Do tego banku zabierasz już tylko telefon. Dowód zostaw w domu
Choć ustawowo banki mają jeszcze kilka dni na wdrożenie w życie nowych przepisów, bank PKO BP już teraz przeciera szlaki dla swoich klientów. Udając się do placówki banku możesz zostawić dowód osobisty w domu, a mObywatel 2.0 respektowany jest także w aplikacji i serwisie iPKO.
Od 29 sierpnia klienci banku PKO BP przy zakładaniu konta oraz innych czynności podczas wizyty w banku mogą potwierdzić swoją tożsamość za pomocą mDowodu dostępnego w odświeżonej wersji aplikacji mObywatel 2.0.
Popularny bank z udogodnieniem dla klientów. Jak potwierdzić tożsamość mDowodem w PKO BP?
Jak tłumaczy Michał Tkaczuk, rzecznik prasowy PKO BP, podczas wizyty w oddziale klient, który będzie chciał potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem aplikacji mObywatel 2.0 zostanie poproszony przez doradcę o zalogowanie się na swoim smartfonie do aplikacji. Następnie doradca udostępni klientowi kod QR, który należy zeskanować poprzez aplikację mObywatel. Po zeskanowaniu kodu, doradcy wyświetli się potwierdzenie danych klienta.
mDowodem mogą posługiwać się nie tylko klienci osobiście odwiedzający placówki banku, ale i ci korzystający z serwisu transakcyjnego iPKO i aplikacji iPKO.
- Użytkownicy bankowości internetowej, którzy chcą zmienić tradycyjny dowód osobisty przypisany w serwisie transakcyjnym iPKO lub aplikacji IKO powinni potwierdzić swoje dane mDowodem w oddziale banku
- informuje Michał Tkaczuk, rzecznik prasowy banku.
mObywatel jako dowód tożsamości w innych bankach
Warto przypomnieć, że PKO BP nie będzie jedynym bankiem, do którego będzie można przyjść z mDowodem zamiast dowodu osobistego lub paszportu. Zgodnie z treścią ustawy, która weszła w życie 14 lipca, od 1 września będzie można posługiwać się tożsamością w aplikacji mObywatel 2.0 załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (czyli w m.in. bankach, oddziałach instytucji kredytowych czy spółdzielczych kasy oszczędnościowo-kredytowych).
Jednocześnie należy pamiętać, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego. mDowód stanowi jedynie równoważny dokument tożsamości - dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Dokument jest ważny tylko w Polsce, a więc za jego pomocą nie przekroczymy granicy kraju, nawet tych wewnątrz strefy Schengen. mDowód nie jest także respektowany przy wyrabianiu nowego dowodu tożsamości.
Zdjęcie główne: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock