REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Super! To jest właśnie Konkurs Chopinowski na miarę XXI wieku

Konkurs Chopinowski to jedna z najbardziej prestiżowych imprez muzycznych na świecie, która w naszym kraju... zdobywa zaskakująco niewiele uwagi. Wydarzenie, które ma na celu podtrzymanie kultu sławnego pianisty-geniusza i utrwalenie tradycji gry na fortepianie jest poza środowiskiem "branżowym" postrzegane raczej jako ciekawostka przyrodnicza, niż prestiżowa impreza masowa. Organizatorzy dołożyli jednak wszelkich starań, żeby tegoroczna edycja ostatecznie rozwiała to mylne wyobrażenie.

17.04.2015
17:25
Super! To jest właśnie Konkurs Chopinowski na miarę XXI wieku
REKLAMA
REKLAMA

W tym roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina stawia na multimedialność i interaktywność imprezy. Dotychczas finałowe zmagania 10 wybrańców, którzy zwyciężyli rywali w eliminacjach, mogło oglądać niespełna 1000 osób, gdyż tylko tyle jest w stanie pomieścić Narodowa Filharmonia w Warszawie. Tegoroczną edycję konkursu, który jest marzeniem setek pianistów na całym świecie, obejrzeć może każdy.

Wszystko za sprawą strony internetowej oraz aplikacji mobilnej

Swoje aplikacje mają olimpiady i inne, sportowe mistrzostwa różnych dyscyplin, dlaczego więc miałoby takiej aplikacji zabraknąć na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów świata Muzyki Klasycznej?

Przebieg XXVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina można śledzić na żywo poprzez dostępny wewnątrz aplikacji livestream koncertów. Są one również dostępne na oficjalnej stronie konkursu.

chopin-apka1

Możliwości nowego, multimedialnego interfejsu nie kończą się jednak tylko na oglądaniu na żywo starań uczestników - NIFC z jego pomocą otworzył Konkurs Chopinowski na znacznie bardziej pokaźną rzeszę ludzi niż kiedykolwiek.

Poruszając się po zgrabnie zaprojektowanej aplikacji możemy poznać historię Konkursu, zaznajomić się z profilami biograficznymi uczestników oraz Jury, a także dowiedzieć się więcej o kompozycjach, które zostaną odegrane podczas eliminacji. Znajdziemy tam również aktualności dotyczące Konkursu oraz kalendarium imprezy.

Ciekawym dodatkiem jest także archiwum fotograficzne, gdzie obejrzymy unikatowe fotografie z poprzednich edycji Konkursu.

Tych z pośród 160 uczestników, których wykonania najbardziej przypadną nam do gustu możemy ocenić, oraz dodać do ulubionych, aby być na bieżąco z ich poczynaniami.

Wracając na moment do kwestii strumieniowania nagrań na żywo - te obejrzymy w jakości FullHD zarówno na smartfonie, jak i telewizorach SmartTV. Co więcej, organizatorzy zadbali o to, żeby nie tylko obraz, ale i dźwięk były wysokiej jakości. Po raz pierwszy koncertów Konkursu na urządzeniach mobilnych będzie można wysłuchać w jakości 24b/s. Po zakończeniu transmisji na żywo w przeciągu kilku godzin jest ona udostępniana w trybie On Demand.

chopin-apka2

Partnerem technologicznym NIFC, dzięki któremu możemy mówić o multimedialności Konkursu jest INFOR IT, Sp. z o.o. Zapytaliśmy prezesa firmy, Adama Czeczuka o to, co przyświecało organizatorom tegorocznej edycji, gdy decydowali się na stworzenie interaktywnej platformy:

Zależało nam, jako producentowi aplikacji, na zbudowaniu aplikacji jak najbardziej intuicyjnej mimo ogromu contentu, w jaki jest wyposażona i jak najszerzej dostępnej. Postawiliśmy na mnogość platform i poza iOS i Androidem wypuściliśmy także aplikację smart TV. Ciekawostką dla melomanów i entuzjastów nowinek technologicznych jest planowane uruchomienie obsługi dźwięku w wysokiej rozdzielczości (Super Audio). To w połączeniu z jakością Full HD daje naprawdę fajne wrażenia!

Drugim w kolejności priorytetem była interaktywność narzędzia. Chcąc wzbudzić w użytkownikach emocje, postawiliśmy na takie funkcjonalności jak możliwość głosowania na zwycięzcę publiczności, zaznaczanie ulubionych wykonawców czy komentowanie na forum.

Bez wątpienia w ciągu najbliższych miesięcy aplikacje konkursowe staną się niezwykłym na skalę światową katalogiem treści multimedialnych związanych z twórczością Fryderyka Chopina i konkursem, który jest rozpoznawalną w świecie marką. Specjalnie zaprojektowana, rozproszona infrastruktura serwerowa powinna zapewnić efektywne działanie aplikacji z każdego miejsca na ziemi. Mamy ambicję, by stały się one, poza grami, najszerzej używanymi polskimi aplikacjami. Jest to, przy skali konkursu, bardzo prawdopodobne.

Konkurs Chopinowski wchodzi w XXI wiek

Cieszy mnie niezmiernie fakt, że tak prestiżowa impreza jak Konkurs Chopinowski otwiera się na nowe technologie i próbuje odczarować nieco mit o skostniałej muzyce klasycznej, a przy okazji robi to w sposób, który nie umniejsza randze wydarzenia. To nadal impreza z klasą, lecz w końcu otwarta i zachęcająca do wejścia w ten świat także tych, którzy nigdy nie mieli z nim styczności.

Pierwsze eliminacje Konkursu potrwają do 24 kwietnia. Po ich zakończeniu spośród 160 uczestników połowa przejdzie dalej, aby wziąć udział w październikowej części eliminacji, gdzie Jury wyłoni dziesiątkę pianistów najlepiej oddających ducha wybitnego kompozytora.

REKLAMA

Gorąco zachęcam do odwiedzenia strony XXVII Konkursu Chopinowskiego oraz pobrania aplikacji, która dostępna jest zarówno w sklepie Google Play jak i w AppStore. Jako że impreza ma zasięg międzynarodowy, aplikacja dostępna jest w języku polskim oraz angielskim.

*Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA