Tech

Windows 8 na ARM - to działa!

Microsoft będzie wkrótce gotowy do przekazania deweloperom pierwszej wersji testowej Windows 8 dla architektury ARM – twierdzi CNET.com, powołując się na anonimowych informatorów. Zdaniem osób, które miały do czynienia z nową wersją Okien uruchomioną na urządzeniach z procesorami ARM, wydanie to działa całkiem stabilnie i zadziwiająco sprawnie. I bardzo dobrze, bo Windows na ARM to szansa na tańsze i dłużej działające komputery przenośne.

Od kilku miesięcy wiadomo, że Microsoft pracuje nad dwiema wersjami Windows 8: klasyczną, przeznaczoną dla procesorów x86 oraz nową, tworzoną z myślą o urządzeniach wyposażonych w układy ARM. To bardzo ważna innowacja – w sumie nie mniej istotna (choć może nieco mniej efektowna) niż nowy interfejs Metro UI. Dzięki temu Windows 8 będzie mógł trafić do zupełnie nowych urządzeń, w których ARM-y są dziś standardem. Dość wspomnieć o najbardziej oczywistej kategorii, czyli tabletach, dla których Intel czy AMD nie mają obecnie tak dopracowanych układów.

Pierwsze doniesienia na temat Windows 8 na ARM raczej nie napawały optymizmem – pod koniec ubiegłego roku pojawiły się informacje, że wydanie dla ARM działa, delikatnie rzecz ujmując, „wyjątkowo niestabilnie”. Microsoft nigdy tego oczywiście nie potwierdził, ale coś musiało być na rzeczy, bo gdy na targach CES 2012 prezentowano kilka tabletów z Windows 8 i ARM (można je było obejrzeć m.in. na stoiskach Nvidii i Texas Instruments), to za każdym razem wiązało się to z dość poważnymi obostrzeniami – goście nie mogli np. brać urządzeń do rąk (można było jedynie obejrzeć uruchomione na urządzeniu demo lub, w wyjątkowych wypadkach, popatrzeć sobie jak przedstawiciel danej firmy nawiguje w menu systemu). Dość oczywiste wydaje się, że Microsoft wiedział o niedoskonałościach ówczesnej wersji dla ARM i bardzo nie chciał, by ktokolwiek miał okazję ich doświadczyć.

Ale teraz jest ponoć lepiej – informatorzy CNET.com (są to prawdopodobnie pracownicy kontrahentów Microsoftu – producentów sprzętu) twierdzą, że najnowsze buildy Windows 8 dla ARM działają o niebo lepiej i zdecydowana większość problemów została już rozwiązana. Jest ponoć tak dobrze, że już w lutym można się spodziewać udostępniania developerom wersji testowej – co jest bardzo istotne, bo dzięki temu będą mogli wziąć się za tworzenie aplikacji dla ARM-owego Windowsa (wersję dla x86 udostępniono im już kilka miesięcy temu). Pojawienie się wydania testowego dostępnego dla developerów jest dla Microsoftu bardzo istotne – w przeciwnym razie w momencie premiery rynkowej baza aplikacji dla niego będzie bardzo, ale to bardzo niewielka (w porównaniu z wydaniem dla x86).

Tak czy owak, szybkie postępy w pracach nad tą wersją Okien to bardzo dobra wiadomość – bo komputery z Windows 8 i ARM będą z pewnością znacząco tańsze niż podobne do nich urządzenia z układami Intela czy AMD. Owszem, może będą od nich pewnie mniej wydajne (choć to w sumie też nie jest takie pewne, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak szybko Nvidia rozwija swoje mobilne układy z rodziny Tegra) – ale jednocześnie będą też lżejsze, chłodniejsze i będą dłużej pracowały na baterii. Pamiętajmy, że mówimy tu głównie o urządzeniach mobilnych – a w nich to właśnie te parametry są istotniejsze niż ponadprzeciętna wydajność.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst