Nauka  / Artykuł

Wykłady Stephena Hawkinga hipnotyzują - szczególnie gdy próbuje rozwiązać zagadkę czarnej dziury

100 interakcji
dołącz do dyskusji

Jednym z pytań, jakie zadaje sobie współczesna fizyka, jest pytanie o los informacji o fizycznym stanie obiektów które zostały wciągnięte do czarnej dziury. Jeśli ta informacja miałaby być niszczona, naruszałoby to prawa mechaniki kwantowej.

Czarne dziury widzimy jako obiekty, których nic nie może opuścić. Czy jest to prawdą w stu procentach przypadków? Przecież nie kto inny, a Stephen Hawking twierdzi, że czarną dziurę może opuścić specjalnego rodzaju promieniowanie (zwane promieniowaniem Hawkinga).

To właśnie temu zagadnieniu poświęcona była konferencja naukowa która odbyła się na Uniwersytecie w Sztokholmie. Pracujący na codzień w Cambridge profesor Hawking przedstawił tam wykład, w trakcie którego podzielił się kilkoma swoimi hipotezami dotyczącymi rozwiązania wspomnianego powyżej "paradoksu informacyjnego".

Każda informacja, która trafia do czarnej dziury, powinna gdzieś być.

Według Hawkinga, który w trakcie wykładu w Sztokholmie przedstawił swoją hipotezę, informacja ta może znajdować się w wytwarzanym przez czarną dziurę promieniowaniu, jest jednak na tyle zmieniona, że nie jesteśmy w stanie na jej podstawie nic wywnioskować na temat obiektów które do niej wpadły. Profesor Hawking porównał to do spalenia encyklopedii. Nawet jeżeli pozostawimy jej popioły w nienaruszonym stanie, będziemy mieli problem z dostępem do informacji w niej zawartej. Tego typu przetworzenie informacji nazywamy super-translacją - hipoteza Hawkinga zakłada, że informacja w formie hologramu po super-translacji, przechowywana jest w horyzoncie zdarzeń czarnej dziury.

W nieco innym kontekście, Stephen Hawking, wspomniał również o teoretycznej możliwości opuszczenia czarnej dziury.

W teorii - mówił profesor - jeśli czarna dziura obraca się z odpowiednią prędkością, może stanowić przejście do innego Wszechświata. Wciąż jednak nie umożliwia do powrót z pełną informacją do naszego Wszechświata - co prawdopodobnie byłoby najbardziej interesujące.

Warto wspomnieć, że Gerardus ''t Hooft, laureat Nagrody Nobla, stworzył w tzw. zasadzie holograficznej, bardzo podobną koncepcję wyjaśnienia paradoksu informacyjnego czarnych dziur. Jego model zakłada również że horyzont zdarzeń jest holograficzną projekcją materii która znalazła się w czarnej dziurze. A jeśli dwóch genialnych fizyków dochodzi do podobnych wniosków, może się okazać że ich teorie dobrze opisują otaczający nas Wszechświat.

* Grafika: Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst