REKLAMA

TVP Sport HD już w styczniu 2014 - gdzie obejrzymy?

Nadchodzi XXI wiek dla TVP Sport. Trwają właśnie prace nad technicznym dostosowaniem stacji do nadawania w wysokiej rozdzielczości. TVP Sport HD, według zapowiedzi Włodzimierza Szaranowicza, ma wystartować w styczniu 2014. Pytanie tylko czy TVP jest dla ludzi, czy dla operatorów?

16.09.2013 07.00
TVP Sport HD już w styczniu 2014 – gdzie obejrzymy?
REKLAMA

Uruchomienie TVP Sport HD cieszy. W końcu kanał ten będzie można oglądać. W chwili obecnej największe stacje sportowe nadają w wysokiej rozdzielczości większość swoich transmisji. Tymczasem takie kanały jak TVP Sport, SportKlub czy Orange Sport wyglądają tragicznie. Często nie oferują one nawet porządnego obrazu SD w formacie 16:9 i z wysokim bitratem. Po uruchomieniu TVP Sport HD możemy liczyć na transmisje w przyzwoitej jakości, także z mniej popularnych dyscyplin sportu. Obawiam się jednak, że na początku to HD uświadczymy głównie w studiu.

REKLAMA

TVP Sport HD z pewnością nie trafi do cyfrowej telewizji naziemnej, przynajmniej na obecne multipleksy. O kanał zabiegać będą telewizje kablowe i satelitarne. Wcale nie jest pewne, że pojawi się tam, gdzie już dostępny jest kanał TVP Sport. Być może TVP Sport HD zastąpi uruchomiony w 2008 roku TVP HD. Stacja od momentu wprowadzenia TVP 1 i TVP 2 w wysokiej rozdzielczości nie ma większego sensu i jest kanałem powtórkowym.

Publiczny problem w wysokiej rozdzielczości

Kanały TVP 1 HD, TVP 2 HD oraz TVP Sport HD będą od 2014 roku dostępne wyłącznie dla osób płacących abonament, któremuś z operatorów. Na cyfrowym multipleksie nie ma miejsca na wersje HD. Sam kanał TVP Sport z założenia jest kanałem komercyjnym, TVP 1 oraz TVP 2 są jednak kanałami otwartymi. Wraz z debiutem czterech nowych kanałów w DVB-T stracimy dostęp do ich wersji w HD.

Ta sytuacja pokazuje, jak wiele błędów popełniono przy tworzeniu cyfrowej telewizji naziemnej, abonamencie radiowo-telewizyjnym oraz w działaniach Telewizji Polskiej. Przede wszystkim pokutuje wycofanie się z idei otwartej platformy satelitarnej, promowanej przez byłego prezesa TVP Piotra Farfała. Gdy rozwój cyfrowej telewizji naziemnej szedł opornie Telewizja Polska chciała zaoferować swoje kanały na satelicie Astra. W planach było ich udostępnianie wszystkim tym, którzy zapłacili abonament, a nawet telewizji a la carte. Taka platforma pozwoliłaby się TVP rozwijać w stronę Brytyjskiego BBC.

Tym czasem jesteśmy świadkami sytuacji gdzie na DVB-T będzie część kanałów w marnej jakości, a o dostępie do wysokiej rozdzielczości i dodatkowych kanałach decydować będą operatorzy. TVP Sport HD będzie niczym innym jak kolejną, kodowaną stacją telewizyjną, z oglądalnością poniżej 1%.

REKLAMA

Gdy tworzono standardy nadawania w DVB-T dla Polski, ciężko było przewidzieć tempo rozwoju kanałów HD i przyszłe możliwości technologiczne. Obecnie jednak należy szybko myśleć o kolejnych multipleksach. Nie dla nowych kanałów, ale dla wysokiej rozdzielczości. Sęk w ty, że takie podwójne miejsce kosztuje zarówno nadawców jak i KRRiT, która traci wtedy wpływy od dodatkowych koncesji.

Oby chociaż ten nadawany u operatorów TVP Sport HD mógł się pochwalić jakością znaną z TVP HD.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA