Znane Ekspertki prezentują raport Kobiety w technologiach - relacja Spider's Web
W zeszły piątek odwiedziliśmy Narodowy Instytut Audiowizualny, gdzie odbyła się Gala inaugurująca raport zatytułowany Kobiety w technologiach. Oprócz poznania najważniejszych wniosków z niego płynących i poznania listy top 10 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora technologicznego mogliśmy posłuchać panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięły znane kobiece nazwiska związane z tą gałęzią rynku.
Raport o tytule Kobiety w technologiach został przygotowany na zlecenie inicjatywy społecznej Znane Ekspertki, w ramach której promuje się obecność kobiet w debacie publicznej oraz w mediach. Nadrzędny tej inicjatywy to zmiana stereotypu eksperta w świadomości społecznej, gospodarczej i medialnej.
Gala inaugurująca raport odbyła się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, który jest honorowym patronem raportu obok PIIT i UKE. MasterCard jest wymieniany jako partner strategiczny raportu, a swoje wsparcie dla niego wyraziły też takie firmy Orange, PwC, IIG i Google.
Kobiety w technologiach - wyniki raportu
Konferencję rozpoczęło przemówienie Magdaleny Gaj z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która opowiadała m.in. o tym, z jakimi wyzwaniami sama musiała się zmierzyć podczas rozwoju własnej kariery ze względu na płeć. Właściwą część gali poprowadziła Joanna Pruszyńska ze Znanych Ekspertek.
Najważniejsze wnioski z raportu są takie, że chociaż aż 74 proc. dziewcząt wykazuje zainteresowanie naukami ścisłymi, to zaledwie stanowią zaledwie 17 proc. wszystkich absolwentów tych kierunków. W 2014 roku w naszym kraju odsetek ten był jeszcze niższy - zaledwie 13 proc.
Jedynie 9 proc. programistów aplikacji w Europie to kobiety.
Z badania można wyciągnąć także wiele innych niepokojących danych. Okazuje się, że na 1000 dyrektorów z setki największych firm technologicznych w Stanach Zjednoczonych zaledwie 143 to kobiety. Pozostałe wyróżnione dane to:
- kobiety zajmują 25 proc. stanowisk związanych z informatyką;
- w zarządach kobiety to tylko 10,6 proc. stanowisk;
- w przypadku rad nadzorczych jest nieco lepiej - 17,3 proc. stanowisk;
- zaledwie 5 proc. kobiet to prezesi firm w sektorze teleinformatycznym;
- w Europie może zabraknąć nawet do 900 tys. wykwalifikowanych specjalistów teleinformatyki;
- wyrównywanie szans może przynieść wymierne korzyści w postaci wzrostu globalnego PKB o 12 bilionów dolarów do 2025 roku.
Rewolucja cyfrowa - ludzie przyszłością technologii
Po prezentacji wyników raportu odbyła się debata, w której uczestnicy dyskutowali na temat roli człowieka w obliczu rewolucji cyfrowej. Wzięły w niej udział m.in. przedstawicielki i przedstawiciele takich jednostek, organizacji i firm jak:
- Ambasada Izraela (Ruth Cohen Dar);
- Google (Magdalena Dziewguć);
- Orange Polska (Bożena Leśniewska);
- PwC (Magdalena Czubaszek);
- Bank Światowy (Marina Wes);
- Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (Ewa Wolniewicz-Warska;
- Ministerstwo Cyfryzacji (Włodzimierz Marciński).
Mogliśmy posłuchać o tym, jak kobiety muszą zmagać się z ostracyzmem społecznym.
Przywoływane były przykłady kobiet, które po otrzymaniu awansu płaczą - ale nie ze szczęścia. Boją się reakcji teściowych i koleżanek. Wymaga się od nich poświęcania czasu dzieciom, a nie karierze - społeczne konwenanse nadal są dla wielu kobiet kotwicą, która nie pozwala się im realizować.
Przedstawiciele partnerów raportu wypowiedzieli się z kolei na temat tego, jak sami działają na rzecz wyrównania poziomu zatrudnienia we własnych firmach. Mieli okazję opowiedzieć o tym, jakie działania podejmują w walce o prawa kobiet do bycia traktowanymi na równi z mężczyznami.
Poruszono też temat różnic pomiędzy firmami z Polski i z poza jej granic.
Te ciągle różnią się pod względem zatrudnienia kobiet, dla których branża technologiczna - zwłaszcza informatyczna - mogłaby być bardzo atrakcyjną formą zatrudnienia.
Zbliżając się do końca debaty padły też zachęty, by kobiety od technologii nie stroniły. Panie są zachęcane, by szukać dla siebie drogi w informatyce lub w świecie nauki.
Top 10 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora technologicznego
Po zakończeniu debaty odbyło się jeszcze krótkie przedstawienie dziesięciu kobiet, które zostały uznane za najbardziej wpływowe w polskim sektorze technologicznym:
- Alicja Wiecka (Dyrektor Zarządzający, SAS Institute Polska)
- Magda Taczanowska (Dyrektor Sektora Publicznego, Microsoft Polska)
- Katarzyna Szymielewicz (Prezes Fundacji Panoptykon)
- Anna Streżyńska (Minister Cyfryzacji)
- Kinga Piecuch (Prezes Zarządu SAP Polska)
- Bożena Leśniewska (Członek Zarządu Orange Polska)
- Małgorzata Kalinowska-Iszkowska (Wiceprezes Zarządu Mazowieckiego Oddziału PTI)
- Agnieszka Hryniewicz-Bieniek (Country Director w Google Polska)
- Magdalena Gaj (Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej)
- Magdalena Dziewguć (Head of Google for Work CEE)
Na ogłoszeniu wyników gala się zakończyła, ale możecie spodziewać się na łamach Spider’s Web już niedługo kolejnej publikacji, w której szczegółowo omówimy pełną wersję raportu Kobiety w technologiach.