Nowy Pentax KP to jedna z najciekawszych lustrzanek dla entuzjastów
Pentax KP to nowa lustrzanka, która czerpie garściami z udanej serii K-3, a dodatkowo dokłada ciekawe nowości.
O nowej lustrzance Pentax KP wiemy już wszystko. I choć Pentax jeszcze nie ogłosił oficjalnie jej premiery, to Amazon właśnie skradł całe show. Aparat trafił do sprzedaży w amerykańskim i kanadyjskim oddziale Amazona. Specyfikacja oraz zdjęcia potwierdzają wszystkie plotki, które w ostatnich dniach wyciekały do sieci.
Po pierwsze, budowa
Nowy Pentax KP to lustrzanka dla entuzjastów, która przykuwa uwagę budową i ciekawym rozkładem przycisków oraz pokręteł. Pentax wziął wszystko, co najlepsze z serii K-3, unowocześnił i zamknął całość w ciekawie zaprojektowanym, miniaturowym korpusie. Ten, wykonany z metalu, jest odporny na kurz, zachlapania i mróz.
Na obudowie znajdziemy dwa główne pokrętła (przednie jest umieszczone pionowo), jak i zestaw dodatkowych. Dwa odpowiadają za tryby pracy aparatu i migawki, a trzecie, umieszczone nad kciukiem, najpewniej jest konfigurowalne. Do tego z tyłu znajdziemy dość standardowy dla Pentaksa układ przycisków.
Po drugie, pięcioosiowa stabilizacja
Pentax KP ma nową matrycę formatu APS-C o rozdzielczości 24,3 megapikseli. Jest ona pozbawiona filtra AA, co zapowiada podwyższoną ostrość obrazu kosztem większej podatności na rejestrowanie prążków mory.
Matryca jest stabilizowana mechanicznie w pięciu osiach, podobnie jak ma to miejsce w nowych aparatach Sony, Panasonica i Olympusa. Pentax korzysta też z funkcji Pixel Shift, która umożliwia rejestrowanie zdjęć w dużo wyższej rozdzielczości dzięki przesuwaniu matrycy podczas wykonywania zdjęcia. To świetne rozwiązanie dla fotografów krajobrazu i innych statycznych motywów.
Kadrować możemy w wizjerze i na odchylanym ekranie. Pentax KP pozwala na wymuszenie elektronicznego trybu migawki, co pozwala na zejście do czasu naświetlania rzędu 1/24000 s. Szybkość serii to 7 kl/s. W aparacie nie zabrakło wbudowanej łączności Wi-Fi. Niestety producent poskąpił nagrywania w 4K, zostawiając jedynie rozdzielczość 1080p.
Po trzecie, rekordowe ISO 819200
Pentax KP pozwala pracować na czułości ISO 819200 (to nie pomyłka, ponad 800 tys.!). Zwiastuje to bardzo dobre osiągi na czułościach rzędu ISO 6400-12800, czyli w praktyce na końcowych wartościach używanych w prawdziwym życiu.
Możliwość zejścia aż do ISO 819200 jest naprawdę imponująca, zwłaszcza w porównaniu do konkurencji. Przykładowo, czułość jednego z króli ciemności, Sony A7S II, kończy się na ISO 409600. Można założyć w (nomen omen) ciemno, że matryca Sony da lepsze rezultaty w warunkach skrajnie słabego światła, ale osiągnięcie Pentaxa na półce APS-C jest dużym powiewem świeżości.
Pentax KP został wyceniony na 1200 dol. za korpus. Ceny w Europie nie są jeszcze znane, podobnie jak data wejścia do sprzedaży.