REKLAMA

Posiadacze iPhone'ów mogą zazdrościć zupełnie nowej aplikacji Google Analytics dla Androida

Google zaktualizował właśnie aplikację Google Analytics. Nowa wersja dostępna jest na Androida i jest zdecydowanie lepsza od poprzedniczki oraz od wersji, z której mogą korzystać posiadacze iPhone'ów.

19.04.2016 17.01
Zupełnie nowa aplikacja Google Analytics dla Androida
REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj w trakcie dnia pracy niespodziewanie zniknęła mi z pulpitu telefonu ikonka Google Analytics. Wszedłem do listy aplikacji, odszukałem pozycję i przywróciłem na pulpit jeden z ważniejszych dla mnie skrótów aplikacji mobilnych. Momentalnie zauważyłem zmianę, bo ikonka wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Otworzyłem program i okazało się, że ikonka to najmniejsza ze zmian – Google przeprojektowało całą aplikację Analytics, która teraz wygląda rewelacyjnie, a działa jeszcze lepiej (wyjaśnienie: gdy podczas aktualizacji aplikacji zmienia się jej ikona, to Android usuwa skrót z pulpitu).

Po kilku godzinach dostrzegam już 4 zalety nowej wersji aplikacji.

Zaleta 1: Podręczny panel boczny

Gestem przesunięcia od lewej krawędzi ekranu możemy rozwinąć panel boczny, który usprawnia przełączenia się między serwisami, których statystyki chcemy monitorować.

Zupełnie nowa aplikacja Google Analytics dla Androida class="wp-image-491860"
Google Analytics: panel bocznego menu

W tym bocznym menu znajdują się też podzielone tematycznie funkcje, takie jak: Czas rzeczywisty, Ogółem, Odbiorcy, Pozyskanie i Zachowanie – są to te same kategorie, które dostępne są w przeglądarkowej wersji serwisu, z tą różnicą, że w aplikacji zastosowano przy ich nazwach trochę inne ikony, co może być mylące.

Zaleta 2: Własny panel informacyjny

Ponad wymienionymi wyżej kategoriami dostępna jest funkcja Panelu informacyjnego, w którym możemy zamieszczać  wybrane przez nas moduły. Osobiście wrzuciłem tu kilka opcji z zakładek Czas rzeczywisty oraz Ogółem, które wolę mieć w jednym miejscu, aby sprawnie kontrolować najważniejsze dla mnie parametry.

Zupełnie nowa aplikacja Google Analytics dla Androida class="wp-image-491862"
Google Analytics: własny panel z najważniejszymi informacjami

Panel informacyjny w nowej aplikacji Google Analytics daje się łatwo personalizować, ale niestety zabrakło funkcji pozwalającej na uporządkowanie wyświetlanych tu modułów w odpowiedniej dla nas kolejności. Panel działa na zasadzie jednego wielkiego worka i to co wrzucimy do niego najpierw będzie na samym dole. Dlatego wybierając funkcje, które chcemy mieć pod ręką warto kierować się zasadą – najpierw te mniej ważne, a później te najczęściej używane.

Zaleta 3: Czas rzeczywisty zastąpił Na żywo

Wcześniej funkcja ta nazywała się Na żywo i wyglądała dość archaicznie oferując przy tym mniej możliwości. Teraz mamy zakładkę Czas rzeczywisty, a w niej liczbę osób na stronie oraz czytelny wykres kołowy przedstawiający procentowy udział komputerów, telefonów/smartfonów i tabletów w generowanym ruchu.

google-analytics-android-aplikacja (4) class="wp-image-491861"
Google Analytics: Czas rzeczywisty zastąpił opcję Na żywo

Poniżej możemy sprawdzić, które treści cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem odwiedzających. Co ważne TOP 5 można rozwinąć, aby sprawdzić TOP 10.

Jeszcze niżej widzimy skąd przychodzą ludzie, czy są to wejścia organiczne, ruch z sociala, czy też ze stron odsyłających.

Zaleta 4: Porównanie danych z poprzednimi okresami

Żeby wygenerować podobne raporty w przeglądarce, trzeba kilku kliknięć, żeby wygenerować je w poprzedniej wersji aplikacji na Androida trzeba było być chyba cudotwórcą, bo ja tego się nigdy nie nauczyłem. Na iOS-ie działało to od strzału, a na Andku nie umiałem łatwo porównać np. aktualnego tygodnia do poprzedniego lub zrobić tego samego z miesiącami.

Teraz problemy zostały rozwiązane, bo wystarczy dosłownie jedno dotknięcie ekranu i po wejściu do opcji Ogółem lub Odbiorcy, porównania do poprzednich okresów wygenerowane są automatycznie.

Zaleta 5: Dzielenie się raportami

Ostatnią rzeczą, która bardzo, bardzo mocno spodobała mi się w nowej wersji aplikacji jest fakt, że teraz można generować szybkie raporty i udostępniać je dalej. Wystarczy przy wybranym module kliknąć ikonkę udostępniania, a aplikacja wygeneruje grafikę i wyśle ją tam, gdzie chcemy.

Zupełnie nowa aplikacja Google Analytics dla Androida class="wp-image-491863"
Google Analytics: wysyłanie raportów w formie graficznej

Nowy Google Analytics - podsumowanie

Zdecydowanie warto zaktualizować aplikację do nowej wersji. Google się postarał i nie tylko jest ładniej, począwszy od samej ikony, ale też czytelniej i szybciej. Kontrola statystyk, zarówno bieżących, jak i tych dotyczących wybranych okresów, przebiega bardzo sprawnie.

REKLAMA

Aplikację Google Analytics pobrać można oczywiście z Google Play, ale jeśli sklep nie widzi u ciebie jeszcze nowej wersji, to możesz pobrać plik instalacyjny ze strony APK Mirror.

Aktualizacja: nowa wersja aplikacji pojawiła się również w App Store.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA