Nadeszła era Post-Plastic! Coś w tym jest
Kojarzycie Philippe’a Starcka? Tego, co zaprojektował świetną wyciskarkę do cytrusów oraz jacht rodziny Jobsów? Natknąłem się na jego wypowiedź mówiącą o erze Post-Plastic. Wygląda na to, że bez względu na to, co w czwartek pokaże Samsung, to właśnie jesteśmy jej świadkami.
Francuz Phillippe Starck to wszechstronny artysta, projektant, designer – marka sama w sobie. Jego projekty często urzekają. Przez pewien czas widziano go u boku Johnatana Ive’a w Apple. Miałby tam tworzyć pilota do nowego iTelewizora, tak jak niegdyś zrobił to dla Philipsa. Na razie jedyny potwierdzony projekt powiązany z Cupertino to prywatny jacht zaprojektowany na życzenie Steve’a Jobsa.
Przez lata Starck tworzył użytkowe dzieła sztuki z różnych tworzyw, także plastiku. W swoich ostatnich wypowiedziach wspomina on jednak o erze Post-Plastic w produkcji przemysłowej. W idei tej nacisk położono na ochronę środowiska, wykorzystanie wtórne materiałów itd., jednak jeśli przyjrzymy się rynkowi elektroniki konsumenckiej to nazwa ta będzie równie adekwatna do obecnie panujących trendów.
Przykład zmian, jakie zaszły w produktach Apple’a, jest tego najmocniejszym potwierdzeniem. Jeszcze cztery lata temu firma z Cupertino prezentowała swojego iPhone'a 3GS z plastikową obudową, w jej ofercie dostępny był biały Macbook, także z plastiku. Dekadę wcześniej wszyscy zachwycali się iMakami G3, które i dziś wśród miłośników jabłek wzbudzają nostalgię. Mimo to określilibyśmy je mianem „plasticzanych”. Obecnie w ofercie Apple’a najbardziej ułomne są właśnie produkty stworzone z plastiku m.in. zasilacze.
Firma założona przez Wozniaka, Jobsa i Weyne’a nie jest jednak pępkiem świata - wyznacza trendy, ale to nie oznacza, że wszyscy producenci spoglądają się wyłącznie na działania Apple’a. Dlatego nowe smartfony Sony Xperia Z czy HTC One należy postrzegać właśnie jako element szerszego odejścia od plastiku w elektronice konsumenckiej, niż tylko próby naśladownictwa działań konkurencji.
Odejście od prostych plastikowych form widoczne jest także w telewizorach, przynajmniej niektóre elementy obudowy wykonywane są z aluminium. Samsung swój prototyp zakrzywionego telewizora OLED z tyłu pokrył drewnem. Trend ten zauważymy także w innych rozwiązaniach AGD i RTV.
Oczywiście era post-plastikowa to mocne hasło, które raczej nie dotknie nas w pełni w ciągu najbliższych lat. Zresztą sam plastik wykorzystywany w sprzęcie też ciągle ewoluuje. Najcenniejszy jest chyba jednak fakt, że jakość wykonania przestaje być luksusem. Mocne, dobrze zaprojektowane, ładne urządzenia są dostępne w przystępnych cenach, a nie ograniczają się do drogich trójnogich pająków zaprojektowanych przez znanych projektantów.