REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Qualcomm pokazuje konkurencji, jak powinien wyglądać mobilny procesor. Oto Snapdragon 820

Podczas odbywającej się w Nowym Jorku konferencji prasowej Qualcomm zaprezentował swój najnowszy procesor - Snapdragon 820. Jest to jeden z najszybszych mobilnych układów na rynku i z całą pewnością spotkamy go w wielu urządzeniach mobilnych z wyższej półki.

10.11.2015
19:47
Qualcomm pokazuje konkurencji, jak powinien wyglądać mobilny procesor. Oto Snapdragon 820
REKLAMA
REKLAMA

Procesor ten jest w pełni zaprojektowany przez amerykańską firmę. Poprzednia generacja układów Snapdragon wykorzystująca gotowe rdzenie ARM Cortex była widocznie odstępstwem od reguły. Teraz Qualcomm zdecydował się zastosować tu stworzone przez siebie rdzenie Kryo cechujące się częstotliwością pracy równą 2,2 GHz, które według Qualcomma zapewniają dwa razy większą wydajność niż Snapdragon 810.

Fakt ten cieszy szczególnie, ponieważ Qualcomm uniknął mody na zwiększanie liczby rdzeni i stworzył po prostu czterordzeniowy procesor. Nowy układ został wykonany w 14-nanometrowym procesie technologicznym, jest zatem energooszczędny. Wyposażono go w chip Adreno 530, który jest aż o 40% szybszy od poprzedniego Adreno 430. Układ współpracuje z pamięcią LPDDR4 1866 MHz pracującą w trybie dwukanałowym. Ma zapewniać komfortowe korzystanie z wirtualnej rzeczywistości.

Nie zabrakło tu też nowego modemu X12 LTE. Wspiera on LTE kategorii 12/13, co oznacza, że maksymalna teoretyczna prędkość pobierana danych to 600 Mbps, zaś wysyłania danych to 150 Mbps. Modem ten wspiera rozwiązania takie jak Dual Sim, Vo3G i VoLTE. Obecne są też moduły Wi-Fi 802.11 ad (z 2x2 MU-MIMO), NFC oraz Bluetooth 4.1.

Najciekawszym elementem tego procesora jest też koprocesor Zeroth, który można określić mianem inteligentnego.

Obsługuje on technologię Snapdragon Scene Detect, czyli potrafi rozpoznawać obiekty i dzielić je na grupy. Co ciekawe, procesor uczy się to robić, więc na początku tworzone przez niego galerie mogą być kiepskiej jakości i z czasem zaczną się poprawiać. Kolejne ciekawe rozwiązanie to Snapdragon Low Light Vision, które pozwala na lepsze dobranie jasności zdjęcia i obniżenie poziomu szumów. Dzięki temu fotografie wykonywane w kiepskich warunkach oświetleniowych będą wyglądać lepiej niż na innych smartfonach.

REKLAMA

Szybkie działanie niezbędnych algorytmów ma umożliwić cyfrowy procesor sygnału Qualcomm Hexagon 680. Wyjątkowo interesującym rozwiązaniem jest Immersive Audio, dzięki któremu możliwe będzie uzyskanie dźwięku przestrzennego bezpośrednio ze smartfonu, bez konieczności użycia słuchawek. Ostatnia ciekawa technologia obsługiwana przez ten procesor to Qualcomm Quick Charge 3.0, która pozwala na naładowanie akumulatora smartfonu od zera do 80% w zaledwie 35 minut.

Pierwsze smartfony z procesorem Qualcomm Snapdragon 820 najprawdopodobniej trafią na rynek na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Wtedy bowiem rozpoczną się targi Mobile World Congress 2015, podczas których większość liczących się na rynku firm produkujących smartfony zaprezentuje swoje najnowsze produkty. Można spodziewać się, że procesory Qualcomma znajdą się między innymi w modelach wyprodukowanych przez LG, HTC oraz Sony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA