REKLAMA

Która jest godzina na Księżycu? NASA właśnie dostała polecenie, by to ustalić

Różnica może wydawać się błaha, ale dla astronautów i naukowców ma ogromne znaczenie. Dlatego Biały Dom zlecił NASA stworzenie Księżycowego Standardu Czasu (LTC).

03.04.2024 08.37
Która jest godzina na Księżycu? NASA właśnie dostała polecenie, by to ustalić
REKLAMA

Newton uważał, że czas jest absolutny i płynie wszędzie we Wszechświecie tak samo. Dopiero Einstein wyprowadził ludzkość z tego błędu. Dzisiaj wiemy, że czas biegnie inaczej na Ziemi i orbicie i inaczej jeszcze na Księżycu. Wszystko oczywiście za sprawą grawitacji i prędkości.

REKLAMA

W przypadku człowieka przebywającego na Księżycu zegar ziemski traciłby średnio 58,7 mikrosekund na ziemski dzień. To jednak nie wszystko. Do tego trzeba by dołożyć okresowe wahania, które jeszcze bardziej odróżniają czas księżycowy od czasu ziemskiego.

Więcej o tym jak ludzie badają Księżyc przeczytasz na Spider`s Web:

Bez ujednoliconego standardu czasu księżycowego wyzwaniem byłoby nawet zapewnienie bezpieczeństwa transferów danych między statkami kosmicznymi oraz synchronizacji komunikacji między Ziemią, satelitami Księżyca, bazami i astronautami. Rozbieżności w czasie mogą również prowadzić do błędów w mapowaniu i lokalizacji pozycji na Księżycu lub na jego orbicie.

Na Ziemi doba trwa 24 godziny, a rok 365 dni. Księżyc natomiast potrzebuje 27,3 dnia na obrót Ziemi i wokół własnej osi. Teraz misje na Księżyc komunikują się z kontrolą lotu korzystając z czasu uniwersalnego (UTC). Czas UTC jest powiązany z kolei z zespołem zegarów atomowych.

Dwa lata na nowy czas

Jak wynika z notatki, do której dotarł Reuters, szef Biura ds. Polityki Naukowej i Technologicznej (OSTP) Białego Domu zlecił NASA opracowanie do końca 2026 r. czasu księżycowego (LTC).

Czy nowy czas księżycowy zostanie zaakceptowany przez inne kraje? Niewykluczone, że mogą być z tym pewne kłopoty. Przyjmie go zapewne 36 krajów, które podpisały Porozumienie Artemis, pakt obejmujący sposób działania państw w przestrzeni kosmicznej i na Księżycu (Polska jest wśród tych krajów). Jednak Chiny i Rosja, dwaj główni rywale USA w przestrzeni kosmicznej, nie podpisały tego porozumienia.

NASA ​​zaplanowała swoje pierwsze lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III na wrzesień 2026 r., a misję czterech astronautów dookoła Księżyca i z powrotem zaplanowano na wrzesień 2025 r.

Bez czasu nie ma podboju Księżyca

Bez wspólnego standardu czasu, astronauci na Księżycu musieliby żonglować różnymi systemami, co prowadziłoby do chaosu i błędów. LTC uprości komunikację, nawigację i synchronizację różnych operacji. Będzie to wymagało współpracy z naukowcami, inżynierami i agencjami kosmicznymi z całego świata.

REKLAMA

LTC to nie tylko kwestia synchronizacji zegarków. To ważny krok w kierunku budowy trwałej infrastruktury na Księżycu. W przyszłości LTC może być wykorzystywany do synchronizacji operacji górniczych, zarządzania ruchem kosmicznym, planowania misji kosmicznych i prowadzenia badań naukowych.

Wkrótce będziemy mieli nowy standard czasu, który pomoże nam lepiej zrozumieć i opanować nasze kosmiczne sąsiedztwo. To nie tylko krok w kierunku wsparcia programu Artemis, ale także utrzymania Stanów Zjednoczonych na czele globalnej rywalizacji kosmicznej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA