REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Jeśli chcesz teraz kupić telewizor, rozsądnym wyborem będzie... 4K

Telewizory 4K nie są już synonimem burżuazji. Dziś kupno nowego telewizora UHD to zdroworozsądkowe patrzenie na kolejne 5 lat. Problem stanowią treści, ale z tymi nawet nad Wisłą nie jest tak źle. Kolejny film w 4K pojawi się jeszcze w październiku.

21.10.2014
13:29
Jeśli chcesz teraz kupić telewizor, rozsądnym wyborem będzie… 4K
REKLAMA
121 interakcji
dołącz do dyskusji

Po co mi telewizor 4K, kiedy nie ma co oglądać w takiej rozdzielczości? To jedno z bardzo częstych pytań zadawanych w komentarzach, w sklepach, w rozmowach. Lekkomyślne jest jednak kupowanie telewizora patrząc na chwile obecną. Trzeba myśleć, że sprzęt ten będzie z nami przez około 5 lat i właśnie dlatego warto spojrzeć na obecność 4K, czy rozmiar telewizora właśnie z tej perspektywy.

REKLAMA

Dziś może nam wystarczyć FullHD i 42-cale, ale wkrótce odczujemy pewien niedosyt. A wymiana sprzętu z całą pewnością nie będzie tania.

Przede wszystkim jednak treści 4K przybywa i będzie przybywać. Dziś z UHD, jeśli porównać jego rozwój i popularyzację do HD, jesteśmy gdzieś na etapie roku 2005. Mamy już pierwsze telewizory, ale czekamy na pojawienie się kanałów telewizyjnych i nośników. W 2006 roku debiutował Blu-ray, HD-DVD oraz telewizja n ze swoimi kanałami.

Strefa VOD UHD_katalog

Teraz tak właściwie jesteśmy nawet o krok do przodu. Nowy format nośnika pojawi się na jesieni przyszłego roku, kanały są w fazach testu, a dzięki streamingowi pierwsze treści 4K są już dostępne u nabywców pierwszych telewizorów. W wielu krajach jest to Netflix, u nas uruchomiona w czerwcu Stefa VOD UHD na telewizorach Samsunga.

Niestety z tej gratki skorzystają tylko nabywcy telewizorów Samsunga, ale jednak kilka tysięcy osób, które kupiło takie telewizory i posiada łącze o przepustowości powyżej 20 Mbps może cieszyć się wybranymi treściami. I teraz co najważniejsze, tych materiałów zgodnie z obietnicą przybywa - nie są to tylko te tytuły, które pojawiły się wraz ze startem usługi.

Strefa VOD UHD_screen_3

Obok paru filmów, które były na starcie w 4K od 31 października posiadacze Samsungów UHD zupełnie za darmo będą mogli cieszyć się francuskim filmem Pożądanie. Romans z Sophie Marceau i znanym z filmu Nietykalni Francois Cluzetem nie tylko pojawi się w ultrawysokiej rozdzielczości, ale też zadebiutuje tam na dwa tygodnie przed premierą w innych serwisach VOD i na klasycznych nośnikach DVD/Blu-ray.

Możemy mieć pretensje o to, że pozycje te pojawiają się na wyłączność. Na razie jednak bez standardu dystrybucji i poważnego ogólnopolskiego serwisu VOD nie można o tym nawet myśleć. I tak w temacie 4K w Polsce dzieje się dużo - eksperymentuje TVP, LG dodaje na dysku Wolverine’a, a Samsung ma pokaźną bibliotekę VOD, która jeszcze się rozrasta.

REKLAMA

Jeśli rok 2014 ma być rokiem 4K w sprzęcie, to rok 2015 będzie rokiem treści UHD.

*Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA