REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tak wyglądała pierwsza na świecie strona internetowa

Jak można świętować dwadzieścia lat darmowej, otwartej sieci web? CERN postanowił odtworzyć pierwszą witrynę WWW.

30.04.2013
14:12
Tak wyglądała pierwsza na świecie strona internetowa
REKLAMA
REKLAMA

Strony WWW zostały wymyślone przez Tima Berners-Lee. 30 kwietnia 1993 roku CERN opublikował pierwszą stronę World Wide Web, która informowała o tym czym jest W3 i uwalniała tę technologię. Od tej pory strony WWW nie służyły już tylko do zamkniętej komunikacji i przekazywania informacji pomiędzy fizykami w uniwersytetach i instytutach na całym świecie.

Od tamtej pory sieć internetowa i techniki tworzenia stron znacząco się zmieniły. Warto jednak rzucić okiem na tę pierwszą na świecie ogólnodostępną witrynę WWW i zastanowić się nad tym jaki postęp mogliśmy zaobserwować poprzez ostatnie dwie dekady.

Co ciekawe odtworzono poszczególne podstrony oraz dział z z odpowiedziami na częste pytania. Przeglądanie zasobów strony sprzed dwudziestu lat ma w sobie coś magicznego. Dlatego warto przeklikać się przez nową/najstarszą stronę internetową. Dostępna jest pod oryginalnym adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Chciałbym wiedzieć, czy małe błędy, które popełniono przy tworzeniu linków są zrobione celowo. Zauważyłem, że w kilku przypadkach podlinkowany obszar tekstu został poprzedzony spacją, która zostaje podkreślona przez przeglądarkę internetową. Wygląda to nieestetycznie, ale patrząc na to z jaką dokładnością odwzorowanie zostały inne elementy możemy przypuszczać, że i te chochliki w podkreśleniach są celowym zabiegiem.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak zmieniały się techniki tworzenia stron internetowych na przełomie ostatnich dwóch dekad odsyłam Was do interaktywnej prezentacji, gdzie można prześledzić losy przeglądarek takich jak Mosaic, NetScape oraz tych znanych po dziś dzień.

REKLAMA
ewolucja stron internetowych

Animacja pozwala przypomnieć sobie lub po prostu poznać interfejs wszystkich wersji najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Dodatkowo możemy przeanalizować historię rozwoju protokołów i języków służących do tworzenia stron, począwszy od HTTP, poprzez HTML, Cookies, SSL, Javascript, Java, a na Flashu, Web Fonts, Ajax, i SVG kończąc.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA