Foto  / Artykuł

Najlepsze zdjęcie dzikiej przyrody wykonano kamerką... GoPro. Oto ono i inne równie dobre

Fotograf Time Lamar przez trzy dni wspinał się na drzewa Borneo i zastawiał tam „fotograficzne pułapki”. Kamerka GoPro pozwoliła mu uzyskać tytuł najlepszego fotografa dzikiej przyrody w 2016 roku. Oto wyniki prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of the Year.

Konkurs fotograficzny Wildlife Photographer of the Year to jedno z najstarszych fotograficznych wydarzeń. Tegoroczna edycja to już 52 odsłona konkursu. Organizuje go londyńskie Natural History Museum.

O tytuł najlepszego fotografa dzikiej przyrody walczyło w tym roku 50 tys. osób z 95 krajów. Jury oceniało walory artystyczne, i techniczne, kreatywność, ale także rzadkość danego gatunku.

Konkurs jest podzielony na dwie sekcje: główną (powyżej 18 lat) i dla juniorów. Sekcje są podzielona na 16 kategorii. Nagrody w konkursie są bardzo pokaźne. Zwycięzca zgarnia 10 tys. funtów (ok. 48 tys. zł) i certyfikat Wildlife Photographer of the year, który z pewnością otworzy wiele drzwi do przyszłej kariery.

wildlife

Zdobywca nagrody za najlepsze portfolio otrzymuje 2,5 tys. funtów, certyfikat i podróż na ceremonię rozdania nagród w Londynie. Ten sam zestaw nagród czeka na fotografa, który opowie swoimi zdjęciami najlepszą historię. Zwycięzcy poszczególnych kategorii dostają po 1250 funtów.

Nagrody czekają też w konkursie dla młodzieży do 18 lat. Tutaj fotograf roku zgarnia tysiąc funtów, a zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują zestaw fotograficzny od Canona.

Poniżej galeria nagrodzonych zdjęć

Park Narodowy Gunung Palung na Borneo. Od trzech dni fotograf wspina się po linach na drzewa i zostawia na nich aparaty. W końcu trafił na kapitalny kadr. Uchwyciła go... kamerka GoPro! Tim Laman, Wildlife Photographer of the Year 2016.

wildlife-photographer-of-the-year-01

Zatoka Kalifornijska. Lwy morskie łapią rozgwiazdę i zaczynają się nią bawić tak, jak piłką. Zwierzęta chcą bawić się razem z fotografem.  Luis Javier Sondova, zwycięzca kategorii Wrażenia.

wildlife-photographer-of-the-year-02

Sóweczki europejskie żyją w parach. Ta widoczna na zdjęciu właśnie straciła swoją drugą połówkę. Fotografowi udało się uchwycić moment, w którym sowa wygląda na smutną i przygnębioną. Mats Andersson, zwycięzca kategorii Czarno-białe.

wildlife-photographer-of-the-year-03

Małe laguny tworzące się w brazylijskim  Parku Nardowoym Lençóis Maranhenses po dużych ulewach. Woda gromadzi się na nieprzepuszczalnej glebie. Rudi Sebastian, zwycięzca kategorii Detal.

wildlife-photographer-of-the-year-04

Przedmieścia Mumbaju, cztery miesiące czekania na dobry kadr. W końcu się udało. Lampart plamisty zapuścił się z pobliskiego Parku Narodowego Gandhi w uliczki miasta. Nayan Khanolkar, zwycięzca kategorii Miasto.

wildlife-photographer-of-the-year-05

Zachodni Pacyfik. Tysiące ryb gatunku Lucjan Bohar gromadzą się na tarło. Tony Wu, zwycięzca kategorii Pod Wodą.

wildlife-photographer-of-the-year-06

Pyłki z orzechowca w północnych Włoch tańczą na wietrze. Valter Binotto, zwycięzca kategorii Rośliny.

wildlife-photographer-of-the-year-07

Ciemna noc, blask księżyca, złowieszczy kruk. Oto nocna sceneria londyńskiego Valentines Park. Gideon Knight, Young Wildlife Photographer of the Year 2016.

wildlife-photographer-of-the-year-08

To nieprawdopodobne ujęcie przedstawia indyjską aleksandrettę obrożną - papużkę, która wraca do swojej dziupli w parku Keoladeo National Park w Indiach. Czeka tam jednak niespodziewany gość, który nie spodobał się właścicielce lokum. Ganesh H. Shankar, zwycięzca kategorii Ptaki.

wildlife-photographer-of-the-year-10

Tysiące rozmrażających się pangolinów w porcie Belawan na Sumatrze. Każde zwierze zostało nielegalnie odłowione i zostanie sprzedane na czarnym rynku. To rarytas dla kucharzy i "lekarzy". Paul Hilton, zwycięzca kategorii Fotoreportaż - zdjęcie pojedyncze.

wildlife-photographer-of-the-year-09

Zwycięzcom gratulujemy!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst