Palec Śmierci, który zabija wszystko, czego dotknie. Niepokojące podmorskie nagranie
Oto zjawisko, które przypomina sceny z horroru, i które rozgrywa się na najbardziej niegościnnym kontynencie świata. Mowa o "palcu śmierci" - lodowej formacji, która zabija wszystko, co napotka na swojej drodze.
To nie jest zwykły sopel. To śmiercionośny "palec śmierci", który powoli rośnie w dół, zabijając wszystko, co dotknie. Kiedy "palec śmierci" dotyka dna morskiego, zamraża wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Jeżowce, rozgwiazdy, czy inne małe organizmy morskie nie mają szans na ucieczkę.
Brinicle, czyli podwodny sopel
Brinicle, bo tak nazywa się to zjawisko, w wolnym tłumaczeniu można określić jako sopel solankowy. Ekipie BBC udało uchwycić się, jak powstaje taki podwodny sopel. Niesamowite nagranie odsłania jedną z największych tajemnic lodowatych wód Antarktydy.
Gdy w oceanie polarnym woda morska zamarza, koncentraty solanki są dosłownie wydalane z lodu morskiego, tworząc skierowany w dół strumień gęstej, niezwykle zimnej, słonej wody, o niższej temperaturze zamarzania niż otaczająca woda.
Oznacza to, że solanka ta ma temperaturę poniżej 0 stopni Celsjusza, ale jest zbyt słona, żeby zamarznąć. Co innego woda, która znajduje się pod lodem i która ma zaledwie 2 stopnie Celsjusza.
Gdy ta gęsta, zmrożona solanka styka się z sąsiednią wodą oceaniczną, jej niezwykle niska temperatura powoduje natychmiastowe utworzenie się lodu wokół strumienia. Tworzy to pusty stalaktyt lub sopel lodu, nazywany brinicle.
W momencie powstania brinicle przypomina rurę lodową sięgającą w dół od spodniej strony warstwy lodu morskiego. W odpowiednich warunkach sopel lodu może dotrzeć do dna morskiego.
Więcej o niezwykłych zjawiskach na Ziemi przeczytasz na Spider's Web:
Śmiertelna pułapka
Jak pokazano na materiale filmowym nagranym dla BBC, naturalne formacje mogą uwięzić morskie stworzenia i okazać się dla nich śmiertelnie niebezpieczne.
Średnica sopla ma zazwyczaj 25 cm i może rosnąć z prędkością kilku metrów dziennie. Kiedy dociera do dna morskiego, rozprzestrzenia się w warstwę lodu. Lód ten może rosnąć wystarczająco szybko, aby wyprzedzić rozgwiazdy, jeżowce i inne wolno poruszające się morskie stworzenia, pochłaniając je i zamrażając.
Brinicle znane są od lat 60. XX wieku, jednak ich powstawanie zostało po raz pierwszy sfilmowane w 2011 r. przez producentkę Kathryn Jeffs oraz kamerzystów Hugh Millera i Douga Andersona na potrzeby serialu BBC Frozen Planet.
Choć "palec śmierci" wydaje się być czymś niezwykle groźnym, jest to zjawisko naturalne, które od wieków kształtuje morskie ekosystemy. Naukowcy wciąż prowadzą badania nad tym niezwykłym fenomenem, próbując rozwikłać wszystkie jego tajemnice. Pierwszy numeryczny model powstawania brinicle został opracowany w 2023 r. przez badaczy z Narodowego Uniwersytetu Kolumbii.
"Palec śmierci" to dowód na to, że natura potrafi zaskoczyć nas swoją siłą i pięknem. To zjawisko przypomina nam, że nawet w najbardziej niegościnnych zakątkach naszej planety natura przybiera niezwykle zaskakujące formy.