1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Google, co ty robisz? Aplikacje Chrome przestaną działać na Windows, OS X i Linuksie

Google Chrome
244 interakcji
dołącz do dyskusji

Prawie każdy użytkownik Chrome zna aplikacje, które można instalować w tej przeglądarce. Tak naprawdę istnieją dwa ich rodzaje. Jeden to tzw. aplikacje hostowane, które ograniczają się do zaprezentowania treści aplikacji internetowej.

Druga kategoria to aplikacje spakowane (packaged apps), które są pełnymi aplikacjami działającymi offline i mającymi dostęp do lokalnych zasobów. Te aplikacje przypominają najbardziej natywne i nie ma się poczucia pracy ze zwykłą stroną internetową.

I to właśnie te drugie aplikacje znalazły się na celowniku Google do odstrzału. To nie pierwszy przypadek, kiedy Google chce zabić coś, co lubię i czego używam. Najdotkliwiej wspominam skasowanie mojego ulubionego czytnika RSS, czyli Google Reader. Tym razem przyszła kolej na aplikacje Chrome.

Według Google, zaledwie jeden procent użytkowników na komputerach (Windows, OS X i Linux) używa spakowanych aplikacji. No cóż, ja jestem jednym z tego jednego procenta i używam właśnie aplikacji, która potrzebuje dostępu do sieci lokalnej - konkretnie Advanced REST Client.

Co stoi za taką decyzją Google'a?

Jak mówi przedstawiciel internetowego giganta w rozmowie z VentureBeat:

Przez wiele lat istniały funkcje, które były niemożliwe do zrealizowania w sieci Web. Te funkcje to dostęp do lokalnego sprzętu, praca offline, czy też pokazywanie powiadomień. Aplikacje Chrome powstały w celu zatarcia tej granicy. Od tego czasu, dzięki współpracy z instytucjami ustalającymi standardy Web, udało nam się przenieść wiele z tych funkcji do przeglądarki.

Programiści, którzy mają w swojej ofercie offline'owe aplikacje Chrome, mają ponad półtora roku na przeniesienie ich do aplikacji hostowanych. Niektóre aplikacje przenieść będzie łatwo, z niektórymi zapewne będą kłopoty. Google proponuje następujące drogi wyjścia w problematycznych przypadkach:

  • poinformowanie Google za pomocą specjalnej strony, jakie zależności ma nasza aplikacja, co pozwoli firmie ustalić priorytety w udostępnianiu nowych standardów
  • zbudowanie rozszerzenia do Chrome, które ma nieco inne uprawnienia niż aplikacje Chrome
  • użycie jednej z nowoczesnych frameworków, umożliwiających tworzenie międzyplatformowych aplikacji za pomocą JavaScript i HTML5, na przykład Electron

Czy Google faktycznie dba o czystość standardów Web i chciałby, aby w przyszłości wszystkie aplikacje działały przez WWW?

Aplikacje Chrome wkrótce będą działały jedynie na Chrome OS (czyli np. na Chromebookach), co zapewne nie zachęci nowych programistów do ich pisania. Z kolei rozszerzenia do Chrome będą działać na wszystkich platformach, na których działa przeglądarka, co zapewni naszej aplikacji większą potencjalną klientelę.