Budownictwo  / Artykuł

Wszystko co niezbędne człowiekowi do życia, udało się zamknąć w tej samowystarczalnej kapsule

Każdy z nas chciałby czasami pomieszkać gdzieś w dziczy, gdzie nie ma dostępnej na co dzień infrastruktury, równocześnie nie chcąc z niej całkowicie rezygnować. To właśnie brak wszystkiego, co dała nam cywilizacja, odstrasza mnie od mieszkania pod namiotem. Chciałbym mieć prysznic, toaletę i łóżko, do którego nie wchodzą mrówki!

O potrzebach tak "wybrednych" jak ja osób pomyśleli projektanci z bratysławskiego studia Nice Architects, prezentując niesamowitą kapsułę mieszkalną o nazwie Ecocapsule. Równocześnie zaś Ecocapsule pomoże nie tylko turystom, ale i osobom pozbawionym domu przez np. wichurę, jak również ludziom z innych powodów zmuszonych do mieszkania w tymczasowym schronieniu. Na myśl przychodzą tu np. robotnicy pracujący nad budową dróg, zapór, czy przy wyrębie lasów.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-9

Co znajdziemy w Ecocapsuli? Wewnątrz jaja o długości 4,5 metra, szerokości 2,4 metra oraz wysokości 2,5 metra upchnięto imponującą liczbę ułatwiających życie systemów, równocześnie pozostawiając powierzchnię mieszkalną o rozmiarze ośmiu metrów kwadratowych. Nie jest to dużo, ale na pewno więcej niż w namiocie.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-6 (1)

Kapsuła wyposażona jest w turbinę powietrzną o mocy 750 W, która jest jednym ze źródeł energii. Co jednak, jeśli postawiliśmy ją na terenie bezwietrznym? Jeśli dociera tam choć słońce, mamy kolejną szansę na zdobycie energii: kapsuła pokryta jest wysokowydajnymi bateriami słonecznymi (600 W) o łącznej powierzchni 2,6 metrów kwadratowych. Jeśli w danym momencie nie możemy korzystać ani z energii wiatrowej, ani słonecznej, pomoże nam wbudowana w kapsułę bateria o pojemności prawie 8 kWh.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-3

Oprócz energii potrzebujemy wody pitnej, oraz wody służącej do mycia. Kapsuła zadba i o to. Na jej powierzchni umieszczony jest system zbierający wodę deszczową oraz rosę, z wbudowanym zestawem filtrów. Zbiornik z zebraną wodą umieszczony jest pod podłogą

Architekci z Nice Architects zdołali na niewielkiej powierzchni umieścić:

  • składane łóżko
  • miejsce do pracy i jedzenia
  • prysznic
  • kuchenkę z bieżącą wodą
  • toaletę
  • dwa duże okna, które można uchylić

Kapsuła waży około 1500 kg i mieści się w standardowym kontenerze transportowym. Twórcy pracują w tej chwili nad odpowiednią przyczepą dla samochodu osobowego, aby każdy mógł ją zabrać i postawić w dowolnym miejscu - wersja "camperowa" ma być dostępna pod koniec 2016 roku. Cena kapsuły również w tej chwili jest nieznana - Słowacy mają przygotowany prototyp, ale możliwość zamówienia kapsuły pojawi się dopiero w 2016 roku.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-8

Patrząc na fotografie, mam wrażenie, że zespół Nice Architects bardzo dobrze i estetycznie rozplanował wnętrze, równocześnie pamiętając o najważniejszej funkcjonalności i komforcie. Jak zapewniają, w środku zmieszczą się dwie osoby - więc nie będziemy skazani na samotność. Wiele tego typu projektów skończyło się jednak na prototypach - dlatego będę z uwagą śledził informacje udostępniane przez bratysławskich architektów.

* Fotografie pochodzą ze materiałów Nice Architects.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst