REKLAMA

Pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną nazywa się Ignis. Co Polak będzie robić w kosmosie?

Polski astronauta, dr Sławosz Uznański, już niedługo spełni marzenie wielu z nas - poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To nie tylko osobisty sukces naukowca, ale także ogromny krok dla polskiej nauki i technologii. Dzięki współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Polska zyskała szansę na zaprezentowanie swoich innowacyjnych rozwiązań na orbicie. Misja, która odbędzie się w najbliższych latach, będzie nie tylko wydarzeniem naukowym, ale także edukacyjnym.

Pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną nazywa się Ignis. Co Polak będzie robić w kosmosie?
REKLAMA

Ignis - taką nazwę nosić będzie pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Została ona uroczyście zaprezentowana podczas poniedziałkowej konferencji wraz z planem eksperymentów, oficjalną naszywką i plakatem misji.

REKLAMA

Ignis to po łacinie ogień. Nazwa ma symbolizować energię i wiedzę, jaką niesie ze sobą polska misja na ISS.

Nazwanie misji Ignis symbolizuje iskrę innowacji i ambitny wkład Polski w eksplorację kosmosu. Partnerstwo między ESA, Polską i Axiom Space stanowi znaczący kamień milowy dla komercyjnych lotów kosmicznych, umożliwiając drugą misję z astronautą projektowym ESA i podkreślając gotowość Europy do zaawansowanej eksploracji kosmosu, wzmacniając jej rolę w kształtowaniu przyszłości technologii kosmicznej

– mówi Daniel Neuenschwander, dyrektor Dyrektoriatu Human and Robotic Exploration ESA.
Naszywka misji Ignis.

Patche są integralną częścią każdej misji, a astronauci noszą je podczas lotu, co jest tradycją zapoczątkowaną sześć dekad temu. Jak wygląda naszywka (patch), którą nosić będzie nasz astronauta dr Sławosz Uznański podczas misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)?

Widzimy na niej widok z Murowańca na Orlą Perć, literę "i", która symbolizuje Międzynarodową Stację Kosmiczną, orła z rozpostartymi skrzydłami, ogień nawiązujący do nazwy misji, konstelację Scutum, odkrytą przez Jana Heweliusza i horyzont, symbolizujący nowy początek.

Oficjalny plakat misji przygotował wybitny artysta - grafik, Andrzej Pągowski, który zaprojektował również plakat towarzyszący misji gen. Mirosława Hermaszewskiego, który w 1978 r. jako pierwszy Polak poleciał w kosmos.

Oficjalny plakat misji Ignis. Autor: Andrzej Pągowski

Kiedy Polak poleci na ISS?

Pierwsza polska misja technologiczno-naukowa na ISS będzie miała miejsce wiosną 2025 r. W skład załogi misji AX4 wejdą Peggy Whitson (USA) - dowódca misji, Sławosz Uznański (Polska/ESA) - specjalista misji, Shubhanshu Shukla (Indie) - pilot misji i Tibor Kapu (Węgry) - specjalista misji.

Więcej o Polsce w kosmosie przeczytasz na Spider's Web:

Polskie technologie w kosmosie

Co zabierzemy na ISS? Na pokładzie statku kosmicznego znajdą się najnowocześniejsze urządzenia stworzone przez polskich inżynierów i naukowców. To prawdziwa wizytówka polskiego przemysłu kosmicznego, który dynamicznie się rozwija.

Podczas 14-dniowej misji, załoga będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji, dotyczące m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów oraz technologii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Polski astronauta zaangażuje się również w działania edukacyjne.

Misja Ignis to przełomowe wydarzenie nie tylko dla naszego sektora kosmicznego. Trzynaście polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów – otworzy nowe możliwości dla polskich badań, a w dłuższej perspektywie zwiększy konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Polski astronauta dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie i tym samym najlepszym ambasadorem polskiej nauki i przemysłu, a także inspiracją dla następnych pokoleń

– powiedział prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. 
Sławosz Uznański

Na ISS znajdą się urządzenia zaprojektowane przez polskie przedsiębiorstwa, m.in. systemy monitorowania zdrowia astronautów, narzędzia do analizy danych oraz eksperymentalne technologie komunikacyjne. To szansa na pokazanie, że Polska ma do zaoferowania coś więcej niż pierogi i Chopina — nasza myśl techniczna konkuruje z najlepszymi na świecie.

Jednym z kluczowych projektów będzie badanie wpływu mikrograwitacji na ludzkie ciało oraz testowanie materiałów, które mogą znaleźć zastosowanie w przyszłych misjach kosmicznych.

REKLAMA

Misja nie ograniczy się tylko do nauki i technologii. Dr Uznański planuje aktywną współpracę z uczniami i nauczycielami w Polsce. Dzięki transmisjom z orbity uczniowie będą mogli uczestniczyć w eksperymentach, które dr Uznański przeprowadzi w stanie nieważkości.

Ax-4 będzie drugą komercyjną misją załogową z udziałem astronauty projektowego ESA. Misja  jest finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt jest realizowany we współpracy z ESA. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA