REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google odłącza piernik od respiratora. Czas odstawić stare sprzęty do lamusa

Google wreszcie dojrzało do decyzji, by porzucić jedne z najstarszych wersji Androida będących stale w użyciu. Rozczaruje to z pewnością nielicznych posiadaczy archaicznych urządzeń, na których działa Android Gingerbread.

22.11.2016
18:59
Android Gingerbread traci wsparcie Google Play Services
REKLAMA
REKLAMA

Android 2.3 Gingerbread został zaprezentowany 6 lat temu, ale nadal korzysta z niego garstka osób. Google postanowiło jednak wreszcie odłączyć respirator i nie będzie dłużej utrzymywać tego systemu przy życiu. Podobny los spotka też niszowego Androida 3.0 Honeycomb, który przygotowano z myślą o tabletach.

Google Play przestanie wspierać oba te systemy.

Wsparcie zostanie porzucone wraz z kolejną aktualizacją aplikacji Usługi Google Play oznaczoną numerem 10.2.0. Uaktualnienie zakłada, że minimalną wymaganą wersją API do działania usługi Google'a będzie numer 14.

Oznacza to, że najstarszym oficjalnie wspieranym przez Google mobilnym systemem operacyjnym będzie Android 4.0.1 Ice Cream Sandwich. Wszystkie poprzednie iteracje Androida - w tym Android Gingerbread i Android Honeycomb - zostają porzucone.

To najwyższa pora, by Android Gingerbread przeszedł na śmietnik historii.

Przez lata po premierze Android Gingerbread był najpopularniejszą wersją oprogramowania Google'a na smartfony i tablety, ale ustąpił nowocześniejszym wydaniom. Co prawda fragmentacja Androida to stale problem, ale większość urządzeń może otrzymywać nowe funkcje dzięki Usługom Google Play.

Google nie tnie jednak wsparcia zbyt mocno. Android 4.0.1 Ice Cream Sandwich nadal będzie wspierany, chociaż też jest obecny na rynku od kilku lat, a nawet jego udział powoli zaczyna być znikomy. Ostrożne podejście nie dziwi, skoro... najpopularniejszy obecnie Android został wydany w 2013 roku.

Google tłumaczy dodatkowo swoją decyzję tym, że już wcześniej Android Gingerbread został porzucony przez deweloperów. Coraz częściej to twórcy aplikacji decydują się na to, by odciąć od swojego programu posiadaczy kilkuletnich smartfonów i tabletów, by przygotować swoje tytuły z myślą o użytkownikach nowszych wersji.

Dla osób, które ani myślą pożegnać się ze swoimi sprzętami z systemami Android Gingerbread i Android Honeycomb, jest pewna nadzieja.

Twórcy aplikacji będą mogli nadal decydować się na wsparcie starszej wersji Usług Google Play, aczkolwiek będzie wymagało to sporo pracy. Raczej marna szansa, by chciało się to komuś robić dla 1,3 proc. urządzeń na rynku.

REKLAMA

Trudno się tego spodziewać tym bardziej, że - jak przekonuje Google - większość z nich nie jest tak naprawdę stale w użyciu. Google rekomenduje zaś programistom, by wsparcie rozpoczynali od API z numerem 14, czyli właśnie Androida Ice Cream Sandwich.

Usługi Google Play w wersji 10.2.0 powinny zawitać na smartfony i tablety użytkowników na początku przyszłego roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA