REKLAMA

Piekło zamarzło. Orange testuje internet mobilny szybszy od światłowodu

Agregacja kilku częstotliwości LTE jest stosowana przez coraz większą liczbę operatorów. Po wdrożeniu tego rozwiązania przez Plusa i Play, bardzo zainteresowało się nim też Orange. Co więcej, firma ta ma przewagę nad konkurencją, ponieważ potrafi agregować nawet cztery częstotliwości jednocześnie i uzyskać połączenie LTE o prędkości 1 Gb/s.

08.04.2016 10.17
Najszybszy Internet w Polsce 2016
REKLAMA
REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że jest to tylko połączenie testowe uruchomione w Orange Labs. Uzyskanie tego wyniku było wynikiem współpracy Orange z Huawei, wykorzystania transmisji wieloantenowej MIMO 4x4 oraz modulacji 256 QAM. Orange agreguje pasma o częstotliwości 800 MHz i szerokości 10 MHz, 1800 MHz@15 MHz, 2100 MHz@15 Mhz oraz 2600 MHz@15 MHz. W ten sposób powstaje agregowany kanał LTE 55 MHz.

W rzeczywistości nie ma (jeszcze!) najmniejszych szans na uzyskanie tak dobrego rezultatu.

Orange od kilku dni pozwala na korzystanie z agregacji LTE w bardziej standardowej wersji, umożliwiającej uzyskanie przepustowości 300 Mb/s. Oczywiście chwilowo nawet ta usługa jest dostępna na bardzo niewielkim obszarze, ale z czasem będzie to się zmieniać. Należy jednak pamiętać, że praktycznie nie jest możliwe uzyskanie pełnej przepustowości podczas samodzielnego korzystania z LTE Advanced.

Agregacja LTE w wykonaniu Orange wykorzystuje cztery kanały. class="wp-image-490026"

Do uzyskania tak dobrego wyniku konieczne byłoby korzystanie z tylko jednego routera połączonego z jednym komputerem, który jako jedyny komunikowałby się z nadajnikiem. Krótko mówiąc, konieczne byłoby korzystanie z tego nadajnika w izolowanym środowisku. Nie jest to możliwe, ponieważ połączenie LTE jest przystosowane do używania go przez wiele osób. Dodatkowo, uzyskanie prędkości 1 Gb/s nie byłoby możliwe, ponieważ na rynku nie ma odpowiednich urządzeń, które potrafiłyby wykorzystać tak duże możliwości sieci.

Agregacja kilku częstotliwości LTE ma wiele zalet.

Każda osoba, która może korzystać z agregacji sygnału może zauważyć zwiększenie prędkości i jakości połączenia. Może to mieć wpływ chociażby na to, że wystarczająco szybkie połączenie LTE będzie dostępne nie tylko na przy jednym z okien na najwyższym piętrze, ale w każdym jego zakamarku. Oprócz tego z sieci komfortowo będzie mogło komfortowo korzystać więcej osób, a chwilowe przeciążenie jej i będzie trudniejsze. Jest to zasługa technologii MIMO 4x4, która jest w ogromnym stopniu odporna na chwilowe spadki mocy sygnału oraz potrafi analizować i naprawiać sygnał z zakłóceniami. Dzięki temu połączenie LTE będzie bardziej stabilne niż do tej pory.

REKLAMA
Agregacja kilku częstotliwości LTE znacznie zwiększa prędkość i stabilność połączenia. class="wp-image-490027"

Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ agregacja eliminuje lub znacznie ogranicza ogromną część wad LTE. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób mieszkających poza dużymi aglomeracjami. Rozwijanie infrastruktury to wyjątkowo uciążliwy, skomplikowany i długotrwały proces, dlatego w ciągu najbliższych lat wiele rodzin nie będzie miało możliwości skorzystania ze światłowodu. Dodatkowo, bardzo często dostępne u nich połączenia kablowe oferują bardzo niską przepustowość łącza oraz małą stabilność połączenia. Właśnie takie osoby najbardziej skorzystają na agregacji sygnału. Technologia ta sprawi, że będą mogli komfortowo korzystać z sieci i ze spokojem czekać na doprowadzenie do nich światłowodów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA