1. Spider's Web
  2. Technologie

To tu geek jedzie na wakacje. Oto najnowocześniejsze hotele w Polsce

Lokowanie produktu

Wybierając hotel na wakacje, zazwyczaj kierujemy się jego lokalizacją i oferowanym standardem. Nie sprawdzamy za to, czy dany budynek jest inteligentny. I prawdopodobnie to się nie zmieni, ponieważ za kilka lat tego typu rozwiązania będą standardem, zaś ich obecność będzie tak oczywista, jak obecność ciepłej wody w kranie.

29.08.2016
9:05
Inteligentny hotel znajdziesz też w Polsce. Oto najlepsze z nich

Nie da się jednak ukryć, że panuje moda na nowoczesność oraz inteligentne rozwiązania. Dlatego jest to też świetny sposób na reklamę takiego hotelu. W końcu wygodne łóżka, telewizory oraz duże wanny można znaleźć w praktycznie każdym dobrym hotelu. Z kolei inteligentne rozwiązania są czymś, co przyciąga uwagę i wyróżnia konkretny obiekt na tle konkurencji.

Czy w Polsce da się znaleźć inteligentny hotel? Jak najbardziej!

Jednym z nich jest Puro Hotel we Wrocławiu. Jest to idealne rozwiązanie dla introwertyków, ponieważ interakcja międzyludzka jest w tym miejscu ograniczona do minimum. W lobby znajduje się stół recepcyjny z dotykowymi panelami, za pomocą których można samodzielnie zameldować się w pokoju, do tego każdy ma dostęp do projektora, również znajdującego się w lobby oraz ciśnieniowych ekspresów do kawy, które aktywuje się kartą hotelową.

Jeszcze ciekawsze rozwiązania stosuje Blow Up Hall w Poznaniu, gdzie karty hotelowe zostały zastąpione iPhone’ami. Z kolei w The Upper House w Hongkongu goście otrzymują iPoda Touch z grami, muzyką oraz informacjami o okolicy. O krok dalej poszedł Pod Hotel w Nowym Jorku, który stworzył sieć społecznościową dla gości. Mogą oni wymieniać się swoimi uwagami, dyskutować oraz zawierać znajomości.

Inteligentny hotel Puro Hotel we Wrocławiu. Zdjęcie: Booking.com class="wp-image-513133"
Puro Hotel we Wrocławiu. Zdjęcie: Booking.com

Rozwiązania te z całą pewnością są efektowne, ale… czy tak naprawdę ich potrzebujemy? Są to tylko gadżety, które mogą uprzyjemnić pobyt w hotelu. Budynek naprawdę inteligentny to taki, którego automatyka przekłada się nie tylko na wygodę mieszkańca, ale też obniża koszt utrzymania obiektu i znacznie zmniejsza jego wpływ na środowisko. Hotelem takim jest Rosevia Resort wpleciony w Nadmorski Park Krajobrazowy. Ten inteligentny hotel został zbudowany tak, aby w zrównoważony sposób czerpać z natury.

Okazało się to możliwe dzięki zastosowaniu systemu Vision BMS, który potrafi niezależnie zarządzać zarówno każdym z 82 apartamentów, jak i całym ośrodkiem jednocześnie. Platforma ta steruje nie tylko klimakonwektorami, ogrzewaniem podłogowym i konwekcyjnym, ale również matami grzejnymi podjazdu i ogrzewaniem rynien. Dodatkowo Vision BMS jest zintegrowany z systemem rezerwacji hotelowej. Dzięki temu w dniu przyjazdu gości w zarezerwowanym apartamencie jest ustawiana odpowiednia temperatura. Wcześniej w nieużywanych pokojach ogrzewanie jest ograniczane lub wyłączane, co obniża koszt funkcjonowania hotelu.

Inteligentny hotel Rosevia Resort class="wp-image-466539"
Rosevia Resort Zdjęcie: Rosevia.pl

Wydaje się to znacznie przydatniejsze od kolejnego tabletu, prawda? System taki to także ogromna korzyść dla właściciela. Zarządca obiektu może nim sterować, kontrolować poprawność jego działania oraz wynikające z nich koszty zdalnie - za pomocą komórki, komputera i tabletu, zupełnie tak jak w przypadku innych budynków korzystających z systemu Vision BMS. Najważniejsze jednak jest to, że system, choć nie należy do tanich, to z całą pewnością z czasem się zwróci, a nawet zacznie na siebie zarabiać.

Vision BMS odpowiada bowiem za sterowanie oświetleniem zewnętrznym posesji i oświetleniem elewacji budynków. To wszystko przekłada się na mniejsze zużycie energii, które zresztą można monitorować. Stworzona przez firmę APA Group platforma odpowiada także za nadzór przepompowni wody deszczowej oraz 5 pomp ciepła. O ewentualnych problemach spowodowanych aktualną aurą poinformuje stacja pogodowa, także podłączona do systemu. Sami goście, w ograniczonym zakresie, mogą również sterować systemem za pomocą tabletów iPad znajdujących się w apartamentach.

Inteligentny hotel Rosevia Resort class="wp-image-513134"
Rosevia Resort Zdjęcie: Rosevia.pl

Rosevia Resort to inteligentny hotel nie tylko dbający o naturę, ale też bezpieczeństwo gości. Zapewniają je podłączone do systemu elementy takie jak monitoring CCTV, monitoring agregatu prądotwórczego oraz analizator sieci i obserwację zasilania UPS. Dodatkowo Vision dzięki czujkom dymu i zalania informuje obsługę resortu o niebezpieczeństwie pożaru lub zalania. Cały system jest zintegrowany z centralą alarmową na recepcji. Oszczędność, wygoda, bezpieczeństwo. Poziom tych trzech bardzo ważnych czynników jest podnoszony przez Vision BMS.

Czy inteligentny hotel będzie w przyszłości standardem? Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości.

Czy będziemy specjalnie chcieli mieszkać w inteligentnym hotelu? Nie, bo niebawem wszystkie hotele i budynki będą inteligentne. Dodatkowo, stosuje się tu rozwiązania działające niejako w tle, których się nie zauważa. Gdyby osoba mająca przeciętną wiedzą o nowych technologiach pojawiła się w hotelu, zapewne nie zdawałaby sobie sprawy z tego, że jest w inteligentnym miejscu. Wbrew pozorom jest to jednak zaleta inteligentnego budownictwa. W jasny sposób pokazuje, że są to tak dobrze działające rozwiązania, że nie trzeba się w ogóle nimi zajmować i można o nich zapomnieć.

Lokowanie produktu
Najnowsze