REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sprawdziliśmy usługę streamingu muzyki w jakości Flac. Teraz możesz przetestować ją osobiście

Niska jakość dźwięku to dla wielu osób główna wada serwisów streamingowych. Jednak Wimp od kilku miesięcy pracuje nad tym, żeby zaoferować nam streaming w jakości Flac. Mam okazję testować tę usługę od ponad pół roku i powiem jedno - jest na co czekać.

13.12.2013
19:53
Sprawdziliśmy usługę streamingu muzyki w jakości Flac. Teraz możesz przetestować ją osobiście
REKLAMA
REKLAMA

Jak zapewne wiecie jestem użytkownikiem Spotify. Przez pewien czas opłacałem też abonament Deezera oraz używałem Wimpa. Od maja testuję betę usługi Wimp HiFi, która pozwala na streaming muzyki w jakości Flac.

Początkowo beta HiFi była dostępna dla posiadaczy urządzeń z Androidem. We wrześniu pojawiło się wydanie dla iOS. Swoją droga to ciekawe, że nowa funkcja najpierw była dostępna na Androidzie i z tak dużym poślizgiem pojawiła się na iPhone’ach oraz iPadach. Choć wyjątki się zdarzają to programiści przyzwyczaili nas do innej kolejności.

Wrażenia z testów Wimp HiFi

Sama usługa Wimp HiFi spisuje się doskonale. Słychać tę różnicę i to w znacznym stopniu. Osoby, które porzuciły format MP3 dla Flac doskonale wiedzą dlaczego zdecydowały się na ten ruch. Użytkownicy, którzy nigdy nie szarpnęli się na szukanie lepszych jakościowo rozwiązań niż popularna empetrójka zapewne nie czują po prostu takiej potrzeby.

Nie każdy z nas jest audiofilem i nie każdy słucha muzyki na tak dobrym sprzęcie, żeby móc usłyszeć różnicę.

Obecnie Wimp oferuje trzy typy jakości: Normalna, Wysoka i HiFi. Przyznam, że pomiędzy Normalną a wysoką nie jest łatwo zauważyć różnicę. Pokazywałem kilku znajomym i nie za bardzo potrafili odróżnić, która próbka muzyczna była lepsza. W przypadku porównania jakości wysokiej z HiFi znacznie więcej osób potrafiło dostrzec różnicę. Przy porównaniu nagrania w normalnej jakości z tym w najwyższej praktycznie nikt z moich ankietowanych nie miał problemu, aby zauważyć różnicę.

Za odtwarzacz demonstracyjny posłużyły mi smartfony Samsung Galaxy S II oraz HTC One. Oba wyposażone w słuchawki dostępne w zestawie sprzedażowym. Robiłem też testy na słuchawkach Kruger&matz KM665 oraz Sony MDR-XB600. Przy akcesoriach tej klasy różnica jest jeszcze bardziej odczuwalna. W przypadku głośniczków wbudowanych w wiekowego laptopa Asus N61, wszystko brzmiało równie podle. Więc wszystko zależy od tego, na czym słuchamy.

wimp hifi abonament

Przesyłanie muzyki w jakości Flac przez Internet swoje waży. Trzy piosenki zjadły blisko 20 MB. Zatem usługa ta będzie dobra dla osób, które zapisują muzykę do pamięci offline, mają naprawdę duże paczki transferu lub dla klientów Play. Ci ostatni mogą korzystać z Wimpa bez ponoszenia kosztów za transmisję danych. Nie dotyczy to jednak wszystkich taryf. Sam mam Red Bull Mobile na kartę i niestety nie mogę z tej opcji skorzystać. Ale mam darmowego YouTube’a :)

HiFi kontra wysoka jakość i normalna

HiFi zapewnia jakość Flac, czyli taką jak płyta CD - 44,1 kHz / 16 bit.
Jakość wysoka jest porównywalna do dobrej emetrójki - 320 kbps.
Normalna jakość Wimp to AAC+ 96.

Więcej informacji o różnicach znajdziecie tutaj.

Chcesz testować Wimp HiFi?

Wimp zapowiedział, że na początku przyszłego roku (najprawdopodobniej w pierwszym kwartale) HiFi zadebiutuje w Polsce. Cena nie jest jeszcze znana, ale będzie to na pewno droższy abonament niż za obecne konto premium.

- Usługa działa od ponad miesiąca w Skandynawii oraz Niemczech i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. - mówi Adrian Ciepichał, dyrektor generalny polskiego oddziału WiMP. - Nareszcie fani mogą słuchać muzyki w najwyższej, bezstratnej jakości. Szczególnie cieszy nas to, że w porównaniu do kont Premium, niemal dwukrotnie wzrosła liczba odsłuchów muzyki klasycznej i jazzu. Proces przenoszenia ponad 20 milionów plików FLAC trwał kilka miesięcy i zakończył się pełnym sukcesem.

Postanowiliśmy zapytać przedstwicieli Wimp o szacowaną cenę za usługę HiFi w Polsce.

W Polsce cena nie jest jeszcze znana, ale w Skandynawii oraz Niemczech cena konta HiFi jest dwukrotnie wyższa od ceny konta Premium i tak np.
- Norwegia - konto Premium kosztuje 99 koron/mies zaś HiFi - 199 koron/mies
- Niemcy - konto Premium kosztuje 9,99 euro/mies zaś HiFi - 19,99 euro/mies

W Polsce konto premium kosztuje 19,99 zł, czyli możemy się spodziewać abonamentu Wimp HiFi w cenie około 40 zł miesięcznie.

wimp cena

Zanim HiFi zagości na dobre nad Wisłą możecie je przetestować. Trwają zapisy do beta testów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Czy warto za Wimp HiFi zapłacić 40 zł?

REKLAMA

Korzystam z tej usługi od maja. Jakość muzyki robi naprawdę dobre wrażenie. Jednak ze względu na słabą aplikację na PC zdecydowałem się pozostać przy Spotify. Wimp mam w telefonie, skonfigurowałem tam sporo playlist, ale Flac nie przekonał mnie do przesiadki. To trochę jak z jazdą lepszym samochodem. Zawsze jest to fajna zabawa i przyjemne doświadczenie, ale nie mam problemu z tym, żeby wrócić później do swojej Renóweczki.

Choć wiem, że dla audiofilów przesiadka na gorszej jakości sprzęt lub format nagrań może być nie do przyjęcia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA