REKLAMA

Masz tego Androida? To już nie zapłacisz telefonem

Jeśli posiadasz smartfon z tą wersją Androida, mam dla ciebie złą wiadomość: musisz zmienić telefon, jeśli chcesz dalej płacić nim w sklepach. Oznacza to, że jeśli posiadasz tak stare urządzenie, płatności Portfelem Google to dla ciebie już przeszłość.

13.05.2024 19.49
Masz tego Androida? To już nie zapłacisz telefonem
REKLAMA

Dla wielu osób, noszenie ze sobą wypchanego portfela pełnego kart to utrapienie. Płatności telefonem stały się zbawieniem, oferując wygodę i bezpieczeństwo. Dzięki rządowej aplikacji mObywatel, dowód osobisty możesz teraz zostawić w domu. Niestety, problem pojawia się, gdy zamiast najnowszego smartfona z systemem iOS lub Android, masz w kieszeni leciwy model. Dla twojego dobra, Google postanawia wycofać obsługę płatności na tego typu urządzeniach.

REKLAMA

Koniec płatności telefonem w starszych wersjach Androida

Od 10 czerwca 2024 r. Portfel Google podnosi minimalne wymagania systemowe dla telefonów z Androidem i smart zegarków z Wear OS. Zmiana ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa, ponieważ - jak tłumaczy Google - nie można dostarczać aktualizacji zabezpieczeń do urządzeń działających na starszych wersjach Androida.

Aby funkcje Portfela, takie jak płatności zbliżeniowe, były bezpieczne, musimy mieć możliwość wysyłania aktualizacji zabezpieczeń na Twoje urządzenie. Aktualizacje zabezpieczeń nie są dostępne na urządzeniach z Androidem w wersji starszej niż 9

- czytamy na stronie wsparcia Google'a.

Co do zegarków: zaraz do obsługi Portfela będzie wymagany system Wear OS 2.x lub nowszy.

Należy zaznaczyć, że Portfel Google (dawniej Google Pay) miał dotychczas niższe minimalne wymagania systemowe. Dokładniej: aktualizacja ta wpłynie na użytkowników korzystających z urządzeń z systemem Android w wersji od 7.0 Nougat do 8.1 Oreo - ci stracą dostęp do Portfela.

Brak Portfela Google to ostatni z twoich problemów

Jak zauważa serwis 9to5Google, dla większości użytkowników systemu Google'a jest to żadna wiadomość. Według danych Android Studio, ponad 86 proc. urządzeń z Androidem działa obecnie na systemie Android 9 Pie lub nowszym, więc zmiana ta nie dotknie większości użytkowników.

Jeśli jednak należysz do tych 14 proc., dla których to będzie miało znaczenie, brak płatności zbliżeniowych to ostatnia rzecz, o której powinieneś pomyśleć. Android Oreo został wydany w 2017 r., a większość smartfonów, które go otrzymały, dostały później aktualizacje do Androida 9 Pie czy nowszych wersji.

Posiadanie tak starego telefonu, dla którego Google zaprzestało wydawania aktualizacji bezpieczeństwa (często krytycznych i łatających nowo odkryte luki w systemie), zdecydowanie powinno skłonić cię do rozważenia przesiadki na nowszy model. Niekoniecznie dla najnowszych funkcji, takich jak tapety generowane przez SI, ale przede wszystkim dla twojego bezpieczeństwa.

REKLAMA

Przeczytaj więcej o najnowszych aktualizacjach:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA