Z jakich elementów składa się telewizor LCD? Miej świadomość za co płacisz
Telewizory LCD znajdują się niemal w każdym domu - a nawet jeżeli ktoś takowego nie posiada, prawdopodobnie używa wyświetlacza w komputerze czy urządzeniu mobilnym. Jak działa taki telewizor? I czemu poszczególne modele tak bardzo różnią się od siebie ceną?
Telewizor LCD to najpowszechniej dostępny rodzaj telewizora. Oprócz tego w obrocie znajdują się jeszcze telewizory OLED, te jednak przeznaczone są dla dość niszowego nabywcy i nieprędko znajdą się w mainstreamie. W telewizorach LCD, jak w każdym telewizorze, najważniejszym elementem jest jego matryca. Dodatkowo istotne są układy scalone do przetwarzania obrazu i dźwięku i system audio. A to wszystko zamknięte w obudowie i z zapewnionym źródłem zasilania.
Najważniejsza w telewizorze jest matryca. Jak działa?
Matryca LCD (od ang. liquid-crystal display) to urządzenie wyświetlające obraz, które wykorzystuje właściwości optyczne ciekłych kryształów. Z kolei ciekłe kryształy to substancje, które mają cechy zarówno ciał stałych, jak i cieczy. Pod wpływem pola elektrycznego mogą zmieniać swoją orientację i przez to wpływać na polaryzację światła przechodzącego przez nie.
Matryca LCD składa się z kilku warstw: dwóch filtrów polaryzacyjnych, dwóch szklanych elektrod, warstwy ciekłego kryształu i źródła światła. Filtry polaryzacyjne są ustawione prostopadle do siebie, tak że światło przechodzące przez jeden filtr jest zablokowane przez drugi. Elektrody służą do generowania pola elektrycznego, które steruje orientacją cząsteczek ciekłego kryształu.
Istnieją rozmaite odmiany matryc LCD, ale w świecie telewizorów najlepiej sprawdzają się matryce VA, są też w nim najpowszechniejsze - szczególnie w segmencie modeli z wyższej półki, ale i nie tylko. Matryce VA to rodzaj wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, które charakteryzują się pionowym i ukośnym ułożeniem cząsteczek ciekłego kryształu. Matryce VA mają kilka zalet, takich jak wysoki kontrast i dobre odwzorowanie czerni, co poprawia jakość obrazu w ciemnych scenach, a także dobra jakość kolorów i szerokie kąty widzenia.
Światło, kamera, akcja. Światło w telewizji jest najważniejsze.
Źródło światła może być umieszczone za matrycą (podświetlenie), używa się zwykle diod LED. Matryca LCD może wyświetlać obraz w kolorze lub w skali szarości. W przypadku koloru każdy piksel jest podzielony na trzy subpiksele: czerwony, zielony i niebieski (RGB). Każdy subpiksel ma własny filtr koloru, który przepuszcza tylko odpowiednią długość fali światła. Intensywność światła dla każdego subpiksela jest regulowana przez napięcie przyłożone do elektrod. W ten sposób można uzyskać różne odcienie kolorów poprzez mieszanie trzech podstawowych barw.
Istnieje wiele rodzajów technik podświetlania, ale ta oferująca najlepszą możliwą relację jakości obrazu do atrakcyjnej ceny matrycy (a więc i telewizora) to Direct LED. To technologia, która polega na umieszczeniu diod LED na całej powierzchni za matrycą LCD. Dzięki temu obraz jest równomiernie oświetlony i ma lepszy kontrast i głębię czerni niż w przypadku podświetlenia krawędziowego (Edge LED). Niektóre telewizory i monitory z podświetleniem Direct LED wykorzystują także funkcję local dimming, która pozwala na niezależne sterowanie jasnością poszczególnych stref podświetlenia
Błędem jest myślenie, że jakość obrazu w telewizorze zależy wyłącznie od jego matrycy.
Znaczy się, matryca bez wątpienia jest tu kluczowa. Ta jednak może być źle wykorzystana, a raczej niedostatecznie do oferowanych przez siebie parametrów. Kluczowe jest to, jak jest sterowana i jaki sygnał do niej dociera. Tu ogromną rolę pełni chipset telewizora, który poza procesorem do obsługi aplikacji smart TV ma jeszcze układy do obróbki obrazu i dźwięku.
Procesor obrazu ma wpływ na jakość, płynność, kontrast, kolorystykę i ostrość obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Różne modele telewizorów mogą mieć różne procesory obrazu, które różnią się między sobą parametrami takimi jak liczba rdzeni, taktowanie, pamięć, algorytmy i technologie. Im lepszy procesor obrazu, tym lepiej telewizor radzi sobie z przetwarzaniem sygnału z różnych źródeł, takich jak antena, kabel, satelita, odtwarzacz DVD lub Blu-ray, konsola do gier czy komputer. Ma szczególne znaczenie w ramach mechanizmu MEMC.
MEMC w telewizorze to technologia, która polega na dodawaniu sztucznych klatek do filmu, aby uczynić go płynniejszym. Skrót MEMC oznacza Motion Estimation / Motion Compensation. Procesor obrazu w telewizorze odgrywa ważną rolę w tej technologii, ponieważ odpowiada za generowanie dodatkowych klatek na podstawie analizy ruchu obiektów na ekranie. Im lepszy procesor obrazu, tym lepiej i szybciej może on wykonać to zadanie, co wpływa na jakość i płynność obrazu.
Co wpływa na cenę telewizora LCD?
Eksperci z Kivi, międzynarodowej marki telewizorów, wyjaśniają co wpływa na cenę tych produktów. Przy czym na wstępie warto przypomnieć, że cena dowolnego produktu składa się z dwóch głównych elementów: ceny produkcji i dodatkowych marż.
W ramach intuicyjnego rozumowania cena produkcji to mniej więcej całkowity koszt części danego produktu. W rzeczywistości do ceny produkcji dowolnego produktu, w tym telewizora, wlicza się koszt komponentów, ich dostawę do miejsca montażu, sam montaż, kontrolę jakości, potrącenia na pensje pracowników, opłaty środowiskowe, podatki w krajach produkcji i sprzedaży oraz wszelkie koszty logistyczne towarzyszące produkcji i dostawie.
Jak informuje Kivi, koszt telewizorów rozkłada się na poszczególne komponenty i ich udziały w rzeczonym koszcie:
Matryca, co prawdopodobnie nikogo nie dziwi, jest najdroższa i jej cena zależy od jej producenta, rozmiaru oraz specyfikacji. Dopiero dalej znajduje się koszt innych wyróżniających dany telewizor elementów, w tym układów scalonych, obudów, głośników czy opakowania. To ostatnie ma niebagatelne znaczenie: na przykład Kivi udało się zmniejszyć koszty wysyłki kontenerów swoich produktów, zmieniając kształt i rozmiar pudełka, dzięki czemu w jednym kontenerze można zmieścić więcej telewizorów.
Marki różnych kategorii mogą oferować konsumentowi te same komponenty wewnątrz obudowy produktu oraz ten sam montaż - jedyną różnicą między modelami będzie logo na obudowie, wzornictwo oraz opcje obsługi. Jednocześnie rozbieżność w cenie między globalną a mało znaną marką wynosi średnio 30-40 proc. Znani producenci inwestują w reklamę, promocje i inne pochłaniające budżety działania prosprzedażowe, które muszą zostać odzyskane i doliczone do kosztu produktu. W samej reklamie nie ma nic złego - warto jednak czytać profesjonalne recenzje i opinie samych użytkowników. Zbyt łatwo przepłacić za markę.