REKLAMA

Mosaic to przykład jak powinien wyglądać Metro UI w tabletach z Windowsem

02.02.2011 12.19
Mosaic to przykład jak powinien wyglądać Metro UI w tabletach z Windowsem
REKLAMA
REKLAMA

Metro UI – tak nazywany jest interfejs użytkownika mobilnego systemu operacyjnego Windows Phone 7, który jest jednym z głównych wyznaczników świeżości jaką niesie ze sobą nowy mobilny system operacyjny Microsoftu. Niestety próżno go na razie szukać na tabletach z Windowsem. Jest jednak świetna podpowiedź dla Microsoftu – deweloper aplikacji Tribune RSS przygotował aplikację, która pokazuje jak powinien wyglądać Metro UI na tabletach z Windowsem.

Metro UI to koncept interfejsu użytkownika, który Microsoft rozwijał najpierw na swoich aplikacjach Zune oraz Windows Media Center, a od niedawna świetnie zaimplementował w Windows Phone 7. Charakteryzuje się zupełnie innym podejściem do zarządzania informacją na ekranie niż w iOS Apple’a oraz bazującym na podobnym pomyśle Androidzie od Google’a. Obok typowych dla mobilnych OS ikon, mamy tu także dużą typografię oraz inny układ przeładowywania treści (kilka poziomów horyzontalnych na jednym ekranie). Całość sprawia wrażenie niezwykle schludnego, nowoczesnego i – ja tak to odbieram – bardziej „premium” od interfejsu Apple’a czy Google’a.

Windodws Phone 7 z Metro UI zadebiutował na smartfonach, ale próżno szukać go na razie na tabletach. Jak wiadomo, mimo szumnych zapowiedzi Microsoftu dokładnie sprzed roku, kiedy świat podniecał się pierwszym tabletem nowej generacji – iPadem, do tej pory nie widać zalewu tabletów z Windowsem na pokładzie. Jedną z przeszkód zapewne jest to, że „stacjonarny” Windows 7 nie jest przystosowany do wersji na dotykowe urządzenia mobilne.

Jedyny tablet z Windowsem 7, który przebił się medialnie, HP Slate – nie ma zbytnio dobrej prasy. W potoku zalewu informacji o planowanych debiutach tabletów z Androidem w wersji 3.0 Honeycomb, pisanej właśnie pod urządzenia mobilne o przekątnych ekranów 7″ wzwyż brak praktycznie jakichkolwiek konkretnych informacji o tabletach Windowsem.

Twórca aplikacji Mosaic pokazuje jak duży potencjał drzemie w Metro UI Microsoftu i jak świetnie można by go przenieść na tablety. Mosaic to aplikacja napisana w Silverlight (taki Flash, tyle że od Microsoftu), która jest czytnikiem wiadomości połączonym z geolokalizacyjnymi danymi (pogoda, lokalne newsy, itd.). Wprawdzie jedna aplikacja to jeszcze nie cały system, ale kierunek wydaje się doskonały. Taki UI byłby realną alternatywą dla iOS na iPada, czy Androida 3.0.

Nagrałem krótkie demo aplikacji, którą można sobie pobrać stąd. Aplikacja działa zarówno na zwykłym PC (no i na moim Maku też), jak i na tabletach PC. Wkrótce aplikacja ma także zadebiutować w Windows Marketplace na smartfony z Windows Phone 7.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA