Na Marsie było życie. NASA wydała oficjalny komunikat
NASA jest bardzo ostrożne, ale wygląda na to, że oto przełom, na który czekaliśmy od zawsze. Łazik Perseverance odkrył na Marsie fascynującą skałę, która wykazuje pewne oznaki, że miliardy lat temu mogła być siedliskiem mikroorganizmów.
Ten komunikat sprawił, że świat zawirował mi przed oczami. NASA jest oczywiście bardzo ostrożne i podkreśla, że potrzebne są dalsze badania, jednak podaje, że znalazła oznaki starożytnego życia na Marsie.
Zespół naukowy łazika Perseverance NASA bada skałę w kształcie grotu strzały, którą zespół nazwał "Wodospadem Cheyava" (Cheyava Falls).
Analiza za pomocą instrumentów na pokładzie łazika wskazuje, że skała posiada cechy, które "pasują do definicji możliwego wskaźnika starożytnego życia".
Skała wykazuje chemiczne sygnatury i struktury, które mogły zostać utworzone przez życie miliardy lat temu, gdy obszar badany przez łazik zawierał bieżącą wodę. Zespół naukowy rozważa inne wyjaśnienia obserwowanych cech, a przyszłe kroki badawcze będą wymagane, aby ustalić, czy starożytne życie jest wiarygodnym wyjaśnieniem.
Skała - 22. próbka rdzenia skalnego pobrana przez łazik - została pobrana 21 lipca, gdy łazik eksplorował północny skraj Neretva Vallis, starożytnej doliny rzecznej o szerokości 400 m, która została wyżłobiona dawno temu przez wodę wpadającą do krateru Jezero.
Przekonujące odkrycie materiału organicznego
"Cheyava Falls" to najbardziej zagadkowa, złożona i potencjalnie ważna skała, jaką do tej pory zbadał Perseverance.
Z jednej strony mamy pierwsze przekonujące odkrycie materiału organicznego, charakterystyczne kolorowe plamy wskazujące na reakcje chemiczne, które życie mikrobiologiczne mogłoby wykorzystać jako źródło energii, oraz wyraźne dowody na to, że woda - niezbędna do życia - kiedyś przepływała przez skałę. Z drugiej strony nie byliśmy w stanie dokładnie określić, jak skała się uformowała i w jakim stopniu pobliskie skały mogły ogrzać "Cheyava Falls" i przyczynić się do powstania tych cech
- powiedział Ken Farley, naukowiec projektu Perseverance z Caltech.
Wielokrotne skanowanie "Cheyava Falls" przez instrument SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) łazika wskazuje, że zawiera on związki organiczne. Podczas gdy takie cząsteczki oparte na węglu są uważane za budulec życia, mogą być również tworzone przez procesy niebiologiczne.
Skąd skały biorą swoje plamy
W poszukiwaniu śladów starożytnego życia mikrobiologicznego misja Perseverance skupiła się na skałach, które mogły zostać utworzone lub zmodyfikowane dawno temu przez obecność wody. Dlatego zespół skupił się na regionie "Wodospadu Cheyava"
Wzdłuż całej skały biegną duże, białe żyły siarczanu wapnia. Pomiędzy nimi znajdują się pasma materiału, którego czerwonawy kolor sugeruje obecność hematytu, jednego z minerałów, który nadaje Marsowi charakterystyczny rdzawy odcień.
Gdy Perseverance przyjrzał się bliżej tym czerwonym obszarom, odkrył dziesiątki nieregularnych, milimetrowych, kremowobiałych plam, każda otoczona czarnym materiałem, podobnym do plamek lamparta. Instrument PIXL (Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry) Perseverance ustalił, że te czarne halo zawierają zarówno żelazo, jak i fosforan.
Te plamy są wielkim zaskoczeniem. Na Ziemi tego typu cechy w skałach są często związane ze skamieniałymi pozostałościami mikrobów żyjących pod powierzchnią
- powiedział David Flannery, astrobiolog i członek zespołu naukowego Perseverance z Queensland University of Technology w Australii.
Zabrać kawałek Marsa na Ziemię
Plamy tego typu na lądowych skałach osadowych mogą wystąpić, gdy reakcje chemiczne z udziałem hematytu zmieniają skałę z czerwonej na białą. Reakcje te mogą również uwalniać żelazo i fosforany, co może powodować powstawanie czarnych aureoli. Reakcje tego typu mogą być źródłem energii dla mikrobów, co wyjaśnia związek między takimi cechami a mikrobami w środowisku lądowym.
Prześwietliliśmy tę skałę laserami i promieniami rentgenowskimi i dosłownie sfotografowaliśmy ją w dzień i w nocy z niemal każdego możliwego kąta. Z naukowego punktu widzenia Perseverance nie ma nic więcej do zaoferowania. Aby w pełni zrozumieć, co naprawdę wydarzyło się w marsjańskiej dolinie rzecznej w kraterze Jezero miliardy lat temu, chcielibyśmy zabrać próbkę z wodospadu Cheyava z powrotem na Ziemię
- powiedział Farley.