REKLAMA

Prototypy Apple, na których widać ojca Apple TV oraz dziadka iPadów

Urządzenia Apple są lubiane przez rzeszę klientów oraz fanów marki, ale bywają również znienawidzone przez przeciwników kultu, który wokół nich często powstaje. Co by jednak nie mówić, trzeba przyznać, że są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na rynku elektroniki użytkowej. Okazuje się jednak, że Apple miało całą masę ciekawych pomysłów i projektów, które nigdy nie trafiły do seryjnej produkcji. Niektóre prototypy są zjawiskowe i nawet dzisiaj robią dobre wrażenie.

12.11.2012 12.58
Poznajcie ojca Apple TV oraz dziadka iPadów, czyli ciekawe prototypy Apple
REKLAMA
REKLAMA

Bardzo lubię sytuacje, w których duże koncerny odkrywają karty historii i pokazują swoje prototypowe produkty i projekty urządzeń, które z takich czy innych względów nigdy nie trafiły na rynek. Patrząc na te urządzenia z perspektywy czasu, człowiek potrafi sobie uświadomić to, jak niektóre plany były daleko zaawansowanie i jak bardzo innowacyjna była/jest dana marka.

Użytkownik Matthew Pearce zamieścił na swoim YouTube’owym kanale film, w którym zaprezentował kilka ciekawych produktów Apple, które nigdy nie doczekały się masowej produkcji. Materiał przedstawia nie tylko prototypowe wersje komputerów Mac, których obecność nikogo nie dziwi, gdyż oczywistym jest, że producent musiał przed premierami swoich urządzeń odpowiednio je zaplanować i przemyśleć pewne rozwiązania.

telefon stacjonarny apple

Prawdziwym smaczkiem są jednak produkty, których nie znamy z reklam czy ofert sklepów z elektroniką. Bardzo ciekawie prezentuje się telefon stacjonarny Apple, który został wyposażony w ogromny ekran dotykowy. Obsługa urządzenia wymagała używania rysika, ale otwierała przed klientami zupełnie nowe możliwości. Sprzęt ten wygląda tak, jakby miał pozwalać nie tylko na przeglądanie informacji o książce kontaktów, ale również umożliwiał zarządzanie kalendarzem i tworzenie notatek. Przed erą smartfonów w biznesie królowały urządzenia PDA (Personal Digital Assistants), które pełniły funkcje elektronicznych organizerów. Połączenie telefonu stacjonarnego z PDA miałoby sens wtedy, gdyby urządzenie to potrafiło się synchronizować z innym, mobilnym elektronicznym notatnikiem.

Ciekawe są również wariacje Apple w dziale komputerów stacjonarnych. Na filmie zobaczymy dwa interesujące urządzenia: Apple Workbench/Line oraz Jonathan’a. Pierwszy komputer składa się z wielu elementów, które wyglądają na zupełnie oddzielne moduły. Prawdopodobnie w zamyśle projektantów klient miał mieć możliwość kompletowania stacji roboczej indywidualnie pod swoje potrzeby i wymagania. Natomiast komputer Jonathan składał się również z poszczególnych modułów, co jednak w jego przypadku umożliwiało pracę na wielu systemach operacyjnych. Nie ukrywam, że tego typu rozwiązanie wydaje się być sensownym i mogłoby się przyjąć na rynku. Jeden monitor i pecet składający się z kilku elementów pozwalających na pracę w wielu środowiskach jednocześnie znalazłby zastosowanie nie tylko w biznesie, ale mógłby przyjąć się również jako komputer domowy.

apple workbench line

Muszę przyznać, że komicznie wygląda prototyp przenośnego komputera Apple II. Laptop ten jest niczym zabawka dla dziecka i to nie tylko ze względu na kolorystkę, ale również na sposób wykonania i zamocowania uchwytu pozwalającego na przenoszenie go. Komputer-walizka na całe szczęście nie przypomina obecnych Macbooków. I dobrze, że rynek laptopów nie poszedł w tę stronę.

REKLAMA

Na filmie zobaczycie również dziadka Apple TV oraz szereg wariacji w dziale tabletów. Widać, że zanim producent doszedł do formy iPada brał pod uwagę wiele różnych opcji, nawet takich, które miały podpórki niczym Microsoft Surface czy wbudowane klawiatury, tak jak widzimy to w obecnych hybrydach z Windowsem 8. Jeżeli po filmie będziecie mieli apetyt na więcej Apple'owych prototypów to koniecznie zajrzyjcie tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA