REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Posiadamy wszelkie kompetencje oraz pomysł jak zrealizować naprawdę wartościowy kanał filmowy – Jarosław Grzesica, Stopklatka

Po premierze aplikacji Stopklatka News mam dość sporo wątpliwości, jeśli chodzi o dalsze, bardzo ambitne plany serwisu, zwłaszcza w kontekście telewizji. Rozwiać je stara się w rozmowie ze mną Jarosław Grzesica, dyrektor Działu Strategii i Rozwoju produktu w Stopklatka S.A.

16.07.2013
12:05
Posiadamy wszelkie kompetencje oraz pomysł jak zrealizować naprawdę wartościowy kanał filmowy – Jarosław Grzesica, Stopklatka
REKLAMA

Paweł Okopień, Spider’s Web: Rozumiem, że aplikacja Stopklatka News z założenia ma być prosta, ale czy to musi też oznaczać brak powiadomień, brak wyboru kategorii i prostej personalizacji newsów z tak obszernego świata filmów? Przede wszystkim jednak dlaczego aplikacja ta odchodzi pod względem wizualnym od współczesnych trendów i standardów? Aplikacja ma niespójny interfejs i nie pasuje do żadnego nowego systemu mobilnego - nie wspominając o wyglądzie na iPadzie.

REKLAMA

Jarosław Grzesica, Stopklatka: Aplikacja z założenia miała wypełniać wyłącznie jedną funkcję, serwować informacje w jak najmniej przeszkadzający sposób. Jest to aplikacja dla osób, które starają się, gdziekolwiek są, być w kontakcie z naszymi aktualnymi informacjami. Nie ma kategorii, ponieważ redakcja Stopklatki rekomenduje treści, które uznaje za interesujące i ważne. Aplikacja jest odpowiednikiem slajdera strony głównej. Chcieliśmy aby to był strumień informacji do codziennego czytania, zachęcający dodatkowo do zaglądania na Stopklatkę. Aplikacja wykorzystuje własny interfejs, jednak rzeczywiście nie jest to natywny interfejs systemów operacyjnych. Chodziło nam o to, aby w wersji 1.0 osoby używające np. smartfona z Androidem i tabletu z systemem iOS miały to samo doświadczenie. W przyszłości planowana jest zarówno modernizacja interfejsu jak i dodanie dodatkowych funkcji, nadal będzie to jednak aplikacja prosta :).

Uchylcie rąbka tajemnicy co do kolejnych aplikacji. Jak zamierzacie je połączyć? Co z samą stroną internetową czy powstanie również wersja mobilna?

Jeżeli chodzi o rozwój aplikacji, Stopklatka będzie dostarczała raczej aplikacji rozwiązujących konkretny problem lub dających do ręki użytkownika możliwość realizacji konkretnego zadania np. napisania bloga, sprawdzenia repertuaru kina. Nie nastawiamy się na tworzenie aplikacji rozbudowanych i wielofunkcyjnych. Zajmujemy się kilkoma rozwiązaniami aplikacyjnymi. Mam nadzieję że do końca roku będziemy mogli pokazać dwa z nich. Chcemy dać naszej społeczności narzędzie mobilne oraz zmodernizowaną wersję aplikacji Stopklatka, w której chcemy przebudować interfejs i funkcje związane z przeglądaniem repertuaru kin. To dzisiaj najważniejsze plany.

Trzy lata temu głośno było o projekcie sprzedaży biletów online. Czy ten pomysł upadł? Jak tak, to dlaczego? Co poszło nie tak?

O ile mi wiadomo w tamtym czasie to była decyzja właścicielska aby nie angażować się w takie rozwiązanie biznesowe. Ostatecznie więc pomysł nie został wdrożony.

Co zaoferujecie użytkownikom w ramach telewizji hybrydowej na starcie Stopklatka TV? Czy obok telewizji hybrydowej powstaną rozwiązania dla drugiego ekranu (smartfona, tabletu) w oparciu o Stopklatka TV? Na jakim etapie są pracę nad waszą platformą hybrydową?

Jeżeli będziemy mieli taką możliwość Stopklatka TV skupi się na początku na podstawowych dla nas aspektach:
- zapewnieniu interakcji przy wsparciu aplikacji second screen ( np. możliwość komentowania lub oceniania treści telewizyjnych live obok serwowania treści komplementarnych takich jak opis filmu czy twórcy filmu),
- możliwości czytania i oglądania dodatkowych treści synchronicznie do podawanych treści telewizyjnych (np. z wykorzystaniem picture in picture na ekranie telewizora),
- na interfejsie wykorzystującym dotychczasowe przyzwyczajenia widzów nabyte na innych platformach telewizyjnych.

Ciekawym tematem jest podejście do emisji reklam interaktywnych, jednak ten wątek zależy w dużym stopniu od samych twórców reklamy, chcielibyśmy aby nasze rozwiązanie wspierały nowe formy reklamy wykorzystujące standard HbbTV w sposób atrakcyjny dla widza.

Czy tym razem Stopklatka TV zadebiutuje bez problemów? Jakie wyciągnęliście wnioski z poprzednich działań. Sam osobiście kibicuje projektowi, jest bardzo ambitny, chciałbym jednak wiedzieć, że nie kończy się to na słowach

Na to pytanie nie znam odpowiedzi bo aspekty techniczne wyprzedza procedura przyznawania koncesji.
Z całą pewnością konsorcjum firm takich jak Agora, Kino Polska TV i Stopklatka jest przygotowane do wdrożenia projektu o ambitnych parametrach jakościowych i technicznych. Stopklatka i Kino Polska TV posiadają też wszelkie kompetencje oraz pomysł jak zrealizować naprawdę wartościowy kanał filmowy w oparciu o standard HbbTV. Najpierw jednak musimy spełnić warunek podstawowy czyli otrzymać koncesję na nadawanie. W szerszym zakresie jest to pytanie do Zarządu.

REKLAMA

Czego jeszcze możemy spodziewać się po Stopklatce w najbliższych miesiącach?

Jeżeli otrzymamy koncesję będziemy koncentrować się na dostarczeniu fajnych rozwiązań dla odbiorców kanału, w takim przypadku sporo uwagi poświęcimy kwestii aplikacji i ich współzależności z nadawanym programem. W tym obszarze jest sporo do zrobienia i mam nadzieję, że Stopklatka TV będzie kanałem oferującym nowatorskie rozwiązania. Sądzę, że interakcja, jako komunikacja dwukierunkowa, otwiera dla telewizji zupełnie nową przestrzeń. Każdy z nadawców może wypełnić ją charakterystycznymi dla siebie pomysłami zależnymi między innymi od charakteru emitowanych treści. Stopklatka wykorzysta swoją unikalną szansę, jeżeli tworząc kanał telewizji uda nam się też zaangażować widzów w poznanie całego zaplecza informacyjnego, które takie treści niosą (są to bogate informacje o kontencie filmowym, aktorach, newsy, plotki ale także materiały filmowe dostępne z poziomu telewizora i narzędzia interaktywne). To determinuje kierunek rozwoju aplikacji wspierających kanał Stopklatka TV. Myślę, że bardzo fajnie będzie wykorzystać poszczególne klocki, które Stopklatka posiada już teraz i zaprząc je w przyszłości w jeden spójny system. Temu więc będą służyły nasze aplikacje zarówno te ekranowe jak i wspierające platformy mobilne, jeżeli otrzymamy koncesję.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA