REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google, co ty robisz? Aplikacje Chrome przestaną działać na Windows, OS X i Linuksie

Prawie każdy użytkownik Chrome zna aplikacje, które można instalować w tej przeglądarce. Tak naprawdę istnieją dwa ich rodzaje. Jeden to tzw. aplikacje hostowane, które ograniczają się do zaprezentowania treści aplikacji internetowej.

22.08.2016
11:29
Google Chrome
REKLAMA
REKLAMA

Druga kategoria to aplikacje spakowane (packaged apps), które są pełnymi aplikacjami działającymi offline i mającymi dostęp do lokalnych zasobów. Te aplikacje przypominają najbardziej natywne i nie ma się poczucia pracy ze zwykłą stroną internetową.

I to właśnie te drugie aplikacje znalazły się na celowniku Google do odstrzału. To nie pierwszy przypadek, kiedy Google chce zabić coś, co lubię i czego używam. Najdotkliwiej wspominam skasowanie mojego ulubionego czytnika RSS, czyli Google Reader. Tym razem przyszła kolej na aplikacje Chrome.

Według Google, zaledwie jeden procent użytkowników na komputerach (Windows, OS X i Linux) używa spakowanych aplikacji. No cóż, ja jestem jednym z tego jednego procenta i używam właśnie aplikacji, która potrzebuje dostępu do sieci lokalnej - konkretnie Advanced REST Client.

Co stoi za taką decyzją Google'a?

Jak mówi przedstawiciel internetowego giganta w rozmowie z VentureBeat:

Przez wiele lat istniały funkcje, które były niemożliwe do zrealizowania w sieci Web. Te funkcje to dostęp do lokalnego sprzętu, praca offline, czy też pokazywanie powiadomień. Aplikacje Chrome powstały w celu zatarcia tej granicy. Od tego czasu, dzięki współpracy z instytucjami ustalającymi standardy Web, udało nam się przenieść wiele z tych funkcji do przeglądarki.

Programiści, którzy mają w swojej ofercie offline'owe aplikacje Chrome, mają ponad półtora roku na przeniesienie ich do aplikacji hostowanych. Niektóre aplikacje przenieść będzie łatwo, z niektórymi zapewne będą kłopoty. Google proponuje następujące drogi wyjścia w problematycznych przypadkach:

  • poinformowanie Google za pomocą specjalnej strony, jakie zależności ma nasza aplikacja, co pozwoli firmie ustalić priorytety w udostępnianiu nowych standardów
  • zbudowanie rozszerzenia do Chrome, które ma nieco inne uprawnienia niż aplikacje Chrome
  • użycie jednej z nowoczesnych frameworków, umożliwiających tworzenie międzyplatformowych aplikacji za pomocą JavaScript i HTML5, na przykład Electron
REKLAMA

Czy Google faktycznie dba o czystość standardów Web i chciałby, aby w przyszłości wszystkie aplikacje działały przez WWW?

Aplikacje Chrome wkrótce będą działały jedynie na Chrome OS (czyli np. na Chromebookach), co zapewne nie zachęci nowych programistów do ich pisania. Z kolei rozszerzenia do Chrome będą działać na wszystkich platformach, na których działa przeglądarka, co zapewni naszej aplikacji większą potencjalną klientelę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA