Tech  / Patronat medialny

Znane Ekspertki prezentują raport Kobiety w technologiach - relacja Spider's Web

W zeszły piątek odwiedziliśmy Narodowy Instytut Audiowizualny, gdzie odbyła się Gala inaugurująca raport zatytułowany Kobiety w technologiach. Oprócz poznania najważniejszych wniosków z niego płynących i poznania listy top 10 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora technologicznego mogliśmy posłuchać panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięły znane kobiece nazwiska związane z tą gałęzią rynku.

Raport o tytule Kobiety w technologiach został przygotowany na zlecenie inicjatywy społecznej Znane Ekspertki, w ramach której promuje się obecność kobiet w debacie publicznej oraz w mediach. Nadrzędny tej inicjatywy to zmiana stereotypu eksperta w świadomości społecznej, gospodarczej i medialnej.

Kobiety w technologiach - Znane Ekspertki prezentują wyniki raportu

Gala inaugurująca raport odbyła się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, który jest honorowym patronem raportu obok PIIT i UKE. MasterCard jest wymieniany jako partner strategiczny raportu, a swoje wsparcie dla niego wyraziły też takie firmy Orange, PwC, IIG i Google.

Kobiety w technologiach - wyniki raportu

Konferencję rozpoczęło przemówienie Magdaleny Gaj z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która opowiadała m.in. o tym, z jakimi wyzwaniami sama musiała się zmierzyć podczas rozwoju własnej kariery ze względu na płeć. Właściwą część gali poprowadziła Joanna Pruszyńska ze Znanych Ekspertek.

Najważniejsze wnioski z raportu są takie, że chociaż aż 74 proc. dziewcząt wykazuje zainteresowanie naukami ścisłymi, to zaledwie stanowią zaledwie 17 proc. wszystkich absolwentów tych kierunków. W 2014 roku w naszym kraju odsetek ten był jeszcze niższy - zaledwie 13 proc.

Kobiety w technologiach - Znane Ekspertki prezentują wyniki raportu

Jedynie 9 proc. programistów aplikacji w Europie to kobiety.

Z badania można wyciągnąć także wiele innych niepokojących danych. Okazuje się, że na 1000 dyrektorów z setki największych firm technologicznych w Stanach Zjednoczonych zaledwie 143 to kobiety. Pozostałe wyróżnione dane to:

 • kobiety zajmują 25 proc. stanowisk związanych z informatyką;
 • w zarządach kobiety to tylko 10,6 proc. stanowisk;
 • w przypadku rad nadzorczych jest nieco lepiej - 17,3 proc. stanowisk;
 • zaledwie 5 proc. kobiet to prezesi firm w sektorze teleinformatycznym;
 • w Europie może zabraknąć nawet do 900 tys. wykwalifikowanych specjalistów teleinformatyki;
 • wyrównywanie szans może przynieść wymierne korzyści w postaci wzrostu globalnego PKB o 12 bilionów dolarów do 2025 roku.
Kobiety w technologiach - Znane Ekspertki prezentują wyniki raportu

Rewolucja cyfrowa - ludzie przyszłością technologii

Po prezentacji wyników raportu odbyła się debata, w której uczestnicy dyskutowali na temat roli człowieka w obliczu rewolucji cyfrowej. Wzięły w niej udział m.in. przedstawicielki i przedstawiciele takich jednostek, organizacji i firm jak:

 • Ambasada Izraela (Ruth Cohen Dar);
 • Google (Magdalena Dziewguć);
 • Orange Polska (Bożena Leśniewska);
 • PwC (Magdalena Czubaszek);
 • Bank Światowy (Marina Wes);
 • Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (Ewa Wolniewicz-Warska;
 • Ministerstwo Cyfryzacji (Włodzimierz Marciński).
znane-ekspertki-kobiety-w-technologiach-47

Mogliśmy posłuchać o tym, jak kobiety muszą zmagać się z ostracyzmem społecznym.

Przywoływane były przykłady kobiet, które po otrzymaniu awansu płaczą - ale nie ze szczęścia. Boją się reakcji teściowych i koleżanek. Wymaga się od nich poświęcania czasu dzieciom, a nie karierze - społeczne konwenanse nadal są dla wielu kobiet kotwicą, która nie pozwala się im realizować.

Przedstawiciele partnerów raportu wypowiedzieli się z kolei na temat tego, jak sami działają na rzecz wyrównania poziomu zatrudnienia we własnych firmach. Mieli okazję opowiedzieć o tym, jakie działania podejmują w walce o prawa kobiet do bycia traktowanymi na równi z mężczyznami.

znane-ekspertki-kobiety-w-technologiach-43

Poruszono też temat różnic pomiędzy firmami z Polski i z poza jej granic.

Te ciągle różnią się pod względem zatrudnienia kobiet, dla których branża technologiczna - zwłaszcza informatyczna - mogłaby być bardzo atrakcyjną formą zatrudnienia.

Zbliżając się do końca debaty padły też zachęty, by kobiety od technologii nie stroniły. Panie są zachęcane, by szukać dla siebie drogi w informatyce lub w świecie nauki.

znane-ekspertki-kobiety-w-technologiach-65

Top 10 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora technologicznego

Po zakończeniu debaty odbyło się jeszcze krótkie przedstawienie dziesięciu kobiet, które zostały uznane za najbardziej wpływowe w polskim sektorze technologicznym:

 1. Alicja Wiecka (Dyrektor Zarządzający, SAS Institute Polska)
 2. Magda Taczanowska (Dyrektor Sektora Publicznego, Microsoft Polska)
 3. Katarzyna Szymielewicz (Prezes Fundacji Panoptykon)
 4. Anna Streżyńska (Minister Cyfryzacji)
 5. Kinga Piecuch (Prezes Zarządu SAP Polska)
 6. Bożena Leśniewska (Członek Zarządu Orange Polska)
 7. Małgorzata Kalinowska-Iszkowska (Wiceprezes Zarządu Mazowieckiego Oddziału PTI)
 8. Agnieszka Hryniewicz-Bieniek (Country Director w Google Polska)
 9. Magdalena Gaj (Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej)
 10. Magdalena Dziewguć (Head of Google for Work CEE)

Na ogłoszeniu wyników gala się zakończyła, ale możecie spodziewać się na łamach Spider’s Web już niedługo kolejnej publikacji, w której szczegółowo omówimy pełną wersję raportu Kobiety w technologiach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst