Dźwięk w wysokiej jakości nawet na najtańszych telefonach? Teraz to możliwe
Qualcomm, właściciel kodeków aptX i aptX HD, właśnie poinformował, że znosi część opłat licencyjnych za ich wykorzystywanie. To oznacza, że producenci telefonów z Androidem i twórcy niestandardowych jego odmian mogą je wykorzystywać bez konieczności wykupowania licencji.
Prawdopodobnie każde urządzenie z Androidem i Bluetoothem oferuje funkcję słuchania muzyki przez wspomniany Bluetooth. Realizują to jednak na różne sposoby. Za przygotowanie dźwięku do transmisji bezprzewodowej odpowiada biblioteka określana jako kodek. Im lepszy kodek, tym mniejszą ilość informacji musi wysłać do urządzenia odtwarzającego dźwięk, a ów dźwięk jest wysokiej jakości. By dany kodek działał, obsługiwać go musi zarówno urządzenie nadawcze (np. telefon), jak i odbiorcze (np. słuchawki).
Najpowszechniejszym kodekiem jest darmowy SBC. Nie jest on jednak idealny. Producenci telefonów często sięgają do twórców lepszych kodeków, by ich produkty oferowały lepszy dźwięk. W zamian jednak muszą owym twórcom uiszczać opłaty (zazwyczaj malutki udział w przychodach za każdy sprzedany telefon z daną technologią). Zdaniem większości recenzentów, najlepsze rezultaty zapewnia Sony LDAC. Bardzo dobra jednak jest też technologia aptX i aptX HD od Qualcommu. A ta właśnie stała się, w pewnych przypadkach, darmowa.
Dźwięk aptX i aptX HD za darmo na Androida. Co to znaczy?
To oznacza, że twórcy dowolnej wersji Androida - czy to wersji od producenta przeznaczonej dla konkretnego modelu telefonu, czy nawet tzw. ROM-u dla entuzjastów - mogą implementować obsługę aptX i aptX HD bez oglądania się na odpowiedzialną za nią firmę Qualcomm. aptX i aptX HD stają się wręcz częścią AOSP, czyli otwartoźródłowego systemu operacyjnego będącego fundamentem Androida i jego forków.
Z opłat nie zostają zwolnieni producenci urządzeń odbiorczych. Oznacza to, że producenci słuchawek i głośników nadal będą musieli płacić Qualcommowi za obsługę dźwięku w tym formacie. To jednak i tak świetne wieści. Wielu producentów tanich telefonów nie decydowało się na opłaty dla Qualcomma (lub Sony, czy innej firmy), by konkurować jeszcze niższą ceną. Teraz, jak można przewidywać, kodek LDAC będzie istotnie mniej popularny. A producenci słuchawek będą mieli jeszcze więcej motywacji, by płacić Qualcommowi za aptX i aptX HD. Oby Sony odpowiedziało tym samym.
Jak włączyć dźwięk aptX Bluetooth w telefonie? Jak zmienić kodek?
Należy pamiętać, że zarówno telefon, jak i słuchawki (lub inne urządzenie odbiorcze) muszą obsługiwać kodek wysokiej jakości. W przeciwnym razie opcja jego włączenia będzie wyszarzona lub ukryta.
Niestety nie ma spójnej instrukcji włączania kodeku wysokiej jakości dla wszystkich telefonów z Androidem. Każdy z producentów projektuje aplikacje Ustawienia wedle własnego uznania. Opcji tej należy jednak szukać w ustawieniach danego urządzenia Bluetooth. Dla przykładu, na telefonie Galaxy należy uruchomić aplikację Ustawienia, w niej wybrać Połączenia, następnie Bluetooth, po czym kliknąć kółko zębate przy urządzeniu, które ma odbierać dźwięk w wysokiej jakości.