Dzwonią i chcą wyłudzić dane. Tak przyłapiesz oszusta
„Dzień dobry, tu ankieter Głównego Urzędu Statystycznego” – mówi głos w słuchawce, a nasza reakcja powinna być jedna. GUS wraz z policją tłumaczy, jak się zachować w takiej sytuacji i dlaczego dialog może być bardzo ryzykowny.
Oszuści podszywają się pod policjantów, prokuratorów, kurierów czy pracowników banku. O ich metodach jest coraz głośniej, więc nic dziwnego, że ci bardziej kreatywni próbują zaskoczyć swoje ofiary i przygotowują inne schematy. Nowy sposób to oszustwo "na ankietera GUS".
Przed takimi telefonami przestrzega urząd wraz z policją
- Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych – informuje policja.
Fakt, że w słuchawce słyszymy głos rzekomego ankietera Głównego Urzędu Statystycznego, powinien wzbudzić naszą czujność, bowiem GUS spisy powszechne szykuje dopiero na 2030 i 2031 r. Obecnie zaś – jak informuje sam Główny Urząd Statystyczny – nie zbiera danych do spisów.
Spisy poprzedza ogólnokrajowa akcja informacyjna. Ktoś pyta teraz o dane spisowe - masz do czynienia z oszustwem! Chroń swoje dane!
– apeluje GUS.
Jak zachować się, gdy dzwoni „ankieter” GUS?
Przede wszystkim powinniśmy skorzystać ze strony pozwalającej sprawdzić tożsamość ankietera. Wówczas prosimy rozmówcę o podanie imienia, nazwiska oraz numeru jego legitymacji.
Urząd informuje również, że w ramach badań statystyki publicznej przeprowadzane są badania ankietowe dotyczące badań społecznych, badań cen oraz badań rolnych. Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na witrynie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”, a informacje o poszczególnych badaniach ankietowych zamieszczono na stronie GUS.
Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. Zdarzenie jest próbą oszustwa, o którym należy powiadomić Policję celem prowadzenia dalszych wyjaśnień. Przypominamy też, że w przypadku otrzymania podejrzanych SMS i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej „Zgłoś incydent”.
- przypomina GUS.
Więcej o metodach oszustów znajdziesz na Spider's Web: