REKLAMA

Nadeszła era Post-Plastic! Coś w tym jest

Kojarzycie Philippe’a Starcka? Tego, co zaprojektował świetną wyciskarkę do cytrusów oraz jacht rodziny Jobsów? Natknąłem się na jego wypowiedź mówiącą o erze Post-Plastic. Wygląda na to, że bez względu na to, co w czwartek pokaże Samsung, to właśnie jesteśmy jej świadkami.

13.03.2013 21.19
Nadeszła era Post-Plastic! Coś w tym jest
REKLAMA

Francuz Phillippe Starck to wszechstronny artysta, projektant, designer – marka sama w sobie. Jego projekty często urzekają. Przez pewien czas widziano go u boku Johnatana Ive’a w Apple. Miałby tam tworzyć pilota do nowego iTelewizora, tak jak niegdyś zrobił to dla Philipsa. Na razie jedyny potwierdzony projekt powiązany z Cupertino to prywatny jacht zaprojektowany na życzenie Steve’a Jobsa.

REKLAMA
Philippe Starck

Przez lata Starck tworzył użytkowe dzieła sztuki z różnych tworzyw, także plastiku. W swoich ostatnich wypowiedziach wspomina on jednak o erze Post-Plastic w produkcji przemysłowej. W idei tej nacisk położono na ochronę środowiska, wykorzystanie wtórne materiałów itd., jednak jeśli przyjrzymy się rynkowi elektroniki konsumenckiej to nazwa ta będzie równie adekwatna do obecnie panujących trendów.

philippe_starck

Przykład zmian, jakie zaszły w produktach Apple’a, jest tego najmocniejszym potwierdzeniem. Jeszcze cztery lata temu firma z Cupertino prezentowała swojego iPhone'a 3GS z plastikową obudową, w jej ofercie dostępny był biały Macbook, także z plastiku. Dekadę wcześniej wszyscy zachwycali się iMakami G3, które i dziś wśród miłośników jabłek wzbudzają nostalgię. Mimo to określilibyśmy je mianem „plasticzanych”. Obecnie w ofercie Apple’a najbardziej ułomne są właśnie produkty stworzone z plastiku m.in. zasilacze.

iPhone 5, SGS3, Nokia Lumia 920

Firma założona przez Wozniaka, Jobsa i Weyne’a nie jest jednak pępkiem świata - wyznacza trendy, ale to nie oznacza, że wszyscy producenci spoglądają się wyłącznie na działania Apple’a. Dlatego nowe smartfony Sony Xperia Z czy HTC One należy postrzegać właśnie jako element szerszego odejścia od plastiku w elektronice konsumenckiej, niż tylko próby naśladownictwa działań konkurencji.

Odejście od prostych plastikowych form widoczne jest także w telewizorach, przynajmniej niektóre elementy obudowy wykonywane są z aluminium. Samsung swój prototyp zakrzywionego telewizora OLED z tyłu pokrył drewnem. Trend ten zauważymy także w innych rozwiązaniach AGD i RTV.

REKLAMA
Smart tv panasonic 1

Oczywiście era post-plastikowa to mocne hasło, które raczej nie dotknie nas w pełni w ciągu najbliższych lat. Zresztą sam plastik wykorzystywany w sprzęcie też ciągle ewoluuje. Najcenniejszy jest chyba jednak fakt, że jakość wykonania przestaje być luksusem. Mocne, dobrze zaprojektowane, ładne urządzenia są dostępne w przystępnych cenach, a nie ograniczają się do drogich trójnogich pająków zaprojektowanych przez znanych projektantów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA