Nauka  / News

Wirusy mogły odgrywać o wiele większą rolę w ewolucji mózgu niż dotychczas podejrzwaliśmy

Od lat już wiadomo, że kod retrowirusów które zostały wchłonięte do organizmów naszych przodków nawet wiele milionów lat temu do dziś stanowi około pięciu procent naszego kodu genetycznego. Uważano je jednak za "śmieciowe DNA" - takie, które jest po prostu wynikiem ewolucji genetycznej, ale nie odgrywające wielkiej roli.

Pogląd ten mogą zmienić badania opublikowane przez Johana Jakobssona i jego zespół z Uniwersytetu w Lund, jednego z największych uczelni w Szwecji. Według wyników tego badania, które zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma Cell Reports, retrowirusy mogły odgrywać ogromną rolę w kształtowaniu się naszych mózgów - wpływały m.in. na ekspresję genów. Jak pokazuje badanie Jakobssona i współpracowników, w procesie ewolucji wpływ wirusów stawał się coraz większy i mózg jakim dysponujemy dzisiaj jest w dużym stopniu zasługą tego procesu.

Byliśmy w stanie zaobserwować aktywowanie się kodu wirusów w komórkach mózgowych. Odgrywały one rolę regulującą. Uważamy, że to właśnie dzięki retrowirusom komórki mózgowe są tak wszechstronne i elastyczne - tak wypowiedział się Jakobsson na temat odkrycia.

W trakcie swojej pracy naukowcy pracowali na komórkach macierzystych mózgu.

Odkrycie, ukazujące również skomplikowany mechanizm komórkowy uaktywniający kod retrowirusa może potencjalnie wskazać nową drogę leczenia wrodzonych chorób układu nerwowego.

Znaczące są w tym kontekście słowa Jakobssona, którymi komentuje swoje odkrycie:

Wierzę, że te badania doprowadzą nas do nowych, ekscytujących odkryć związanych z chorobami mózgu. Dotychczas, analizując ryzyko genetyczne związane z różnymi chorobami, bazowaliśmy na znanych nam genach - które stanowią zaledwie dwa procent genomu. Teraz zaczniemy spoglądać na o wiele większą ilość materiału genetycznego, który dotychczas uważaliśmy za nieaktywny.

Czyżby to właśnie kod retrowirusów spowodował, że mózg ludzki, choć ewolucyjnie wynikający z naszej genetycznej historii, tak bardzo się różni od mózgu zwierząt? Odkrycie wpływu kodu dotychczas uważanego za "pusty" genetycznie na kształtowanie się najważniejszego z naszych organów wyznacza nowy, bardzo ciekawy kierunek badań.

Źródło: Uniwersytet w Lund, grafika główna pochodzi z serwisu ShutterStock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst