Tech

Nowe telewizory będą oferowały efekty 3D bez okularów - to zasługa świetnej głębi

Umarło 3D - taka wieść poszła w eter po tegorocznych targach CES. Gros producentów porzuciło aktywne okulary trójwymiarowe na rzecz pasywnych, a jedynie LG jeszcze promowało technologię 3D. Tymczasem wraz z wygiętymi telewizorami OLED i innymi ekranami przychodzi nowe, lepsze 3D, do którego nie potrzeba okularów.

Korzystanie z okularów aktywnych czy nawet pasywnych w domowym zaciszu nie jest wygodne. Okulary pogarszają parametry obrazu i przeszkadzają nam w komfortowym relaksie przed telewizorem. Zasiadając jednak przed ekranem pragniemy coraz bardziej realistycznych wrażeń, czy to w filmie czy w grach komputerowych. Do hologramowych projekcji w domowym zaciszu jeszcze daleka droga, prawdziwe 3D bez okularów wymaga jeszcze dużej pracy. Nowe telewizory pozwalają nam jednak doświadczyć niesamowitych wrażeń.

LC-60LE857U

Chodzi o efekt głębi, nad którego uzyskaniem od lat pracują zarówno producenci sprzętów jak i filmowcy. Jednak dopiero w najnowszych wyświetlaczach efekt ten robi piorunujące wrażenie. Nasz wzrok jest oszukiwany i mamy odczucie jakbyśmy patrzyli na trójwymiarowy obraz, tymczasem wciąż mamy do czynienia z 2D.

LG-OLED-CES-2013

Dla uzyskania jak najlepszych efektów zastosowano wygięte ekrany OLED w prototypowych telewizorach LG i Samsunga, podobnie od lat działają specjalne sferyczne ekrany w wybranych, specjalistycznych kinach na świecie. W połączeniu z jakością obrazu OLED, widz czuje się jakby fikcyjny świat zza ekranu telewizora był na wyciągnięcie ręki. Wkrótce w domowym zaciszu znów będziemy mogli się poczuć jak pierwsi widzowie „Wjazdu pociągu na stacje w Ciotat / Arrivée d'un train a la Ciotat, L‘ ” Braci Lumiere.

Panasonic Smart TV oled na CES 2013 (2)

Świetny efekt głębi będzie zauważalny też na nowych płaskich ekranach i to nie tylko wykonanych w technologii OLED i tych z lub ultrawysoką rozdzielczością. Także telewizory, które w stosunkowo przystępnych cenach pojawią się wiosną na sklepowych półkach będą oferowały wysokiej jakości obraz z wyrazistą głębią. Jestem przekonany, że topowe telewizory plazmowe od Samsunga i Panasonica w tym aspekcie nie zawiodą. Głębia już dziś zachwyca w telewizorach Sharpa wykorzystujących najnowszą generację technologii Quattron. Modele na rok 2013 mają pozwalać na jeszcze lepszy efekt, co sam organoleptycznie sprawdziłem podczas oglądania zwykłych filmów blu-ray na najnowszym 90 calowym olbrzymie od Sharpa. Duże oczekiwania należy też wiązać z nowymi telewizorami Sony, gdzie technologia Triluminos w połączeniu z X-Reality PRO powinna przynieść pożądane przez nas efekty.

sony3

Oczywiście sprzęt, który już dziś jest na rynku też w mniejszym lub większym stopniu pozwala uzyskać zadowalającą głębię. Wystarczy sprawdzić budżetowe modele z takimi ekranami jak Panasonic VT50, Sony HX85/95 czy Sharp LE840 by przekonać się o głębi. W nowych modelach, a zwłaszcza telewizorach OLED, efekt ten będzie jeszcze ciekawszy.

Głębia obrazu nie jest niczym nowym, jednak to jej dopracowanie wraz z super jakością obrazu oferuje dla widzów znacznie ciekawsze efekty niż 3D. Może producenci TV powinni to jakoś ograć marketingowo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst