Sprzęt  / Felieton

W pojedynku kart graficznych AMD kontra Nvidia o zwycięstwie może zadecydować... Samsung

Choć zdecydowana większość kart graficznych dostępnych na rynku jest wyposażona w pamięci GDDR5, to w najnowszych modelach z serii Radeon stosuje się o wiele szybsze i bardziej energooszczędne pamięci High Bandwidth Memory. Okazuje się, że rozwiązanie to przez krótki czas pozostanie wyłącznie do dyspozycji AMD i niebawem trafi też do konkurencyjnych kart graficznych Nvidia GeForce.

Do tej pory na rynku pojawiły się dwie karty wyposażone w nowy typ pamięci. Są to Radeon R9 Fury oraz Radeon R9 Fury X. Jako że tańsze modele bazujące na procesorze graficznym Fiji (stosowanym w wyżej wymienionych kartach) pojawią się dopiero za jakiś czas, przyjdzie nam poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy na wdrożenie tej technologii.

Możliwe zresztą jest, że nowy rodzaj pamięci do niższych segmentów rynku zawita jeszcze później. Może się tak stać, ponieważ dotychczas stosowana pamięć GDDR5 jest znacznie tańsza od HBM, a jej wydajność jest wystarczająca w niższych przedziałach cenowych.W ten sposób można wytłumaczyć, czemu pamięć HBM jest stosowana wyłącznie w najdroższych kartach graficznych.

Dlaczego nie jest ona stosowana przez głównego konkurenta AMD, czyli Nvidię?

Dzieje się tak, ponieważ nowy rodzaj pamięci został stworzony przez SK Hynix.  Firma ta obecnie jest jedynym producentem pamięci High Bandwidth Memory i jeszcze przez kilka miesięcy będzie mieć wyłączność na tworzenie tego typu pamięci. Dostarcza je tylko do AMD, dzięki czemu pamięci nowej generacji można spotkać wyłącznie w najnowszych Radeonach. To jednak już niebawem ma się zmienić.

Podczas Intel Developer Forum 2015 przedstawiciel Samsunga przedstawił plany firmy na najbliższe lata. Największy producent pamięci DRAM na świecie już za rok rozpocznie produkcję pamięci High Bandwidth Memory na masową skalę. Trafią one do firm tworzących najwydajniejsze maszyny obliczeniowe oraz karty graficzne.

Jako że na rynku mamy zaledwie dwie firmy na poważnie zajmujące się produkcją kart graficznych, a jedna z nich ma swobodny dostęp do pamięci nowej generacji, można łatwo domyśleć się, że jednym z największych odbiorców pamięci HBM produkcji Samsunga będzie Nvidia.

Firma ta zastosuje pamięci HBM w kartach graficznych opartych na zupełnie nowej architekturze Pascal.

Karty te pojawią się na rynku już w przyszłym roku. Można spodziewać się, że w pierwszej kolejności, dokładnie tak jak w przypadku AMD, w pierwszej kolejności trafi wyłącznie do najdroższych kart. Można tak wnioskować między innymi po przewidywanych rozmiarach modułów HBM przeznaczonych dla kart graficznych. Ich pojemność ma wynosić 4, 8 lub nawet 16 GB.

Możliwe jest też tworzenie większych modułów pamięci. Przykładowo, w przypadku zastosowań bardziej profesjonalnych możliwe będzie stworzenie modułów mających aż 48 GB pamięci.  W 2017 roku nowy typ pamięci ma trafić do rozwiązań sieciowych, a rok później do jeszcze jednej, nieujawnionej kategorii urządzeń.

Wygląda na to, że AMD niebawem może mieć spory problem. Firma ta już wyłożyła na stół wszystkie swoje, nomen omen, karty i w najbliższych miesiącach zapewne nie pokaże wydajniejszych modeli jednordzeniowych.  Jak na razie Radeon R9 FuryX jest najwydajniejszą kartą w ofercie AMD i dystans dzielący ją od GeForce’a GTX 980 Ti nie jest wcale duży. Są to porównywalne konstrukcje.

Oznacza to, że przyszłoroczne karty Nvidii zapewne okażą się znacznie wydajniejsze od konkurencji.

To może powodować dalszy spadek zainteresowania kartami graficznymi od AMD, a w dłuższej perspektywie nawet doprowadzić do niemal całkowitego monopolu w tym segmencie rynku podzespołów.

I nie jest to wcale niemożliwy do zrealizowania scenariusz, ponieważ według raportu przygotowanego przez firmę Mercury Research już teraz Nvidia dystansuje swojego głównego konkurenta i ma aż 82% rynku samodzielnych kart graficznych.

* Zdjęcie: Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst