REKLAMA

Z góry lepiej widać. Dlatego Wojsko Polskie będzie miało aerostaty

Czy wiesz, co to są aerostaty? To duże balony wypełnione gazem lżejszym od powietrza, które unoszą się na wysokości kilku kilometrów nad ziemią. Są one wyposażone w różne czujniki i kamery, które pozwalają na monitorowanie przestrzeni powietrznej i nawodnej.

28.05.2023 10.54
Z góry lepiej widać. Dlatego Wojsko Polskie będzie miało aerostaty
REKLAMA

Aerostaty mogą być używane do celów wojskowych, cywilnych lub naukowych. Aerostaty chce kupić także Wojsko Polskie, które za ich pomocą obserwować będzie przestrzeń powietrzną. Dzięki radarom wyniesionym kilka kilometrów nad ziemią wykryć można łatwiej samoloty czy drony.

REKLAMA

Polska zamierza kupić cztery takie aerostaty od Stanów Zjednoczonych. W maju 2023 roku Agencja Uzbrojenia wysłała do USA zapytanie ofertowe (tzw. Letter of Request, LOR) dotyczące pozyskania rozpoznawczych aerostatów w ramach programu o kryptonimie Barbara dla Wojska Polskiego. O planach zakupu aerostatów poinformował wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Wojsko będzie widzieć więcej

Dlaczego Polska chce kupić aerostaty? Ponieważ mają one wiele zalet w porównaniu z innymi systemami rozpoznawczymi. Aerostaty mogą pracować przez długi czas bez przerwy - nawet do 30 dni. Mogą też śledzić cele na dużo większych odległościach niż radary naziemne, ponieważ mają inną perspektywę rozpoznania - z góry po prostu lepiej widać. Dotyczy to także radarów. Aerostaty mogą też być używane do współpracy z samolotami wczesnego ostrzegania (AWACS), które Polska zamierza kupić od NATO.

Jakie są rodzaje aerostatów? Istnieją różne klasy aerostatów, w zależności od ich wielkości, udźwigu i wysokości operacyjnej. Polska jest zainteresowana aerostatami klasy Tethered Aerostat Radar System (TARS), które produkuje koncern Lockheed Martin. To amerykański system nadzoru powietrznego, który wykorzystuje aerostaty (zacumowane balony) jako platformy radarowe. Radar na ich pokładzie ma zasięg około 400 km. Aerostat jest stabilny przy wietrze poniżej 120 km/h i może być wypuszczany na wysokość 4600 m. Objętość takiego aerostatu to 12,000 m3.

Czym są aerostaty?

Jak wyglądają aerostaty? Aerostaty mają kształt elipsoidalny lub cylindryczny. Są one wykonane z mocnego materiału, który jest odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Aerostaty są wypełnione helem, który jest niepalny i nie ma wpływu na środowisko. Aerostaty są połączone ze stacją naziemną za pomocą kabla, który służy do przesyłania energii elektrycznej i danych. Na pokładzie aerostatu znajdują się różne systemy rozpoznawcze, takie jak radary, kamery termowizyjne, czujniki akustyczne czy systemy łączności.

Czy aerostaty są bezpieczne? Aerostaty są uważane za bezpieczne i niezawodne systemy rozpoznawcze. Nie są one zagrożone przez pociski rakietowe czy samoloty bojowe, ponieważ są chronione przez systemy obrony powietrznej. Nie są one też łatwo widoczne dla radarów przeciwnika, ponieważ mają małą powierzchnię odbicia. W razie awarii lub zagrożenia aerostat może być opuszczony na ziemię za pomocą systemu awaryjnego spuszczania gazu, lub odcięty od kabla i sprowadzony do bezpiecznego miejsca przez system sterowania lotem.

Czy inne kraje używają aerostatów? Tak, wiele krajów na świecie używa aerostatów do celów wojskowych lub cywilnych. Największym użytkownikiem aerostatów jest USA, które stosuje je do monitorowania granic z Meksykiem i Kanadą oraz do ochrony baz wojskowych w Afganistanie i Iraku. Inne kraje, które używają lub planują używać aerostatów to m.in. Izrael, Indie, Tajwan, Singapur czy Wielka Brytania.

Wojskowa propaganda

REKLAMA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak kontynuuje serię panicznych zakupów. Większość zakupów dla naszej armii jest tak skonstruowana, by sprzęt trafiał do naszego wojska w roku wyborczym, a nawet na jesień, kiedy mają odbyć się wybory. Jeszcze nigdy w naszej historii Wojsko Polskie nie było traktowane tak instrumentalnie i nie było tak upolitycznione.

Choć przez całe lata nie działo się nic w kwestii pozyskania najbardziej potrzebnego uzbrojenia, a wojna za naszą wschodnią granicą trwa od półtora roku, nagle teraz minister się obudził. Co chwila słyszymy o zakupie gigantycznej ilości broni. Po samolotach wczesnego ostrzegania, okrętach podwodnych czy śmigłowcach przyszedł czas na aerostaty. Nie ma wątpliwości, że są one potrzeba Polsce, jednak trzeba było je zakupić już lata temu. A już na pewno zaraz po tym gdy wiadomo było, że Rosja dokona agresji na swojego sąsiada.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA