Super! To jest właśnie Konkurs Chopinowski na miarę XXI wieku
Konkurs Chopinowski to jedna z najbardziej prestiżowych imprez muzycznych na świecie, która w naszym kraju... zdobywa zaskakująco niewiele uwagi. Wydarzenie, które ma na celu podtrzymanie kultu sławnego pianisty-geniusza i utrwalenie tradycji gry na fortepianie jest poza środowiskiem "branżowym" postrzegane raczej jako ciekawostka przyrodnicza, niż prestiżowa impreza masowa. Organizatorzy dołożyli jednak wszelkich starań, żeby tegoroczna edycja ostatecznie rozwiała to mylne wyobrażenie.
W tym roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina stawia na multimedialność i interaktywność imprezy. Dotychczas finałowe zmagania 10 wybrańców, którzy zwyciężyli rywali w eliminacjach, mogło oglądać niespełna 1000 osób, gdyż tylko tyle jest w stanie pomieścić Narodowa Filharmonia w Warszawie. Tegoroczną edycję konkursu, który jest marzeniem setek pianistów na całym świecie, obejrzeć może każdy.
Wszystko za sprawą strony internetowej oraz aplikacji mobilnej
Swoje aplikacje mają olimpiady i inne, sportowe mistrzostwa różnych dyscyplin, dlaczego więc miałoby takiej aplikacji zabraknąć na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów świata Muzyki Klasycznej?
Przebieg XXVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina można śledzić na żywo poprzez dostępny wewnątrz aplikacji livestream koncertów. Są one również dostępne na oficjalnej stronie konkursu.
Możliwości nowego, multimedialnego interfejsu nie kończą się jednak tylko na oglądaniu na żywo starań uczestników - NIFC z jego pomocą otworzył Konkurs Chopinowski na znacznie bardziej pokaźną rzeszę ludzi niż kiedykolwiek.
Poruszając się po zgrabnie zaprojektowanej aplikacji możemy poznać historię Konkursu, zaznajomić się z profilami biograficznymi uczestników oraz Jury, a także dowiedzieć się więcej o kompozycjach, które zostaną odegrane podczas eliminacji. Znajdziemy tam również aktualności dotyczące Konkursu oraz kalendarium imprezy.
Ciekawym dodatkiem jest także archiwum fotograficzne, gdzie obejrzymy unikatowe fotografie z poprzednich edycji Konkursu.
Tych z pośród 160 uczestników, których wykonania najbardziej przypadną nam do gustu możemy ocenić, oraz dodać do ulubionych, aby być na bieżąco z ich poczynaniami.
Wracając na moment do kwestii strumieniowania nagrań na żywo - te obejrzymy w jakości FullHD zarówno na smartfonie, jak i telewizorach SmartTV. Co więcej, organizatorzy zadbali o to, żeby nie tylko obraz, ale i dźwięk były wysokiej jakości. Po raz pierwszy koncertów Konkursu na urządzeniach mobilnych będzie można wysłuchać w jakości 24b/s. Po zakończeniu transmisji na żywo w przeciągu kilku godzin jest ona udostępniana w trybie On Demand.
Partnerem technologicznym NIFC, dzięki któremu możemy mówić o multimedialności Konkursu jest INFOR IT, Sp. z o.o. Zapytaliśmy prezesa firmy, Adama Czeczuka o to, co przyświecało organizatorom tegorocznej edycji, gdy decydowali się na stworzenie interaktywnej platformy:
Konkurs Chopinowski wchodzi w XXI wiek
Cieszy mnie niezmiernie fakt, że tak prestiżowa impreza jak Konkurs Chopinowski otwiera się na nowe technologie i próbuje odczarować nieco mit o skostniałej muzyce klasycznej, a przy okazji robi to w sposób, który nie umniejsza randze wydarzenia. To nadal impreza z klasą, lecz w końcu otwarta i zachęcająca do wejścia w ten świat także tych, którzy nigdy nie mieli z nim styczności.
Pierwsze eliminacje Konkursu potrwają do 24 kwietnia. Po ich zakończeniu spośród 160 uczestników połowa przejdzie dalej, aby wziąć udział w październikowej części eliminacji, gdzie Jury wyłoni dziesiątkę pianistów najlepiej oddających ducha wybitnego kompozytora.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia strony XXVII Konkursu Chopinowskiego oraz pobrania aplikacji, która dostępna jest zarówno w sklepie Google Play jak i w AppStore. Jako że impreza ma zasięg międzynarodowy, aplikacja dostępna jest w języku polskim oraz angielskim.
*Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock