1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia /

To jest siedziba na miarę nowoczesnej polskiej firmy

Lokowanie produktu

Panuje ogólne przekonanie, że biurowiec musi być budynkiem nudnym, jednak jest ono błędne. Dowodem na to są kampusy firm takich jak Google oraz Apple, ale nie brakuje też polskich inwestycji o podobnym charakterze. Jedną z nich jest znajdująca się w Gliwicach siedziba firmy Infinite Dreams tworzącej gry i aplikacje mobilne. Cały budynek został bardzo przemyślany i dopasowany do pracujących w nim osób. Nie brak w nim też inteligentnych rozwiązań, dzięki którym jest wyjątkowo nowoczesny i funkcjonalny.

25.01.2016
11:36
Infinite Dreams

Za stworzenie projektu tego budynku odpowiedzialna jest śląska pracowania Medusa Group pracująca pod przywództwem Przemo Łukasika. Pracujący w niej ludzie umiejętnie żonglują najnowszymi trendami i dopasowują go do lokalnego środowiska.

Ten industrialny, surowy, wręcz nagi budynek dosadnie podkreśla przemysłowy charakter najbliższej okolicy. Architekci pokazują, że liczy się dla nich przesłanie i treść, a nie sama forma. Ta górowała kiedyś, gdy architekci starali się ukryć wygląd obiektów przemysłowych. Dekorowali je, ozdabiali, wzbogacali o liczne detale przyciągające uwagę.

Biurowiec Infinite Dreams również przyciąga uwagę, ale zupełnie z innego powodu.

Po prostu wyróżnia się on wśród innych budynków dzięki bardzo prostej i minimalistycznej formie. Patrząc na niego może wydawać się nieukończony, jednak idealnie pasuje to do działania nowoczesnej firmy programistycznej. W końcu nawet w dniu wydania nowego oprogramowania praca nad nim się nie kończy, a pracownicy nadal je ulepszają, poprawiają i czynią jeszcze lepszym. Biurowiec taki może pobudzić kreatywność i uświadomić konieczność ciągłego tworzenia nietypowych produktów, które mogą zadziwić.

Być może dlatego spotkał się on z uznaniem lokalnej społeczności. Dowodem na to jest przyznana budynkowi nagroda Grand Prix w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2012.

idreams_web_dsc_5622d

Co więcej, siedziba Infinite Dreams… faktycznie nie jest w pełni ukończona i można ją określić jako konfigurowalną. Właśnie dlatego parking jest porośnięty trawą, zaś cały budynek jest gotowy na rozbudowę. Właściciele firmy liczyli się z tym, że z czasem będą rozwijać swój biznes. Dlatego mimo że budynek dzisiaj ma 650 metrów, w ciągu dwóch lat może być rozbudowany o kolejne 2000 metrów.

Może wydawać się, że przeprowadzenie równie dużej inwestycji w tak krótkim czasie może być wyjątkowo trudne. Warto jednak wspomnieć, że opisywany tu budynek powstał w zaledwie rok. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu prefabrykatów, które można bardzo szybko zmontować w funkcjonującą przestrzeń.

Patrząc na bryłę budynku nie sposób przewidzieć, czy jest to pracownia artystyczna, miejsce spotkań malarzy czy też może, jak w tym przypadku, miejsce, w którym tworzone są aplikacje oraz gry. To uświadamia dopiero wnętrze budynku, w którym dominuje motyw piksela, pojedynczego punktu na ekranie. Ze względu na obecność coraz lepszych wyświetlaczy stosowanych w komputerach i urządzeniach mobilnych praktycznie nigdy nie widzimy pojedynczych pikseli, ale należy mieć świadomość, że to one są składowymi obrazu.

idreams_web_dsc_5645d

Jednocześnie piksel kojarzy się z grami z lat 80-tych i 90-tych, gdy powstały praktycznie wszystkie przełomowe gry pamiętane do dziś. Wyjątkowo ważne jest, że projektanci nie przesadzili z eksponowaniem pikseli. Mimo że punkty te można znaleźć w wielu miejscach, nie jest męczący.

Wszystko dlatego, że jest on umiejętnie wkomponowany w różnego rodzaju przestrzenie i wzbogacają je, zamiast nad nimi górować.

O nowoczesnym charakterze firmy świadczy też wykorzystanie w budynku inteligentnych rozwiązań, a konkretnie systemu VisionBMS.

Odpowiada on za ciągłe mierzenie zużycia wody za pomocą głównego licznika wody z impulsatorem i licznika impulsów z konwersacją sygnału na modbus RTU. Potrafi on zmierzyć też ilość zużywanej energii elektrycznej w poszczególnych częściach budynku i przewidywać, koszty zużycia mediów. Pozwala to minimalizować wydatki i odpowiednio się na nie przygotować.

Oczywiście wszystkie te dane można przedstawić w formie wykresów i pokazać bezpośrednio w systemie lub standardowych dokumentach otwieranych w programach firm trzecich.

Oświetlenie IDREAMS

Oszczędność energii jest tym większa, że system wspomaga zarządzenie oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym. Oświetlenie zewnętrzne podzielone jest na kilka obwodów, takich jak oświetlenie wewnętrzne, oświetlenie zewnętrzne, serwerownia, recepcja+taras+strefa odpoczynku, podgrzewacze wody, klimatyzator oraz urządzenia techniczne. Daje to większe możliwości w zarządzaniu nim. Właściciel ma możliwość ustawienia harmonogramów załączenia i wyłączenia poszczególnych obwodów tak, żeby jak najefektywniej zarządzać oświetleniem.

Cały mechanizm obsługi oświetlenia obsługiwany jest przez wewnętrzny moduł zegara astronomicznego, dzięki czemu jest to rozwiązania automatyczne i bardzo wygodne w obsłudze.

Sterowane jest też oświetlenie wewnętrzne biurowca. Do systemu VisionBMS podłączone są obwody oświetlenia wewnętrznego w ciągach komunikacji. Oświetleniem da się zarządzać również z harmonogramów oraz poprzez tradycyjne przyciski naścienne. Odpowiednie sensory, a konkretnie neurony termo-higro, odczytują też temperaturę i wilgotność.

Wszystkie te dane są przedstawione w czytelnej formie wykresów, przez co można łatwiej zarządzać systemem grzewczym budynku. Na wykresach ustawione są wartości progowe minimalne i maksymalne temperatury, po przekroczeniu ich zarząd otrzymuje powiadomienia w formie wiadomości SMS oraz e-mail. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że ilość zużywanej energii jest idealnie dopasowana do panujących warunków.

Oświetlenie (1)

Firma APA Innovative za każdym razem stara się dopasować system Vision BMS do potrzeb swoich klientów.

Nie inaczej było w tym przypadku. Właśnie dlatego odpowiada on nie tylko za oszczędność energii, ale też jego monitoring oparty na kamerach IP i integrację z systemami alarmowymi. Oznacza to, że administratorzy i właściciele budynku mogą na bieżąco sprawdzać, co się w nim dzieje, odpowiednio szybko reagować na niepożądane zdarzenia i trzymać rękę na pulsie nawet, gdy znajdują się poza siedzibą firmy.

Jednorazowa inwestycja sprawiła, że budynek przez bardzo długi czas będzie bezpieczny, dobrze działający i tani w eksploatacji. Warto pamiętać, że system jest gotowy na rozbudowę swoich możliwości w przyszłości, dokładnie tak, jak siedziba Infinite Dreams.

Lokowanie produktu
Najnowsze