REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Baidu Eye, czyli chińskie, czujne "Google Glass"

Niemal każdy chce posiadać własne Google Glass. Tak też jest w przypadku chińskiego Baidu, które pracuje nad własną wersją inteligentnych okularów mających w przyszłości podbić świat. Potwierdza się również pogląd mówiący o tym, że jeśli pracujesz nad jakimś produktem lub rozpoczynasz jego produkcję, to zapewne w Chinach istnieje jego odpowiednik.

03.04.2013
12:46
Baidu Eye, czyli chińskie, czujne „Google Glass”
REKLAMA
REKLAMA

Baidu, czyli firma stojąca za, między innymi, najpopularniejszą wyszukiwarką internetową w Chinach zapragnęła, wzorem Google, mieć swoje okulary. Początkowo wiadomość na ten temat pojawiła się 1 kwietnia, dlatego też ciężko było dać temu wiarę, ale kto w końcu bogatemu zabroni? Niemniej jednak dzisiaj Techinasia.com uzyskał od przedstawiciela Baidu potwierdzenie, że firma ta rzeczywiście posiada urządzenie będące odpowiednikiem Google Glass. Nazwa kodowa prototypowych okularów to Baidu Eye.

To, co ciekawe, to fakt, że źródła donoszące o Baidu Eye najwięcej miejsca poświęcają nie mechanizmowi przewodnictwa kostnego, który ma zostać zastosowany podobnie jak w Google Glass, czy ekranowi LCD, na którym mają być wyświetlane informacje, a możliwości rozpoznawania obrazów. I  to nie tylko takich jak np. książki, ale również ludzkie twarze. Biorąc pod uwagę sytuację mającą miejsce w Chinach to Baidu Eye może być wykorzystywane w bardzo różny sposób, w tym także do rozpoznawania przez służby mundurowe przestępców... lub też osób nie podzielających poglądów władz.

baidu-eye-google-glass
REKLAMA

Nikt do końca nie wie jak bardzo zaawansowane są prace na Baidu Eye. Jednak to, co się przewija w doniesieniach to chwalenie się właśnie funkcjami rozpoznawania obrazów oraz ludzkich twarzy. Baidu ma obecnie pracować z Qualcommem nad wydłużeniem pracy urządzenia na jednym ładowaniu do 12 godzin. Kiedy Baidu Eye ujrzy światło dzienne? Do końca nie wiadomo czy to będzie już za 6 miesięcy, za rok czy może za 2 lata. Tak samo nie są znane jeszcze plany firmy dotyczące tego, czy autorska wersja okularów będzie oferowała otwartą platformę dla producentów oprogramowania poszerzających możliwości tego chińskiego oka. Jak widać odnośnie tego projektu jest więcej niewiadomych niż pewnych informacji. Tak jednak było i w przypadku Google Glass.

Przy okazji Baidu Eye ponownie pojawiać się będzie aspekt prywatności i jej ochrony w rzeczywistości, w której będą się poruszały osoby z tego typu okularami. Możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania materiałów wideo może być bronią obusieczną, która jednak w chińskiej rzeczywistości może służyć tylko jednej stronie. Również fakt, że Google Glass ma być produkowane przez Foxconn, ale w zakładach znajdujących się w USA nie powinno nikogo dziwić. Lata pracy inżynierów Google są na tyle cenne, by nie wyprowadzać produkcji do Chin czy innych państw Azji. Mimo tego Baidu postanowiło nie być w tyle w tym wyścigu. Ciekawe, kto będzie kolejnym zawodnikiem, który dołączy do tego wyścigu...

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA