Oprogramowanie  / Artykuł

Oby testy w laboratorium Ericssona przełożyły się też na lepszą optymalizację aplikacji mobilnej samego Facebooka

Testowanie aplikacji mobilnych w dzisiejszych czasach, przy ich coraz większej złożoności i funkcjonalności, nie należy do prostych zadań. Liczba koniecznych do uwzględnienia parametrów i scenariuszy jest często ogromna, a niektórych elementów nie możemy nawet sprawdzić. Z rozwiązaniem starają się jednak przyjść Facebook i Ericsson.

Do tej ostatniej kategorii, elementów trudnych do sprawdzenia lub nawet niemożliwych w większości sytuacji, można zaliczyć funkcjonowanie aplikacji w różnych warunkach sieciowych przy różnych typach połączeń z internetem. Przeważnie chcą przetestować jak oprogramowanie sprawuje w czasie wymiany danych z siecią testerzy skazani są na to, co oferowane jest na lokalnym rynku. Nawet jeśli zakupimy wszystkie dostępne karty SIM na naszym rynku, połączymy się do wszystkich sieci WiFi w okolicy i będziemy analizować funkcjonowanie programu, nie możemy być pewni, że takie same efekty uzyskają użytkownicy w innych regionach kraju czy poza jego granicami.

paper facebook

W obecnych czasach ma to ogromne znaczenie, zarówno dla producentów, jak i użytkowników. Chcąc odnieść z aplikacją prawdziwy sukces, trzeba koniecznie myśleć nie o jednym czy dwóch krajach, a o jak największej liczbie potencjalnych klientów, rozsianych po całym świecie. Z drugiej strony, nawet najlepszy program, kiepsko działający np. na wolniejszych połączeniach sieciowych, nie będzie miał szansy na podbicie świata. Tym bardziej, że w najbliższych miesiącach, a może nawet i latach, największy wzrost liczby użytkowników prognozuje się na rynkach rozwijających się, czyli tam, gdzie infrastruktura sieciowa jest często przestarzała lub słabo wydajna.

Wszystkie testy w jednej lokalizacji

Pomysłem Facebooka i Ericssona na przynajmniej częściowe rozwiązanie tego problemu jest nowe laboratorium, założone w kampusie społecznościowego giganta w Menlo Park w Kalifornii. Dzięki zaprezentowanemu na zeszłorocznych targach Mobile World Congress autorskiemu rozwiązaniu Ericssona, Device and Application Verification, Facebook oraz programiści będą w stanie testować aplikacje w różnych warunkach sieciowych w jednym miejscu – od 2G, aż do 4G i WiFi. Pozwoli to na łatwiejszą optymalizację oprogramowania i zapewnienie jak największej liczbie klientów pozytywnych wrażeń z użytkowania.

Dzięki temu laboratorium programiści będą mogli symulować warunki sieciowe obecne na nowych rynkach, dając im środowisko umożliwiające zarówno przetestowanie, jak i optymalizację aplikacji w dziesiątkach różnych scenariuszy

Wszystko to niezależnie od infrastruktury sieciowej znajdującej się bezpośrednio w okolicy, systemu operacyjnego czy rodzaju urządzenia.

samotnosc-smartfon

Internet dla wszystkich, na tych samych zasadach

Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach uruchomionego pod koniec 2013 roku projektu Internet.org. Zgodnie z jego założeniami, Facebook oraz sześciu producentów urządzeń lub podzespołów mobilnych (Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Samsung i Qualcomm), mają dostarczyć rozwiązania umożliwiające zapewnienie wydajnego i niedrogiego dostępu do internetu dla jak największej liczby ludzi na świecie. Obecnie na świecie dostęp do internetu ma jedynie 1 na 3 osoby, a i nawet te, które mogą z niego korzystać, nie zawsze korzystają z niego równie komfortowo co mieszkańcy krajów bardziej rozwiniętych.

facebook smartfon

Celem Internet.org jest zapewnienie połączenia internetowego 2/3 świata, która jeszcze nie ma do niego dostępu i zapewnienie tym osobom takich samych możliwości, jakie obecnie ma 1/3.

Laboratorium, idealnie wpisujące się w te postanowienia, powinno zostać otwarte jeszcze w drugiej połowie tego roku.

Zdjęcia browsing on smartphoneFacebook is an online social networking service oraz Smartphone in woman's hands on white background pochodzą z serwisu Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst