Foto  / Felieton

Prawdziwy facet nie robi sobie selfie, a jeśli robi, to jest chory psychicznie?

417 interakcji
dołącz do dyskusji

Autorka jest redaktor prowadzącą sPlay.pl – bloga poświęconego cyfrowej rozrywce.

Jest coś niepokojącego w facetach, którzy poświęcają więcej uwagi swojemu wyglądowi, niż tobie, kobieto. Coś niepokojącego w tych, którzy nie zauważają cię znad lustra czy ekranu swojego smartfona. Trudno powiedzieć, czy to wina naszych czasów, w których wspólnym doświadczeniem jest rozwijająca się w przerażający sposób technologia czy pewne zmieniające się trendy w sposobie rozumienia i prezentacji męskości. Faktem jest natomiast, że XXI wiek sprzyja narcystycznym zachowaniom i propagowaniu kultu jednostki.

Naukowcy z The Ohio State University przebadali grupę 800 mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat, którzy mają w zwyczaju zamieszczać swoje zdjęcia w Sieci.

Okazało się, ze ci faceci mają większą skłonność do patologicznych zachowań, niż ci, którzy tego nie robią. Ich zwyczaj polegający na publikowaniu w Internecie swoich zdjęć robionych z tzw. ręki badacze uznali za nienormalny, bo powiązany z narcyzmem, machiawelizmem czy psychopatią.

man selfie handsome

Nie znaczy to oczywiście, że każdy gość, który ma swoją selfie na profilowym jest potencjalnym psychopatą i może być równie niebezpieczny jak Charles Manson, ale coś niewątpliwe jest na rzeczy.

Wydaje się być logiczne i przewidywalne to, że ci, którzy lubią się sami fotografować są bardziej narcystyczni i zapatrzeni w siebie niż ci, którzy tego nie praktykują. Jednak teraz, jak mówi Jesse Fox, odpowiedzialna za przeprowadzone badania, zostało to oficjalnie potwierdzone. Liderka grupy naukowców twierdzi, że mężczyźni robiący selfie mają wiele cech antyspołecznych i są bardziej skłonni do tego, by swoją osobę traktować przedmiotowo. A takie tendencje w przyszłości mogą stać się przyczyną naprawdę poważnych chorób, np. depresji czy zaburzeń związanych z jedzeniem.

Badania i rozmowy o selfie trwają od co najmniej dwóch lat, kiedy to w 2013 roku twórcy słowników Oxford uznali je najpopularniejszym słowem roku.

man selfie holiday

W większości opinii robienie selfie jest czymś, co wskazuje na zaburzenia psychiczne - od narcyzmu po dysmorfofobię. Dysmorfofobia polega na nieakceptowaniu poszczególnych części, partii swojego ciała. Chorzy na tę chorobę, która zaliczana jest do zaburzeń hipochondrycznych, cierpią na lęki związane z przekonaniem o tym, że ich ciało wygląda nieestetycznie, jest zdeformowane. Bywa, że te sądy są wyolbrzymione.

Dysmorfofobia jest przyczyną podjęcia prób samobójczych, tak jak w przypadku Danny'ego Bowmana, Brytyjczyka, który chciał się zabić, ponieważ nie podobał się sobie na... selfie.

Chłopak przez 10 godzin zrobił 200 zdjęć, by w końcu znaleźć jedno, na którym wyjdzie atrakcyjnie. Niestety, uznał, że na żadnym nie wygląda na tyle dobrze, by dalej żyć. Od śmierci nastolatka uratowała matka.

Oczywiście, te wszystkie przykłady, które dotyczą mężczyzn, nie znaczą, że kobiety nie są narażone na te same problemy i nie przejawiają tych samych skłonności.

woman selfie beauty

W pewnym sensie jednak, co trzeba zauważyć, kwestia kobiet i selfie wydaje się być nieco bardziej złożona, albo nieco bardziej... naturalna? Dziewczynkom od małego wpaja się, że mają ładnie wyglądać, a wszystkie media krzyczą: masz być atrakcyjna! Nieważne, czy szczupła i wysportowana, czy pulchna i miękka. Ważne, że masz się podobać. Komuś. Co więc jest dziwnego w tym, że kobieta, aby zrobić dobre wrażenie sama robi sobie zdjęcia i umieszcza je w Internecie? Wszak wtedy ma pewność, że wyjdzie na nich po prostu tak, że będzie się sobie podobać.

Takie podejście do problemu na pewno nie jest sprawiedliwe i do końca właściwie. Wydaje się, że trzeba wziąć pod uwagę kwestie tego, jakie cechy społeczeństwo przypisuje danej płci.

Potem wziąć głęboki oddech i zauważyć, że podejście do płci się liberalizuje i zmienia. Mimo tego trudno całkowicie odrzucić pewne wzorce wpajane nam od lat przez naszych rodziców, a im przez naszych dziadków, które zdają się mówić wyraźnie - robienie selfie przez mężczyzn nie jest męskie, a więc nie jest normalne.

Jaki więc wpływ robienie selfie ma na kobiety?

Tego jeszcze nie wiemy, bo badania prowadzone przez naukowców z Ohio wciąż trwają. Podejrzewam, że wnioski będą podobne. Kobieta to też człowiek, a my wszyscy - ludzie - jesteśmy nieco spaczeni. Trudno nie być w świecie, gdzie samemu robi się sobie zdjęcia, a niektórzy przez nie próbują się zabić.

Badania opublikowane w Personality and Individual Differences na temat psychiki mężczyzn robiących selfie.

Autorka jest redaktor prowadzącą sPlay.pl – bloga poświęconego cyfrowej rozrywce.

*Grafiki pochodzą z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst