Tech  / News

Triumf HbbTV, porażka Discovery. Znamy wyniki konkursu na kanał filmowy i edukacyjno-poznawczy w ramach DVB-T

KRRiT przydzieliła już koncesje na ostatnie dwa miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej. W ramach DVB-T do 28 kwietnia 2014 wystartują nowe kanały filmowe oraz edukacyjno-poznawczy. Zamiast powodów do radości... jestem pełen obaw.

Filmowym kanałem w ramach MUX 1 zostanie Stopklatka TV. O planach tej stacji wspominaliśmy na Spider’s Web wielokrotnie. To ambitna wizja stworzenia nie tylko nowego kanału filmowego, ale też atrakcyjne oferty telewizji hybrydowej. Zapowiedzi twórców były naprawdę bogate, a i doświadczenie spółek Agora i SPI pozwala liczyć na ciekawe propozycje. Miejmy nadzieje, że na zapowiedziach się nie skończy.

DVB-T Logo

Zwycięzca konkursu na kanał edukacyjno-poznawczy jest już mniej rozpoznawalny. Na naszych ekranach wkrótce zagościć ma kanał Fokus TV od spółki TV Spectrum Sp. z o.o. Stacja ta wygrała m.in. z kanałem DMAX od Discovery, 4FIT z grupy 4Fun Media, Edusat czy TVS.

Mam obawy co do jakości TV Fokus trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o jej twórcach, wiemy też że powtórki będą stanowiły od 40 do 50% czasu antenowego. Dla mnie zdecydowanym pewniakiem w konkursie był kanał Discovery, choć większość stacji tego nadawcy ostatnio nie zachęca swoimi ramówkami.

Gdy tylko TVP opuści pierwszy multipleks w eterze pojawią się cztery stacje. Nadająca już drogą satelitarną i kablową TV Trwam oraz nowo powstałe TVP ABC, Stopklatka TV, a także TV Fokus. Te cztery kanały tematyczne mają być pewnym novum w ramach telewizji naziemnej i z pewnością będą nieco podkradać widownię największych stacji ogólnopolskich.

Przed nowymi nadawcami sporo wyzwań. W kanale Stopklatka TV pokładam spore nadzieje, ale też nie wierzę w obiecywany rozmach i faktycznie funkcjonalne wykorzystanie technologii HbbTV. Natomiast TV Fokus to wielka niewiadoma.

Długo przesuwane wyniki konkursu zostały ogłoszone, teraz czas na pracę nad kolejnym multipleksem.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst