REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Cytat dnia: Profesor Łukasz A. Turski

26.11.2008
10:22
REKLAMA
REKLAMA

Z dzisiejszego wydania dziennika „Polska”. Profesor Łukasz A. Turski, fizyk.

Za jałowe uważam zastanawianie się, czy nauka powinna być „tłoczona” do przemysłu, czy też „zasysana”. Rozwój gospodarki światowej zdyskredytował takie XIX-wieczne realsocjalistyczne rozumowanie. Mamy przecież wiek XXI.

Przykład: Google. W ciągu kilku lat z niczego ta firma stała się jedną z ważniejszych w świecie. I to nie dlatego, że coś wytwarza w wielkich fabrykach, ale dlatego że wymyśliła coś unikatowego. Drugi przykład – iPhone Appla. Tego telefonu nie wymyśliła w drodze innowacyjnego rozwoju dotychczasowych modeli Nokia; iPhone został od razu wyprodukowany, bez wdrożeń i innowacji. Gospodarka XXI wieku charakteryzuje się przecież tym, że nie ma żadnego problemu z wyprodukowaniem czegokolwiek, gdziekolwiek i za najniższą cenę. Problem w tym, żeby wiedzieć, co wyprodukować.

Na pudełku iPhone’a na dole można przeczytać: „Made in China. Designed in California” (wyprodukowane w Chinach, wymyślone w Kalifornii). I to jest istota – my się przywiązujemy do słówka „made in”, a cały rozwinięty świat myśli już o „designed in”. Nie ma już czegoś takiego jak wdrożenia, racjonalizacja, fascynacja patentami, jak się zajrzy do tego iPhone’a, to widać, że tam są te same części co w telefonach innych firm. Ktoś miał jednak genialną ideę, jak je poukładać w niepowtarzalną całość i napisać oprogramowanie. O tym decydują nauki podstawowe, także i techniczne. Dosadniej: nie powinniśmy zastanawiać się, jak wyprodukować klocki lego, ale co i jak można z nich ułożyć.

Nic dodać, nić ująć. Genialnie powiedziane, Panie Profesorze.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA