To tu geek jedzie na wakacje. Oto najnowocześniejsze hotele w Polsce
Wybierając hotel na wakacje, zazwyczaj kierujemy się jego lokalizacją i oferowanym standardem. Nie sprawdzamy za to, czy dany budynek jest inteligentny. I prawdopodobnie to się nie zmieni, ponieważ za kilka lat tego typu rozwiązania będą standardem, zaś ich obecność będzie tak oczywista, jak obecność ciepłej wody w kranie.
Nie da się jednak ukryć, że panuje moda na nowoczesność oraz inteligentne rozwiązania. Dlatego jest to też świetny sposób na reklamę takiego hotelu. W końcu wygodne łóżka, telewizory oraz duże wanny można znaleźć w praktycznie każdym dobrym hotelu. Z kolei inteligentne rozwiązania są czymś, co przyciąga uwagę i wyróżnia konkretny obiekt na tle konkurencji.
Czy w Polsce da się znaleźć inteligentny hotel? Jak najbardziej!
Jednym z nich jest Puro Hotel we Wrocławiu. Jest to idealne rozwiązanie dla introwertyków, ponieważ interakcja międzyludzka jest w tym miejscu ograniczona do minimum. W lobby znajduje się stół recepcyjny z dotykowymi panelami, za pomocą których można samodzielnie zameldować się w pokoju, do tego każdy ma dostęp do projektora, również znajdującego się w lobby oraz ciśnieniowych ekspresów do kawy, które aktywuje się kartą hotelową.
Jeszcze ciekawsze rozwiązania stosuje Blow Up Hall w Poznaniu, gdzie karty hotelowe zostały zastąpione iPhone’ami. Z kolei w The Upper House w Hongkongu goście otrzymują iPoda Touch z grami, muzyką oraz informacjami o okolicy. O krok dalej poszedł Pod Hotel w Nowym Jorku, który stworzył sieć społecznościową dla gości. Mogą oni wymieniać się swoimi uwagami, dyskutować oraz zawierać znajomości.
Rozwiązania te z całą pewnością są efektowne, ale… czy tak naprawdę ich potrzebujemy? Są to tylko gadżety, które mogą uprzyjemnić pobyt w hotelu. Budynek naprawdę inteligentny to taki, którego automatyka przekłada się nie tylko na wygodę mieszkańca, ale też obniża koszt utrzymania obiektu i znacznie zmniejsza jego wpływ na środowisko. Hotelem takim jest Rosevia Resort wpleciony w Nadmorski Park Krajobrazowy. Ten inteligentny hotel został zbudowany tak, aby w zrównoważony sposób czerpać z natury.
Okazało się to możliwe dzięki zastosowaniu systemu Vision BMS, który potrafi niezależnie zarządzać zarówno każdym z 82 apartamentów, jak i całym ośrodkiem jednocześnie. Platforma ta steruje nie tylko klimakonwektorami, ogrzewaniem podłogowym i konwekcyjnym, ale również matami grzejnymi podjazdu i ogrzewaniem rynien. Dodatkowo Vision BMS jest zintegrowany z systemem rezerwacji hotelowej. Dzięki temu w dniu przyjazdu gości w zarezerwowanym apartamencie jest ustawiana odpowiednia temperatura. Wcześniej w nieużywanych pokojach ogrzewanie jest ograniczane lub wyłączane, co obniża koszt funkcjonowania hotelu.
Wydaje się to znacznie przydatniejsze od kolejnego tabletu, prawda? System taki to także ogromna korzyść dla właściciela. Zarządca obiektu może nim sterować, kontrolować poprawność jego działania oraz wynikające z nich koszty zdalnie - za pomocą komórki, komputera i tabletu, zupełnie tak jak w przypadku innych budynków korzystających z systemu Vision BMS. Najważniejsze jednak jest to, że system, choć nie należy do tanich, to z całą pewnością z czasem się zwróci, a nawet zacznie na siebie zarabiać.
Vision BMS odpowiada bowiem za sterowanie oświetleniem zewnętrznym posesji i oświetleniem elewacji budynków. To wszystko przekłada się na mniejsze zużycie energii, które zresztą można monitorować. Stworzona przez firmę APA Group platforma odpowiada także za nadzór przepompowni wody deszczowej oraz 5 pomp ciepła. O ewentualnych problemach spowodowanych aktualną aurą poinformuje stacja pogodowa, także podłączona do systemu. Sami goście, w ograniczonym zakresie, mogą również sterować systemem za pomocą tabletów iPad znajdujących się w apartamentach.
Rosevia Resort to inteligentny hotel nie tylko dbający o naturę, ale też bezpieczeństwo gości. Zapewniają je podłączone do systemu elementy takie jak monitoring CCTV, monitoring agregatu prądotwórczego oraz analizator sieci i obserwację zasilania UPS. Dodatkowo Vision dzięki czujkom dymu i zalania informuje obsługę resortu o niebezpieczeństwie pożaru lub zalania. Cały system jest zintegrowany z centralą alarmową na recepcji. Oszczędność, wygoda, bezpieczeństwo. Poziom tych trzech bardzo ważnych czynników jest podnoszony przez Vision BMS.
Czy inteligentny hotel będzie w przyszłości standardem? Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości.
Czy będziemy specjalnie chcieli mieszkać w inteligentnym hotelu? Nie, bo niebawem wszystkie hotele i budynki będą inteligentne. Dodatkowo, stosuje się tu rozwiązania działające niejako w tle, których się nie zauważa. Gdyby osoba mająca przeciętną wiedzą o nowych technologiach pojawiła się w hotelu, zapewne nie zdawałaby sobie sprawy z tego, że jest w inteligentnym miejscu. Wbrew pozorom jest to jednak zaleta inteligentnego budownictwa. W jasny sposób pokazuje, że są to tak dobrze działające rozwiązania, że nie trzeba się w ogóle nimi zajmować i można o nich zapomnieć.