toughbook CF-XZ6, czyli niezbyt piękna, ale za to piekielnie wytrzymała hybryda dla biznesu.

27.06.2017
10:46
Panasonic Toughbook CF XZ6
REKLAMA
REKLAMA

"To nasz najseksowniejszy laptop dla biznesu" mówi przedstawiciel Panasonica, a ja kurtuazyjnie przytakuję, choć jednocześnie jestem stuprocentowo pewien, że nasze definicje seksowności są zdecydowanie odmienne. Zostawmy jednak preferencje na boku i skupmy się na faktach.

Panasonic Toughbook CF-XZ6 to najnowszy superwytrzymały biznesowy laptop, który dziś ma swoją premierę, ale ja mogłem go zobaczyć już tydzień temu podczas wyjazdu prasowego do centrum serwisowego Panasonic w Cardiff. Zobaczmy, jak prezentuje się nowy laptop.

Panasonic Toughbook CF XZ6 nie wygra żadnego konkursu piękności, ale w kategorii wzmacnianych laptopów może uchodzić za bardzo zgrabną konstrukcję.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574155"

Nowy laptop zniesie upadki z poziomu biurka przy aktywnej pracy oraz nacisk do 100 kg. Tak jak każdy Toughbook, jest sprzedawany z trzyletnią gwarancją, którą można rozszerzyć.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574148"

Touchpad jest malutki i okrągły. Okazuje się, że właśnie tego oczekują klienci Toughbooków. Metalowy pierścień służy do scrollowania, co jest wyjątkowo wygodne.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574149"

Nad touchpadem znajdziemy odporną na zachlapania klawiaturę ze świetnie dobranym skokiem klawiszy.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574151"

Czy zauważyliście charakterystyczny przełącznik u góry? Ciekawe co się stanie, kiedy z niego skorzystamy...

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574152"

Laptop zamienia się w tablet, przy czym nadal zachowuje swoją wytrzymałość.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574161"

Ekran jest oczywiście dotykowy, a do tego współpracuje z Windows Ink. Obsłużymy go wieloma piórkami, które są dostępne na rynku.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574159"

Ekran urządzenia to 12-calowy panel IPS o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 2160 x 1440 pikseli.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574153"

Część z ekranem ma masę 640 gramów i pozwala na 6,5 godz. pracy. Po podłączeniu klawiatury całość ma masę 1,18 kg i działa przez 14 h. W części z klawiaturą znajdziemy wymienny akumulator. Dlaczego to nie jest standardem we wszystkich laptopach?

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574146"

Imponuje liczba portów. Do dyspozycji mamy 3x USB 3.0, USB-C, HDMI, VGA, LAN, mini jack, czytnik SD, złącze Kensington i port ładowania. Głośniki są w części tabletowej.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574156"

Dostępna będzie również wersja z miejscem na kartę SIM zapewniającą łączność ze światem przez sieć LTE. Łączność z akcesoriami zapewni Bluetooth 4.1.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574154"

Panasonic Toughbook CF XZ6 jest napędzany przez Windowsa 10 Pro pracującego z procesorem Intel Core i5-7300U vPro, 4-16 GB RAM-u i 128-512 GB na dysku SSD.

Panasonic Toughbook cf xz6 class="wp-image-574163"

Kamera z tyłu ma 8 MP, a z przodu 2 MP. Ta druga działa też na podczerwień i umożliwia logowanie się do komputera poprzez Windows Hello.

Panasonic Toughbook CF XZ6 class="wp-image-574165"

Podzespoły laptopa "pływają" wewnątrz obudowy. Nie są przymocowane śrubkami, są połączone elastycznymi taśmami i mają pewien zakres ruchu, dzięki czemu siły po upadku nie są przenoszone na wewnętrzne części.

Panasonic Toughbook CF XZ6 class="wp-image-574147"

Połączenia są pozłacane, aby nie korodowały po zalaniu. Inne elementy są zaprojektowane tak, by woda nie była im straszna. Wentylator może się obracać pod wodą, a ta nie wpłynie do jego wnętrza.

Panasonic Toughbook CF XZ6 class="wp-image-574166"

Panasonic Toughbook CF XZ6 został wyceniony na 2081 euro w podstawowej konfiguracji. Urządzenie trafi do sklepów pod koniec lipca.

Panasonic Toughbook CF XZ6 class="wp-image-574160"

Przedstawiciele Panasonica nie kryją dumy, kiedy mówią o nowym produkcie.

Toughbook CF XZ6 jest dla Panasonica ważnym produktem, z którym firma wiąże duże nadzieje. Podczas prezentacji dowiedziałem się, że jeszcze przed premierą duża francuska firma kosmetyczna zamówiła aż 4 tys. sztuk nowego Toughbooka. Takie liczby robią wrażenie i pokazują, że w biznesie jest miejsce dla wzmacnianych konstrukcji.

REKLAMA

W ubiegłym roku marka Toughbook obchodziła dwudziestolecie. Przez ten czas przeszła ogromną transformację. Panasonic połączył kilka pozornie wykluczających się cech, czyli niewielki rozmiar, wytrzymałość i rozsądny czas pracy na jednym ładowaniu. W każdej z tych kategorii parametry są kompromisowe, ale wygląda na to, że przy nowym Toughbooku Panasonic znalazł złoty środek.

Nie mam większych uwag do nowego Toughbooka, ponieważ mogłem z nim spędzić tylko kilkanaście minut. Zauważyłem jednak, że wpinanie ekranu do klawiatury jest dość skomplikowane i wymaga sporo wprawy. Dodatkowo nie do końca przypadło mi do gustu chropowate wykończenie obudowy, które jest dość nieprzyjemne w dotyku. Poza tym urządzenie sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Czuć, że mamy do czynienia z bardzo wytrzymałym sprzętem, który jednocześnie nie jest tak karykaturalny, jak Toughbooki sprzed kilku lat.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA