1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Intel Silvermont - wydajność Core 2 Duo w smartfonie i tablecie? To możliwe

Wydajność komputera przenośnego w smartfonie? To już niebawem może okazać się prawdą. Wszystko dzięki nowej architekturze Intel Silvermont, która przenosi rozwiązania Intela znane z pecetów na grunt urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

Intel Silvermont – wydajność Core 2 Duo w smartfonie i tablecie? To możliwe

Najważniejsza nowość to fakt, że Intel chce przenieść harmonogram tick-tock także do procesorów Atom. Oznacza to, że każdego roku będą pojawiać się nowe Atomy stworzone z myślą o smartfonach i tabletach. Pierwszym krokiem do tego celu będzie premiera czterordzeniowych układów Baytrail, które będą wyposażone w jądra Silvermont wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym. Kolejnymi krokami w procesie ewolucji będą procesory o nazwie kodowej Merrifield oraz Airmont.

Oznacza to, że to właśnie Intel wyznaczy kierunek i prędkość ewolucji procesorów mobilnych i pod tym względem prześcignie między innymi Qualcomma i jego Snapdragon S4 Pro. Jest to o tyle ważne, że już od 2008 roku Intel dysponował architekturą, na której opiera się obecnie dostępny, całkiem dobrze radzący sobie mobilny Intel Atom. Oznacza to, że Intel już od dawna miał możliwość wejścia na rynek układów smartfonów i tabletów, ale tego nie zrobił. Dlaczego? Nie wiem. Nie jestem sobie wyobrazić, że taki gigant jak Intel nie przewidział nadchodzącej ery mobilności.

Czym cechuje się nowa architektura Silvermont? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że procesory mobilne Intela w końcu dostały możliwość wykonywania instrukcji poza kolejnością. Oprócz tego zrezygnowano z szyny FSB, której w komputerach stacjonarnych nie ma już od kilku lat. Zdecydowano się także na dodanie instrukcji SSE4.2, sprzętowego szyfrowania danych oraz wirtualizacji. Dzięki tym zmianom w architekturze oraz zwiększeniu częstotliwości taktowania rdzeni wydajność pojedynczego rdzenia wzrośnie dwukrotnie względem obecnych rozwiązań.

Silvermont

Po dodaniu większej liczby rdzeni (od dwóch do czterech) okaże się, że procesor ten może być szybszy niż stosowane jeszcze kilka lat temu w laptopach procesory Core 2 Duo. Warto przy tym dodać, że Intel Silvermont to mimo wysokiej wydajności architektura bardzo energooszczędna, która będzie zużywać Wat lub kilka Watów energii, a nie kilkanaście lub kilkadziesiąt. Dodatkowo warto wspomnieć też o tym, że Intel Silvermont otrzyma funkcję Turbo, która będzie pozwalać na uzyskanie odpowiedniej wydajności bez dużego zużycia energii. W szczegóły rozważań architektury nie będę się zagłębiał, gdyż wyszedłby z tego ogromny artykuł, który zapewne okazałby się przydatny dla niewielu czytelników. Oczywiście jeśli odzew będzie odpowiednio duży, mogę też taki wpis przygotować.

Warto zastanowić się, co oznacza wprowadzenie nowej architektury Atom. Mianowicie zarówno Qualcomm, jak też Corteksy zyskają godnego przeciwnika, który ma dużą szansę ich przegonić i udowodnić, że układy oparte na architekturze x86 nie gorzej nadają się do montowania ich w tabletach i smartfonach niż odpowiedniki oparte o architekturę ARM. Muszę przyznać, że gdy możemy mieć w laptopie układ x86 o wydajności Core 2 Duo, można poważnie zastanowić się nad ideą laptopów podłączanych do stacji dokującej w celu pełnienia funkcji komputera stacjonarnego. Wydajność takiej maszyny byłaby wystarczająca dla każdego, kto nie chce grać w najnowsze gry.

Taki zestaw powinien wystarczyć nie tylko użytkownikom przeglądającym strony Internetowym i konsumującym treści multimedialne, ale też ludziom zajmujących się od czasu do czasu projektowaniem, renderingiem lub obróbką muzyki. To oczywiście dotyczy sprzętów wyposażonych w system Windows. Jeśli chodzi o sprzęty z systemem operacyjnym Android, to sytuacja jest równie kolorowa. W końcu Intel też pokazał, że sprzęty z procesorami x86 mogą działać z systemem operacyjnym Google’a.