1. SPIDER'S WEB
  2. Foto
  3. Tech

Nowy Pentax KP to jedna z najciekawszych lustrzanek dla entuzjastów

Pentax KP

Pentax KP to nowa lustrzanka, która czerpie garściami z udanej serii K-3, a dodatkowo dokłada ciekawe nowości.

O nowej lustrzance Pentax KP wiemy już wszystko. I choć Pentax jeszcze nie ogłosił oficjalnie jej premiery, to Amazon właśnie skradł całe show. Aparat trafił do sprzedaży w amerykańskim i kanadyjskim oddziale Amazona. Specyfikacja oraz zdjęcia potwierdzają wszystkie plotki, które w ostatnich dniach wyciekały do sieci.

Po pierwsze, budowa

Pentax KP

Nowy Pentax KP to lustrzanka dla entuzjastów, która przykuwa uwagę budową i ciekawym rozkładem przycisków oraz pokręteł. Pentax wziął wszystko, co najlepsze z serii K-3, unowocześnił i zamknął całość w ciekawie zaprojektowanym, miniaturowym korpusie. Ten, wykonany z metalu, jest odporny na kurz, zachlapania i mróz.

Na obudowie znajdziemy dwa główne pokrętła (przednie jest umieszczone pionowo), jak i zestaw dodatkowych. Dwa odpowiadają za tryby pracy aparatu i migawki, a trzecie, umieszczone nad kciukiem, najpewniej jest konfigurowalne. Do tego z tyłu znajdziemy dość standardowy dla Pentaksa układ przycisków.

Po drugie, pięcioosiowa stabilizacja

pentx-kp-3

Pentax KP ma nową matrycę formatu APS-C o rozdzielczości 24,3 megapikseli. Jest ona pozbawiona filtra AA, co zapowiada podwyższoną ostrość obrazu kosztem większej podatności na rejestrowanie prążków mory.

Matryca jest stabilizowana mechanicznie w pięciu osiach, podobnie jak ma to miejsce w nowych aparatach Sony, Panasonica i Olympusa. Pentax korzysta też z funkcji Pixel Shift, która umożliwia rejestrowanie zdjęć w dużo wyższej rozdzielczości dzięki przesuwaniu matrycy podczas wykonywania zdjęcia. To świetne rozwiązanie dla fotografów krajobrazu i innych statycznych motywów.

Kadrować możemy w wizjerze i na odchylanym ekranie. Pentax KP pozwala na wymuszenie elektronicznego trybu migawki, co pozwala na zejście do czasu naświetlania rzędu 1/24000 s. Szybkość serii to 7 kl/s. W aparacie nie zabrakło wbudowanej łączności Wi-Fi. Niestety producent poskąpił nagrywania w 4K, zostawiając jedynie rozdzielczość 1080p.

Po trzecie, rekordowe ISO 819200

pentx-kp-2

Pentax KP pozwala pracować na czułości ISO 819200 (to nie pomyłka, ponad 800 tys.!). Zwiastuje to bardzo dobre osiągi na czułościach rzędu ISO 6400-12800, czyli w praktyce na końcowych wartościach używanych w prawdziwym życiu.

Możliwość zejścia aż do ISO 819200 jest naprawdę imponująca, zwłaszcza w porównaniu do konkurencji. Przykładowo, czułość jednego z króli ciemności, Sony A7S II, kończy się na ISO 409600. Można założyć w (nomen omen) ciemno, że matryca Sony da lepsze rezultaty w warunkach skrajnie słabego światła, ale osiągnięcie Pentaxa na półce APS-C jest dużym powiewem świeżości.

Pentax KP został wyceniony na 1200 dol. za korpus. Ceny w Europie nie są jeszcze znane, podobnie jak data wejścia do sprzedaży.