REKLAMA

Pakiet biurowy na iPada od byłego pracownika Microsoftu? To może być hit

W zeszłym tygodniu zadebiutował pakiet Office dla iPhone'a - który delikatnie mówiąc nie przypadł mi do gustu. Teraz z The Verge przychodzi informacja, że były pracownik Microsoftu zamierza stworzyć nowy pakiet biurowy. Czas najwyższy!

20.06.2013 13.30
Pakiet biurowy na iPada od byłego pracownika Microsoftu? To może być hit
REKLAMA

Wciąż jeszcze daje sobie czas na spokojną ocenę nowego Office'a przygotowanego pod iOS, a dedykowanego użytkownikom usługi Office 365. To ważne wydarzenie na rynku mobilnym, ale niestety zupełnie bez innowacji. Poza dopełnieniem własnego ekosystemu i to jeszcze przede wszystkim na papierze, Microsoft nie zrobił niczego nadzwyczajnego.

REKLAMA

Microsoft to często nie tylko mocne finalne produkty, ale świetne wizje przyszłości. Do dziś zachwycam się ideą stołu Surface, a w czasach debiutu iPada hitem była wizualizacja tabletu Courier. Futurystyczna wizja, która przynajmniej na dzień dzisiejszy się nie sprawdziła.

Jednak Georg Petschnigg będący jedną z osób odpowiedzialnych za ten projekt, porzucił Microsoft i zaczął działać na własny rachunek. Efektem jego pracy jest Paper - bardzo atrakcyjna wizualnie aplikacja do szkicowania na iPadzie. Paper został pobrany z App Store ponad 8 milionów razy, co przełożyło się na 80 milionów stron stworzonych w aplikacji.

pper

Projekt się rozwija - dziś firma zatrudnia już 22 osoby i właśnie otrzymała finansowanie na kwotę 15 milionów dolarów. Na szczęście te pieniądze nie zostaną przeznaczone jedynie na rozwój szkicownika. W końcu taka aplikacja ma niezwykle ograniczony potencjał. W planach jest stworzenie nowej generacji pakietu biurowego. Z definicji ma to być Office przyszłości.

Obecnie nie znamy żadnych szczczegółów, zarówno jeśli chodzi o nowe aplikacje, jak i o przyszłość samej aplikacji Paper. Twórcy nie chcieli nawet zdradzić, czy planują wydanie Paper dla tabletów z systemem Android. Niezależnie jednak od tego co zostanie stworzone przez zespół FiftyThree warto się zastanowić czy potrzebujemy znaczących zmian w pakietach biurowych.

Trudno jest doszukiwać się jakichś innowacji w Office, iWork czy dokumentach w Google Drive. To wciąż dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne i prezentacje jakie znamy od zarania komputerów osobistych. Nawet sposób tworzenia ich niewiele się w tym czasie zmienił. Owszem, Office 2007 wniósł spore zmiany w interfejsie, a teraz z pakietów możemy swobodnie korzystać także na urządzeniach dotykowych. Jednak zasady działania, a nawet ogólna nawigacja nie uległa drastycznym zmianom.

To co jest, sprawdza się! Przeciętny użytkownik bez problemu jest w stanie przyswoić podstawowe funkcje pakietów biurowych, a osoby na nich pracujące zawodowo są przyzwyczajone do tego. Należy jednak zauważyć, że obecne pakiety biurowe nie są w pełni przystosowane do dotyku, nie są też gotowe do pracy na ekranach mniejszych niż tablety, a i na nich nawigacja po zaawansowanym arkuszu kalkulacyjnym nie należy do najprzyjemniejszych.

REKLAMA

Potrzeba więc rewolucji. Rewolucji z myślą nie tylko o obecnych interfejsach mobilnych, ale też o tym co przed nami. W końcu Google Glass czai się tuż za rogiem, nasze telefony posiadają asystentów głosowych. O tym wszystkim trzeba myśleć już dziś, zastanawiając się nad tym, jak pakiet biurowy ma odpowiadać na te przyszłe potrzeby. Zarówno amatorów jak i zaawansowanych użytkowników.

Nie sądzę, by twórcy Paper w swoich pracach posunęli się tak daleko. Jednak ich nowy projekt już teraz zmusza nas do zastanowienia się nad tym jakiego pakietu biurowego chcemy w przyszłości. Czekamy więc na szczegóły odnośnie futurystycznego pogromcy Office'a.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA