REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Możesz już skorzystać z Microsoft Loop. Skopiowali niesłychanie popularną apkę Notion

Loop to dość dziwny twór w ofercie Microsoftu. Jego zastosowanie pokrywa się w dużej mierze z OneNote, choć obsługa jest nieco inna. Niektórym może wydać się bardzo znajoma. Loop to kopia popularnego Notion. Choć udana.

22.03.2023
15:38
Mcrosoft Loop premiera
REKLAMA

Microsoft Teams to pierwsza od niepamiętnych czasów aplikacja Microsoft 365 (dawniej Microsoft Office), która na poważnie się przyjęła. Usługa nie jest jednak pomysłem autorskim. Powstała na skutek nerwowej reakcji na sukces usługi Slack - czyli przestrzeni do czatów i spotkań wirtualnych dla organizacji. Pomysł może i nie był autorski, ale ruch się opłacił: użytkowników Teams liczy się już w setkach milionów.

REKLAMA

Loop to z punktu widzenia kreatywności pomysłu coś bardzo podobnego. Microsoft co prawda zbudował stojącą za narzędziem technologię (Fluid Framework) całkowicie od zera. Co więcej, powstała ona z myślą nie tylko o Loopie, ale i pozostałych aplikacjach Microsoft 365, do których w końcu trafi. Na razie jest jednak fundamentem Loopa. Który jest toczka w toczkę jak popularny Notion, czyli cyfrowy chmurowy wielozadaniowy notes.

Microsoft Loop, czyli kreatywna przestrzeń robocza. Do pracy indywidualnej lub w zespole. To jakby hybryda Whiteboard i OneNote.

Loop zapewnia coś w rodzaju przestrzeni do pracy. Może ona być współdzielona z innymi użytkownikami lub prywatna. Można ją dzielić na sekcje, można do niej dodawać tekst, załączniki czy inne obiekty, tak jak w OneNote czy większości innych chmurowych notesów. Sekretnym składnikiem ma być tu Fluid Framework i integracja z Microsoft 365 i Dynamics 365.

Microsoft Loop

Oznacza to, że do przestrzeni Loop można dodawać obiekty, a te będą w czasie rzeczywistym synchronizowane. Dla przykładu, lista zadań stworzona przestrzeni w Loopie natychmiast się uaktualni, jeżeli ktoś zaznaczy wykonanie jakiegoś zadania. I to nawet wtedy, gdy owa lista zadań zostanie wklejona do innej aplikacji Microsoft 365, na przykład jako załącznik do maila w Outlooku czy obiekt osadzony w konwersacji Microsoft Teams czy dokumencie Microsoft Word.

Współedytowane przez cały zespół dane mają być dostępne online, a zmiany są aktualizowane zawsze w czasie rzeczywistym. Dane z aplikacji zmieniane są w moduły, które można przenosić, duplikować i edytować wspólnie z różnych miejsc przy zachowaniu informacji o autorstwie.

Microsoft Loop - trzy kluczowe elementy organizacji pracy.

Są to komponenty Loop, strony Loop i przestrzenie robocze Loop. Te pierwsze, czyli komponenty Loop, są określeniem wspomnianych wyżej żywych danych. Dzięki temu można nie tylko wyświetlać, ale też edytować, na przykład, fragment arkusza kalkulacyjnego z poziomu komunikatora Teams albo zaktualizować notatkę w kalendarzu z poziomu wiadomości e-mail.

Komponenty można łączyć ze sobą w ramach jednego projektu w ramach tzw. stron Loop. Mają one być dla organizacji takim carte blanche, czyli płótnem, na którym da się umieścić dowolne treści z opcją edycji.

Ostatni filar to przestrzenie robocze Loop, czyli tablice podsumowujący każdy projekt. Z ich poziomu można przejrzeć wszystkie komponenty i strony oraz sprawdzić, nad czym konkretnie pracuje teraz każdy z członków organizacji podpięty do tego systemu, co ma pomóc w pracy zdalnej.

REKLAMA

Microsoft Loop - cena i dostępność.

Loop jest częścią wszystkich wersji Microsoft 365, również tej darmowej. Dostępny jest jako aplikacja webowa, a także na systemy Android i iOS. Na dziś usługa oznaczona jest jako wersja testowa, więc może zawierać jeszcze błędy i niedoróbki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA