Sprzęt  / Artykuł

Re: Jaki smartfon wybrać, gdy jedynym warunkiem jest cena do 800 zł?

255 interakcji
dołącz do dyskusji

Napisał do nas czytelnik, który szukał pomocy przy wybraniu smartfona. Wymaganie było jedno. Miał to być nowy telefon prosto ze sklepu, którego cena nie przekraczałaby 800zł. Po szybkim rozeznaniu wytypowałem kilka modeli, a następnie dokładnie je porównałem. Wyłoniłem zwycięzcę, którego obecność na podium naprawdę mnie zaskoczyła.

W pułapie do 800 zł udało mi się wypatrzeć kilkanaście ciekawych urządzeń. Zaliczają się do nich m.in. Samsung Galaxy Chat, Nokia 500, Alcatel 916D, Xperia Tipo oraz LG Swift L5. Jednak do porównania wybrałem najmocniejsze modele, których zakup warto rozważyć. Postanowiłem porównać czterech zawodników, którzy reprezentują największych graczy na rynku. Moja uwaga skupiła się na smartfonach HTC Desire C, Samsung Galaxy Ace 2, Sony Xperia U oraz LG Swift L7.

Czterech producentów i cztery telefony w podobnym przedziale cenowym. Wbrew pozorom walka nie była wyrównana. Zanim jednak przejdziemy do analizy porównania, chciałem wyjaśnić dlaczego w zestawieniu nie znalazł się żaden smartfon z systemem innym niż Android. Niestety, w tym przedziale cenowym nie było żadnego urządzenia z systemem Windows Phone, BlackBerry czy też bada OS. Zaznaczam, że kierowałem się cenami z kilku dużych sieci handlujących elektroniką oraz porównywarek cenowych. Nie brałem pod uwagę ofert z serwisów aukcyjnych ani tych ze sztucznie zaniżoną kwotą.

Poniżej znajduje się tabela, w której zestawiłem najważniejsze elementy specyfikacji poszczególnych urządzeń. Na czerwono zaznaczyłem słabe strony danego modelu, czyli te parametry w których wypadł najgorzej na tle konkurentów. Na zielono wyróżniłem elementy specyfikacji, które pozytywnie wyróżniają dany smartfon na tle konkurentów.

Porównanie Galaxy Ace 2, Xperia U, Desire C, Swift L7 ver3

Tabela jest dosyć wymowna, ale warto się bliżej przyjrzeć temu zestawieniu. Wraz z ogłoszeniem wyników zdecydowałem się omówić poszczególne telefony i to, co je wyróżnia.

Miejsce IV: HTC Desire C

htc desire c

Przyznam, że nie myślałem, iż Desire C tak słabo wypadnie na tle konkurencji. Smartfony HTC nigdy do najtańszych nie należały, jednak okazuje się, że w średniej półce cenowej zakup tego telefonu jest bardzo nietrafionym pomysłem. Mały ekran o niskiej rozdzielczości i ppi na poziomie 165 punktów nie powala na kolana. Do tego mamy tutaj najsłabszy procesor ze wszystkich analizowanych urządzeń.

Na plus zaliczam nowego Androida 4.0 z ładną nakładką producenta czyli HTC Sense oraz funkcję Beats Audio. Poza tym naprawdę nic szczególnego nie wyróżnia Desire C na tle konkurentów. To jednak zdecydowanie za mało aby zawojować rynek. Zatem HTC zajmuje dzisiaj zasłużone ostatnie miejsce.

Miejsce III: Sony Xperia U

sony xperia u

W ostatnim czasie Sony poczyniło spory postęp i stara się zachęcić klientów do swoich produktów. Testowałem niedawno Xperię T, sola, a aktualnie używam modelu oznaczonego literą P. To smartfon o odrobinę lepszej specyfikacji niż Xperia U, która jest bohaterem dzisiejszego zestawienia. Niestety nie udało jej się zostać bohaterką pierwszo- czy też drugoplanową. Ale przyznaję, że było blisko.

Mimo wielu zalet Xperia U przegrała z Samsungiem Galaxy Ace 2 i LG Swift L7. Muszę jednak zaznaczyć, że na uwagę w smartfonie Sony zasługują mocne podzespoły. Nie można przejść obojętnie obok mocnego i wydajnego dwurdzeniowego procesora i ekranu o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Oprócz znaczących zalet Sony ma też poważne wady. Brak NFC można przeżyć, bo technologia ta nie jest jeszcze powszechnie stosowana i nie odczujemy raczej tej dysfunkcji. Jednak brak gniazda na kartę pamięci microSD to poważne uchybienie. Niestety ostatnio wielu producentów ulega podobnemu trendowi i nie pozwala na rozbudowę pamięci w swoich telefonach. Za to Xperia U łapie ogromnego minusa i kończy zawody na podium, lecz na najniższym jego miejscu.

Miejsce II: Samsung Galaxy Ace 2

Samsung Galaxy Ace 2

Przyznam, że smartfon Samsunga był moim faworytem w tym zestawieniu. Jego specyfikację techniczną znałem niemal na pamieć, gdyż kilka razy już go polecałem różnym osobom. Okazuje się jednak, że był ktoś lepszy kto wygrał to zestawienie. Zanim przejdziemy jednak do zwycięzcy, zatrzymajmy się przy Ace 2.

Samsung wyróżnia się optymalną dla wielu osób przekątną ekranu. Rozmiar 3,8” jest akceptowalny praktycznie przez wszystkich użytkowników smartfonów. Oczywiście spora grupa klientów wybierze większy, szczególnie gdy cena urządzenia nie będzie się wiele różniła. Poza wyświetlaczem Ace 2 ma naprawdę mocny procesor i najwięcej pamięci RAM ze wszystkich testowanych urządzeń. Trzeba pamiętać, że Android jest dosyć łasy na RAM w naszych smartfonach, dlatego za ten element należy się Samsungowi duży plus.

Galaxy Ace 2 wyróżnia się również długim czasem pracy na jednym ładowaniu akumulatora oraz obecnością kamery do wideorozmów. Jeżeli lubicie urządzać sobie konferencje przez Skype'a czy też Google Hangout, to zapewne docenicie tę funkcję w Samsungu. Jak już jesteśmy przy funkcjach foto i wideo, to dodam, że na korzyść Ace’a dwójki należy zaliczyć również możliwość nagrywania filmów w jakości HD 720p.

Największą wadą Samsunga jest to, ze posiada on bardzo starą wersję systemu Android. Gingerbread 2.3 to istny dinozaur i aktualizacja oprogramowania dla Ace 2 jest bez wątpienia wskazana. Samsung obiecał wypuścić update do Androida 4.1.2 Jelly Bean, ale jeszcze się go nie doczekaliśmy. Przyznam, że gdy Galaxy Ace 2 otrzyma nowe żelki to może być najlepszym wyborem wśród smartfonów, którym dzisiaj się przyglądamy.

ZWYCIĘZCA! Miejsce I: LG Swift / Optimus L7

LG Swift L7

Jeżeli zwycięstwo LG jest dla Was zaskoczeniem, to nie jesteście sami. Przyznam się bez bicia, że nie spodziewałem się takiego wyniku i nie wiedziałem, że L7 jest tak mocnym graczem w swojej kategorii.

Swift L7 ma bardzo duży ekran o przekątnej 4,3”. Rozdzielczość nie powala na kolana, ale nie zasługuje również na ostrą krytykę. Docenić należy jednak mocny i wydajny, jednordzeniowy procesor oraz nowego Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Znając politykę LG, raczej nie powinniśmy liczyć na aktualizację do Jelly Bean.

Pojemny akumulator i przyzwoite czasy pracy na baterii zapewne zostaną docenione przez bardziej wymagających użytkowników. Nie zabrakło NFC oraz możliwości podpięcia kabla HDMI. Wszystkie te elementy sprawiają, że L7 jest mocnym multimedialnym smartfonem, który w kategorii do 800 zł wyprzedził wszystkich konkurentów.

Można jedynie narzekać na brak możliwości nagrywania w jakości HD, ale “nie można mieć wszystkiego”

Podsumowanie

Przyznam szczerze, że śledząc nowe technologie często skupiam się na hi-endowych urządzeniach. Uczę się po nocach na pamieć ich specyfikacji i tworzę przed zaśnięciem rankingi i zestawiania. Dawno nie zastanawiałem się jednak nad średnią półką.

Wynik zestawienia mnie mocno dziwił. Nie liczyłem na to, że zakup HTC Desire C będzie całkowicie nieopłacalny. Co do ustawienia zawodników na podium, myślałem, że na szczycie stanie Ace 2, a obok niego kolejno Xperia U i Swift L7. Okazało się, że żadnego z tych smartfonów nie umieściłem na poprawnej pozycji.

Zaznaczam jednak, że ocena jak i ranking jest bardzo subiektywna. Trudno o obiektywizm oceniając wszystkie funkcje nowych smartfonów. Ilość ficzerów i możliwości wykorzystania telefonów z systemami operacyjnymi jest tak szeroka, że to co dla jednego użytkownika będzie zdecydowanym atutem, dla innej osoby pozostanie niewiele znaczącym dodatkiem.

Niemniej jednak Samsung Galaxy Ace 2 oraz LG Swift L7 to bardzo dobre urządzenia, które są warte uwagi. Aby nie być gołosłownym i nie opierać się jedynie na danych z tabeli, zamówiłem oba modele do testów i przygotuję dla Was recenzję porównawczą obu tych urządzeń. Zobaczymy, czy w praktyce będą się one sprawowały równie dobrze jak “na papierze”.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst