REKLAMA

HWiNFO - co to jest i do czego służy? Twój komputer odsłoni wszystkie sekrety

Jeśli chcesz poznać i monitorować absolutnie wszystkie parametry twojego komputera, potrzebne będzie ci specjalistyczne oprogramowanie. Taka aplikacja dostępna jest za darmo i nazywa się HWiNFO.

HWiNFO
REKLAMA

Chcąc poznać szczegóły dotyczące procesora, pamięci RAM lub nazwy płyty głównej i wersji BIOS w naszym komputerze zwykle sięgamy po darmową aplikację CPU-Z. Co prawda dostarcza nam ona podstawowych informacji na temat sprzętu, ale czasem nasz głód wiedzy na temat działania podzespołów jest znacznie większy, a żeby go zaspokoić potrzebne będzie bardziej zaawansowane oprogramowanie.

REKLAMA

Z pomocą przychodzi HWiNFO - aplikacja, która dostarcza niezbędne informacje dotyczące pracy komputera. Zostaniesz wręcz przytłoczony ogromem danych - zarówno tych, których poszukiwałeś, jak i tych, o których nie miałeś pojęcia. Gdy optymalizujemy ustawienia komputera w celu uzyskania jak najwyższej wydajności, musimy wiedzieć, czy nowe konfiguracje faktycznie działają prawidłowo. To jest właśnie ten moment, kiedy powinniśmy sięgnąć po HWiNFO.

Dodajmy jeszcze, że darmowa wersja HWiNFO przeznaczona jest do użytku domowego. Osoby, które chcą skorzystać z tego oprogramowania w celach komercyjnych, mogą zakupić wersję Pro. Można sięgnąć po model subskrypcyjny lub zakupić licencję dożywotnią.

HWiNFO - analiza i monitoring sprzętu

Skąd pobrać HWiNFO? Wystarczy udać się na oficjalną stronę HWiNFO i tam pobrać wersję instalacyjną (tylko dla systemów Windows 7 i nowszych) lub portable dla Windows lub DOS. Program posiada polską wersję językową, ale umówmy się, osoby nawet trochę obeznane ze sprzętem prawdopodobnie wybiorą wersję angielską, ponieważ polskie tłumaczenia niektórych terminów są rzadko używane.

Po uruchomieniu HWiNFO możemy wybrać, czy interesuje nas tylko odczyt z czujników, czy tylko podsumowanie. Nie musimy się jednak ograniczać - możemy skorzystać z obu opcji.

Ekran główny HWiNFO daje nam dostęp do opcji Podsumowania, generowania Raportu, odczytu Czujników oraz informacji o Pamięci RAM. Z rozwijanego menu po lewej możemy wybrać dowolne urządzenie zainstalowane na naszym komputerze i wyświetlić szczegółowe informacje na ich temat.

Podsumowanie w HWiNFO udzieli nam podstawowych informacji na temat CPU, GPU i płyty głównej oraz RAM. Otrzymamy również odczyt aktywnych zegarów CPU w czasie rzeczywistym (prawy dolny róg zrzutu ekranowego).

Jest to w zasadzie bardziej rozbudowana wersja tego, co otrzymujemy w CPU-Z - znajdują się tu informacje o dodatkowych instrukcjach procesora, taktowaniach, opóźnieniach, pojemności i profilach pamięci, nazwa płyty głównej wraz z wersją BIOS czy szereg informacji dotyczących GPU.

Opcja Czujnik w HWiNFO to prawdziwa skarbnica wiedzy. Znajdziemy tam absolutnie wszystko - taktowania (choćby takie jak FCLK, MCLK czy UCLK), napięcia, temperatury, informacje dotyczące dławienia termicznego, poboru mocy, wykorzystania pliku wymiany - od natłoku danych może rozboleć nas głowa.

Po kliknięciu na opcję Pamięć otrzymamy praktycznie wszystkie niezbędne informacje dotyczące RAM (może oprócz FCLK - tu musimy się wrócić do sekcji Czujniki). Znajdziemy tu również szczegółowe informacje dotyczące opóźnień (CL)

Jeśli chcesz znaleźć szczegółowe dane dotyczące pracy twojego komputera, z pewnością znajdziesz je w HWiNFO. Oprogramowanie dołączane przez producentów płyt głównych często jest przydatne i pomocne, ale nie dostarcza nam kompletu informacji.

Zobacz inne artykuły dotyczące sprzętu komputerowego:

Kowalski, analiza!

HWiNFO dostarczy nam drobiazgowych informacji dotyczących działania każdego elementu naszego komputera. Czy ten program czegoś nie ma? Nie ma tu testów wydajności ani stabilności. Jeśli chcesz przetestować stabilność działania komputera (na przykład na nowych ustawieniach), warto sięgnąć po takie oprogramowanie jak OCCT.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA