REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Wykłady Stephena Hawkinga hipnotyzują - szczególnie gdy próbuje rozwiązać zagadkę czarnej dziury

Jednym z pytań, jakie zadaje sobie współczesna fizyka, jest pytanie o los informacji o fizycznym stanie obiektów które zostały wciągnięte do czarnej dziury. Jeśli ta informacja miałaby być niszczona, naruszałoby to prawa mechaniki kwantowej.

28.08.2015
14:59
Wykłady Stephena Hawkinga hipnotyzują – szczególnie gdy próbuje rozwiązać zagadkę czarnej dziury
REKLAMA
REKLAMA

Czarne dziury widzimy jako obiekty, których nic nie może opuścić. Czy jest to prawdą w stu procentach przypadków? Przecież nie kto inny, a Stephen Hawking twierdzi, że czarną dziurę może opuścić specjalnego rodzaju promieniowanie (zwane promieniowaniem Hawkinga).

To właśnie temu zagadnieniu poświęcona była konferencja naukowa która odbyła się na Uniwersytecie w Sztokholmie. Pracujący na codzień w Cambridge profesor Hawking przedstawił tam wykład, w trakcie którego podzielił się kilkoma swoimi hipotezami dotyczącymi rozwiązania wspomnianego powyżej "paradoksu informacyjnego".

Każda informacja, która trafia do czarnej dziury, powinna gdzieś być.

Według Hawkinga, który w trakcie wykładu w Sztokholmie przedstawił swoją hipotezę, informacja ta może znajdować się w wytwarzanym przez czarną dziurę promieniowaniu, jest jednak na tyle zmieniona, że nie jesteśmy w stanie na jej podstawie nic wywnioskować na temat obiektów które do niej wpadły. Profesor Hawking porównał to do spalenia encyklopedii. Nawet jeżeli pozostawimy jej popioły w nienaruszonym stanie, będziemy mieli problem z dostępem do informacji w niej zawartej. Tego typu przetworzenie informacji nazywamy super-translacją - hipoteza Hawkinga zakłada, że informacja w formie hologramu po super-translacji, przechowywana jest w horyzoncie zdarzeń czarnej dziury.

W nieco innym kontekście, Stephen Hawking, wspomniał również o teoretycznej możliwości opuszczenia czarnej dziury.

REKLAMA

Warto wspomnieć, że Gerardus ''t Hooft, laureat Nagrody Nobla, stworzył w tzw. zasadzie holograficznej, bardzo podobną koncepcję wyjaśnienia paradoksu informacyjnego czarnych dziur. Jego model zakłada również że horyzont zdarzeń jest holograficzną projekcją materii która znalazła się w czarnej dziurze. A jeśli dwóch genialnych fizyków dochodzi do podobnych wniosków, może się okazać że ich teorie dobrze opisują otaczający nas Wszechświat.

* Grafika: Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA