Intel z Nokią grzebią w 3D
Intel i Nokia w partnerstwie z fińskim uniwersytetem Oulu ogłosiły otworzenie nowego Centrum Innowacji Intela i Nokii. Nowe centrum badawcze zatrudniać będzie dwudziestu pięciu naukowców, których zadaniem jest opracowywanie nowych interfejsów dla mobilnych urządzeń - zaawansowanych smartfonów oraz tabletów. Główny nacisk kładziony będzie przede wszystkim na badania nad nowymi, trójwymiarowymi interfejsami użytkownika, które będą przypominać interakcje z rzeczywistego świata. Zapewnić ma to użytkownikom urządzeń mobilnych bardziej naturalne i intuicyjne doświadczenia, tak jak współczesne gry i filmy stały się bardziej immersyjne za sprawą realistycznej grafiki 3D.
Wspólne laboratorium Intela i Nokii to kolejna tego typu inicjatywa obu firm. Pierwsza próba i efekt współpracy, czyli system operacyjny dla zaawansowanych telefonów komórkowych - MeeGo służyć będzie za podstawę do wszystkich przyszłych badań. System operacyjny oparty na Linuksie, który w zamierzeniu jego twórców ma konkurować z systemem Apple - iOS spotkał się z bardzo dobrą reakcją ze strony programistów. Nic dziwnego, że Nokia i Intel postanowili rozwijać dalej ten projekt. Zarówno Intel jak i Nokia, uważają, że posiada on ogromny potencjał w tworzeniu rozwiązań 3D oraz holograficznych. To właśnie rzeczywistość trójwymiarowa i i trójwymiarowy hologram są najważniejszym punktem prac nowo powstałego ośrodka badawczego.
- Badania nad przyszłymi rozwiązaniami telekomunikacyjnymi oraz elektroniką i fotoniką prowadzone przez Uniwersytet Oulu sprawiają, że jest on doskonałą lokalizacją dla Wspólnego Centrum Innowacji Intela i Nokii - powiedział Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel i dyrektor Intel Labs.
Wszystkie trzy wymienione podmioty korzystać będą z rozwiązań open source, gdyż te rozwiązania według zapewnień przedstawicieli Centrum Innowacji Intela i Nokii mogą zapewnić najwyższą elastyczność w tworzeniu nowych doświadczeń 3D. Również rozwiązania i narzędzia programistyczne oparte na open source pozwalają na opracowanie technologii zdolnej do wyświetlania trójwymiarowego hologramu osoby z którą w przyszłości będziemy mogli rozmawiać przez telefon. To co kiedyś wydawało się niemożliwe i mogliśmy zobaczyć lub przeczytać w dobrych książkach science fiction powoli wkracza w naszą rzeczywistość.
- Technologia 3-D może zmienić sposób, w jaki korzystamy z urządzeń mobilnych i sprawić, że doświadczenie korzystania z nich będzie o wiele bardziej immersyjne" - powiedział Rich Green, starszy wiceprezes i główny dyrektor ds. technologii w firmie Nokia. - Nasze nowe, otwierane wraz z Intelem laboratorium korzysta z wiedzy społeczności badawczej Oulu na temat interfejsów 3-D. Z czasem stworzy ono fundament dla przyszłych doświadczeń mobilnych? - dodaje.
Zacieśnienie współpracy Nokii i Intela wiąże się z nadzieją pokładaną w systemie MeeGo, który ma pomóc liderowi na rynku telefonów komórkowych pokonać złą passę, która ciągnie się za nim od ok. dwóch lat. Sprzedaż telefonów i udział w rynku fińskiego producenta telefonów stale słabnie, a system Symbian coraz bardziej pozostaje w tyle za iOS Apple i Android opracowanym przez Google. Czy trójwymiarowy interfejs graficzny ma sens w telefonach komórkowych i tabletach, gdzie powierzchnia ekranu pozostawia wiele do życzenia? Wiele firm próbowało wprowadzić trójwymiarowe menu do naszych systemów operacyjnych. Pracował nad tym Microsoft i Apple, jednak projekty te szybko zostały zamknięte lub po prostu okazały się całkowitą porażką. Inne były stworzone tylko i wyłącznie w celach badawczych.
Opisywane laboratorium będzie zlokalizowane w Centrum na rzecz Doskonałości Internetowej na Uniwersytecie Oulu i będzie ściśle współpracować z ośrodkiem Oulu Urban Living Labs, który zapewnia unikatowe środowisko do badań nad czujnikami oraz do testowania i pilotowania innowacji technologicznych oraz społecznych. Wspólne Centrum Innowacji Intela i Nokii powiela udany model współpracy między branżą a instytucjami akademickimi, przypominający tę między Intel Labs Barcelona a Universitat Polit?cnica de Catalunya w Hiszpanii, Intel Visual Computing Institute a Uniwersytetem Kraju Saary w Niemczech czy Intel Labs Berkeley a Uniwersytetem Kalifornii w Berkeley w Stanach Zjednoczonych.
Mając za partnera potężną firmę, jaką jest Intel, oraz niesamowicie doświadczony personel, Nokia ma realne szanse na stworzenie czegoś zupełnie nowego i rewolucyjnego, co może zmienić nasze podejście i wyobrażenie o tym w jaki sposób korzystamy dzisiaj komputerów i telefonów komórkowych. Oby ten śmiały i dobrze zapowiadający się projekt nie został zaniedbany tak jak wiele innych przedsięwzięć Nokii.