REKLAMA

Świetne IFTTT z aż trzema nowymi aplikacjami na smartfony

If This Then That, zapisywane akronimem IFTTT, to bardzo popularne narzędzie używane przez internautów na całym świecie. Pozwala ono zautomatyzować wiele czynności wykonywanych na komputerach lub urządzeniach mobilnych. Do sklepów z aplikacjami trafiły właśnie trzy dodatkowe aplikacje od IFTTT, które mogą trafić do szerszego grona osób niż dostępne znacznie dłużej IF.

19.02.2015 16.37
Świetne IFTTT z aż trzema nowymi aplikacjami na smartfony
REKLAMA
REKLAMA

IFTTT to usługa pozwalająca na zaprogramowanie wykorzystywanych przez użytkownika usług online o niemal nieograniczonych możliwościach. Nazwę można przetłumaczyć jako “jeśli stanie się to, to zrób tamto” i na dobrą sprawę nie da się lepiej opisać If This Then That jednym zdaniem.

Do czego może się przydać IFTTT?

ifttt-if

Możliwości jest na tyle dużo, że nawet nie będę próbował mówić o wszystkich i zależy to tylko od wyobraźni użytkowników. W sieci można znaleźć mnóstwo gotowych przepisów (ang. recipe) i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tworzyć własne. Katalog usług wspieranych przez IFTTT stale się rozszerza i możliwa jest nawet integracja usługi z używaną m.in. przez redakcję Spider’s Web platformą Slack.

Dodasz zdjęcie do profilu w Instagramie, to od razu trafi ono do Dropboksa. Z drugiej strony jak dodasz zdjęcie do odpowiedniego folderu w chmurze, to drukarka odbierze instrukcję, że ma je wydrukować. Dodasz odpowiedni tag w Pocket i automatycznie na Twoje konto na Twitterze zaraz trafi nowa wiadomość z linkiem, a jak wejdziesz do biura, to Twój telefon automatycznie włączy moduł Wi-Fi.

IFTTT wprowadza na smartfony nowy typ przepisów.

ifttt-do

Do tej pory użytkownicy mogli skorzystać z zależności typu “jeśli” (ang. if). Od teraz można tworzyć też nowe przepisy nazywane “zrób” (ang. do) i wykorzystywać je w jednej z trzech nowych aplikacji: Do Button, Do Camera i Do Note. Oprogramowanie dostępne jest do systemów Android i iOS.

Tak jak do tej pory IFTTT było usługą wykonującą określone czynności w chmurze - bez udziału użytkownika i jego urządzeń - tak nowe przepisy dla posiadaczy smartfonów wymagają pobrania z trzech nowych aplikacji mobilnych. Aktywacja konkretnej akcji wymagać będzie działania ze strony użytkownika.

Do Button, czyli “jeśli nacisnę przycisk, zrób coś”

Pierwszą z nowych aplikacji jest Do Button. Można dzięki niemu zaprogramować pewne złożone akcje, które będą realizowane po naciśnięciu zalewie jednego przycisku. Aplikacja pozwala na zdefiniowanie trzech akcji, które można aktywować nawet z ekranu blokady na iPhonie z wykorzystaniem widżetu na karcie Dzisiaj w systemowym Centrum Powiadomień.

Przykładowe scenariusze, w jakich można zastosować Do Button? W zależności od wykorzystywanego sprzętu lub usług można ustawić jednym przyciskiem temperaturę w pokoju na wybranym poziomie jeśli używamy termostatu Nest, włączyć lub wyłączyć inteligentne żarówki Hue lub wysłać tweeta z aktualną lokalizacją użytkownika.

Do Camera i Do Note, czyli automatyzacja akcji związanych ze zdjęciami i tekstem

Druga z aplikacji zbudowana została do zarządzania zdjęciami. Dzięki temu można - znów za pomocą jednego przycisku - wywołać odpowiednią akcję dla wykonanej przez użytkownika fotografii. Na początek można zaprogramować aplikację do wysyłania zdjęć do chmury (np. Dropbox), internetowego notatnika (chociażby Evernote) lub do serwisów społecznościowych (takich jak Facebook).

Do Note pozwala z kolei w prosty sposób wysyłać krótkie notatki. Za pomocą jednej aplikacji można wysłać samemu sobie wiadomość z przypomnieniem na adres poczty elektronicznej, dodać nowy wpis na liście zadań lub dodać wydarzenie do cyfrowego kalendarza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by Do Note wykorzystać do zwykłej aktualizacji statusu na Facebooku lub Twitterze.

To nie koniec nowości, bo IFTTT zmienia się w zwykłe IF.

Razem z wypuszczeniem trzech nowych aplikacji twórcy działającego od 2010 roku IFTTT zaktualizowali swoją podstawową aplikację. Oprócz nowej nazwy i odświeżenia interfejsu twórcy zapowiedzieli, że ich usługa będzie w przeciągu najbliższych lat zyskiwać na znaczeniu.

Osoby odpowiedzialne za rozwój IFTTT widzą olbrzymią szansę dla siebie ze względu na rozwój technologii ubieralnej i internetu rzeczy. W obu tych przypadkach automatyzacja czynności ma olbrzymie zastosowanie. Interfejs użytkownika powinien być maksymalnie uproszczony, a powtarzalne czynności można i trzeba automatyzować.

ifttt-do-apps

Wizja świata przyszłości, gdzie rolę smartfonów przjęły ekrany na nadgarstku i wykorzystuje się proste i konfigurowalne wirtualne przycisków do zarządzania całym inteligentnym domem jest kusząca.

Chociaż jeszcze nie wiem, czy znajdę zastosowanie dla aplikacji IF i Do u siebie, ale i tak uważam, ze IFTTT wykonuje kawał niezłej i naprawdę potrzebnej roboty.

REKLAMA

Aplikacje od twórców IFTTT można pobrać na smartfony z systemem Android oraz iOS:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA