Wideo w sieci ma się świetnie - ciekawa infografika Onetu

Serwisy VOD rosną w siłę. Oglądamy coraz więcej, zarówno za pomocą tradycyjnych komputerów jak i przy użyciu Smart TV oraz smartfonów. Coraz częściej są to materiały legalne, przede wszystkim dzięki temu, że oferta serwisów VOD jest coraz szersza. Onet posiadający dwie platformy z materiałami wideo przygotował bardzo ciekawą infografikę na temat wideo w sieci, jak i na tym największym portalu.
Wydawałoby się, że Onet znacząco stracił na wydzieleniu produkcji TVN udo zewnętrznego serwisu TVN Player. Wciąż jest jednak jednym z wiodących graczy na polskim rynku wideo online. Materiały filmowe na Onecie ogląda 9,5 miliona unikalnych użytkowników w miesiącu. Liczba użytkowników przekłada się na 48 milionów obejrzanych filmów w miesiącu, a to całkiem sporo.
Bardzo ciekawie prezentuje się rozkład wyświetleń na poszczególne bloki tematyczne. Z Infografiki widzimy, że dominuje rozrywka, prawie o połowę mniej wyświetleń mają materiały informacyjne. Daleko w tyle jest wideo poświęcone technologiom, lifestyle;owi oraz motoryzacji. Nawet sport stanowi zaledwie jedną dziesiątą wszystkich obejrzanych materiałów. Te liczby w miarę dokładnie odzwierciedlają też to, czego Polacy oczekują od wideo w sieci. Filmy i filmiki mają służyć przede wszystkim rozrywce – oglądamy je w domu, często zamiast telewizji. Informacje, sport, technologie czy nawet lifestyle częściej czytamy. Wynika to przede wszystkim z tego, że na czytanie znacznie częściej pozwalamy sobie będąc w pracy. Wygodniej też jest przeczytać materiały na ekranie smartfona.
Infografika przygotowana przez Onet to przede wszystkim chęć pochwalenia się osiągnięciami utworzonego w zeszłym roku dedykowanego studia. Specjalne miejsce do produkcji własnych materiałów jest chlubą portalu. Produkcje stworzone bezpośrednio przez serwis osiągają średnio 7,8 miliona wyświetleń miesięcznie. To blisko 20% wszystkich obejrzanych materiałów dostępnych w ramach Onet Wideo oraz VOD. Widać jednak, że portal wciąż udoskonala własne formaty i eksperymentuje z nimi. Produkcje te są na całkiem dobrym poziomie, choć w sieci znaleźć można podcasty od niezależnych twórców, które prezentują równie wysoki poziom zarówno pod względem merytorycznym jak i jakościowym. Bez wątpienia jednak programy np. technologiczne dedykowane „webowi” to bardzo przyszłościowa gałąź internetu.
Jak atrakcyjnym elementem sieci są aktualnie materiały wideo pokazuje trzydziestoośmio procentowy wzrost wydatków na reklamę wideo online w ubiegłym roku. Rośnie popularność tej formy publikacji w sieci, rosną też nakłady na reklamę. Niestety ta reklama trochę za bardzo przybiera postać znanej nam z telewizji. Szkoda, ponieważ internet daje większe możliwości także reklamodawcom. Nawał nudnych reklam przed filmami w Iplex pokazuje, że nie tędy droga.
Na szczęście internet jest tak szerokim medium i istnieje w nim miejsce zarówno dla wysoce jakościowych treści pisanych jak i tych w wersji wideo. Użytkownik może wybrać, czy woli poczytać o technologiach czy też obejrzeć lub posłuchać programu o nich. Onet, gdyby nie wszędobylski latający widget Facebooka, byłby świetnym przykładem na łączenie tradycyjnych form internetowych z najnowszymi trendami jakimi są media społecznościowe i wideo online.